Zdravy_zivotni_styl

6.3.2 Alkohol - problematika závislosti na alkoholu

6.3.2 Alkohol - problematika závislosti na alkoholu
 
  
Evropská unie je regionem s největší spotřebou alkoholu na světě - současná spotřeba činí 11 litrů čistého alkoholu na 1 dospělou osobu za rok. Téměř polovina tohoto množství alkoholu je konzumována ve formě piva (44 %), zbylé kvantum je rozděleno mezi víno (34 %) a destiláty (23 %). Česká republika patří dlouhodobě v celosvětovém žebříčku mezi státy s nejvyšší spotřebou alkoholických nápojů. Nadměrná pravidelná konzumace alkoholických nápojů se v České republice týká přibližně 25 % dospělé mužské populace a cca 5 % žen.
 
Problematika závislosti na alkoholu
Při pravidelné nadměrné konzumaci vyšších dávek alkoholu může docházet k řadě vážných zdravotních potíží. Pravidelná denní konzumace alkoholu v dávkách vyšších než 18 gramů u žen a 20 gramů u mužů s sebou nese riziko vzniku závislosti na alkoholu. Jako hazardní, rizikové pití alkoholu s pravděpodobnými zdravotními důsledky je definován týdenní příjem u mužů vyšší než 350 g čistého alkoholu (35 jednotek) a u žen 210 g (21 jednotek). Konzumace je vyjadřována v jednotkách – jednotka = 10 g alkoholu. Toto množství je obsaženo v 1 dcl vína, 1 malé sklence destilátu a 0,3 l piva. Jako pití, které přináší relativně nízké zdravotní riziko, je tolerováno množství méně než 28 jednotek týdně pro muže pro muže a 14 jednotek pro ženy. Je ovšem pozorován i protektivní účinek mírného požívání (1 jednotka denně) alkoholu vůči kardiovaskulárním onemocněním. Byl např. prokázán efekt snižování sérových lipidů u látky Resveratrol obsažené v červeném víně.
Psychoaktivní účinky alkoholu závisí na množství, formě a způsobu užití požitého alkoholického nápoje. Akutní intoxikace se projevuje jako prostá opilost (ebrieta). Při nižších dávkách a na počátku konzumace působí stimulačně, dochází k vzestupu nálady, zvýšenému sebevědomí, ztrátě zábran, agresivitě. Při konzumaci vyšších dávek dochází naopak k útlumu.
Škodlivé užívání je způsob užívání alkoholu, který vede k poškození duševního nebo somatického zdraví. Škodlivé užívání se postupně vyvíjí v závislost.
 
Zdravotní důsledky nadměrné konzumace alkoholu 
Somatické poškození
- cirhóza jaterní;
- karcinom dutiny ústní, hltanu, hrtanu a jícnu (riziko je potencováno kouřením);
- karcinom žaludku, tlustého střeva a prsu
- hypertenze
- iktus
- gastritis
- pancreatitis
- poruchy nervového systému
- poruchy reprodukčního systému
- poškození plodu v důsledku pití těhotné ženy
 
Psychická poškození
- poruchy mentálního zdraví,
- neuropsychická nepsychotická onemocnění (deprese)
 
Sociální důsledky
- rodinné rozvraty
- týrání dětí
- ztráta zaměstnání
- agresivní chování
- sebevraždy
- kriminální činnost aj.
 
Fetální alkoholový syndrom
Fetální alkoholový syndrom je soubor tělesných a mentálních vývojových vad lidského plodu, které vznikají následkem nadměrné konzumace alkoholických nápojů v těhotenství. Alkohol je schopen překračovat placentální bariéru, může zpomalovat růst plodu a snižovat porodní hmotnost, způsobuje vývojové vady v obličeji, poškozuje dále zejména nervovou tkáň (mozek), což může mít za následek vážné poruchy osobnosti a chování.
Hlavním příznakem fetálního alkoholického syndromu je trvalé poškození centrální nervové soustavy, zejména mozku. Nezralé mozkové buňky v lidském plodu jsou velmi citlivé na alkohol a může u nich dojít k poruše, zpomalení či zastavení vývoje. To vede například k poruchám pozornosti či paměti, impulzivnímu chování a špatnému odhadu příčin a důsledků. U dětí alkoholiček bylo prokázáno i zvýšené riziko vzniku mentálních poruch či závislostí v pozdějším věku. Konzumace alkoholu je nebezpečná v celém průběhu těhotenství, neboť po celou tuto dobu dochází k vývoji mozku.
  
Kellerman, Teresa. Baby with Fetal Alcohol Syndrome [online]. Dostupné z: http://www.come-over.to/FAS/fasbabyface.jpg

Diagnostika závislosti
 
Pro získání orientační informace o přístupu k pití a závislosti slouží různé dotazníky. Z nich nejjednodušší je dotazník CAGE (z anglického Cut, Annoyed, Guilt a Eye opener).
Skládá se ze 4 otázek:
Měl jste někdy pocit, že byste měl pití omezit?
Vadilo vám, že lidé vaše pití kritizovali?
Měl jste někdy kvůli pití pocit viny?
Stalo se vám někdy, že jste se hned po ránu napil, abyste se uklidnil nebo zbavil kocoviny?
 
Výsledek
- 3-4 kladné odpovědi signalizují s velkou mírou pravděpodobnosti závislost na alkoholu
- 2 kladné odpovědi signalizují podezření na ni
- 1 kladná odpověď je důvodem k intervenčním postupům směřujícím ke snížení konzumace alkoholu.
 
Léčba závislosti na alkoholu
Léčba je farmakoterapie spočívající v podávání preparátů zvyšujících vnímavost organizmu vůči účinkům alkoholu (Antabus) a podpůrná farmakoterapie (hepatoprotektiva, vitaminy) společně s psychoterapií.
  
Komplexní plán boje proti alkoholizmu.
- Národní politika boje proti alkoholismu zahrnuje především finanční legislativu (regulace cen, zdanění alkoholu, omezení reklamy, omezení času a místa prodeje, omezení prodeje mladistvým aj.). Politika zemědělská a obchodní limituje produkci a dovoz.
 
- Zdravotní výchova systematicky informuje veřejnost o rizicích alkoholismu. Je zaměřena zejména na zranitelné skupiny (těhotné ženy, děti a mládež, pití v práci).
 
- Obecné uznání se vytváří na základě znalostí příčin a důsledků a mělo by být součástí povědomí. Jen mírné pití by mělo být součástí společenského a profesního uznání a obrazu úspěšného člověka.
 
- Individuální prevence je nejúčinnější formou v rukou zdravotníků zvláště v primární péči, kteří jsou v častém styku s pacienty a znají je. V případě škodlivého užívání může být velmi efektivní metoda krátké intervence (5-30 minut), jejímž smyslem je upozornit pacienta na zdravotní rizika škodlivého užívání v situaci, kdy má dotyčný ještě schopnost omezit pití alkoholu, protože u něj ještě nedošlo ke ztrátě kontroly užívání typické pro syndrom závislosti.