Zdravy_zivotni_styl

5.2 Sekundární prevence. Screening

5.2 Sekundární prevence. Screening
 
  
Sekundární prevence je cílené vyhledávání a včasné rozpoznání vzniku nemoci a poruchy zdraví preventivními prohlídkami a screeningovými programy s cílem zlepšit  šanci na úspěšnost léčby.
 
Screening
Screening je metoda sekundární prevence sloužící k vyhledávání prvotních příznaků onemocnění u dosud "zdravých" osob, tedy v časném stádiu, kdy se onemocnění dosud neprojevuje žádnými zjevnými příznaky. Screening se provádí, pokud je v dané populaci přiměřeně vysoké riziko daného onemocnění, pokud je k dispozici vhodná metoda a pokud je možno včas zachycené onemocnění účinně léčit.
Skríningová metoda musí být relativně levná a nenáročná (vyšetření procházejí tisíce osob), musí být dostatečně citlivá (= senzitivní; citlivost metody je určena procentem osob s daným onemocněním, které metoda zachytí. Je-li ve skupině vyšetřovaných například 100 osob s hledaným onemocněním a metoda jich odhalí 90, je citlivost metody 90 %) a současně dostatečně specifická (= nesmí zdravé osoby označit za osoby s hledaným onemocněním, pokud metoda označí 100 osob, ale jen 90 skutečně onemocnění má, je specifita metody 90 %).
V současné době se provádí screening karcinomu prsu (mammografie), karcinomu děložního čípku (vyšetření gynekologem a cytologické vyšetření) a karcinomu tlustého střeva (vyšetření stolice na skryté krvácení).