Zdravy_zivotni_styl

16.2 Dotační program Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví ( NPZ – PPZ

16.2 Dotační program Národní program zdraví - Projekty podpory zdraví ( NPZ – PPZ)
 
  
Metodika zpracování projektu podpory zdraví a jeho hodnocení
Dotační program NPZ – PPZ je důležitým nástrojem MZ ČR pro naplňování některých cílů „Dlouhodobého programu zlepšování zdravotního stavu obyvatelstva České republiky – Zdraví pro všechny v 21. století“ (ZDRAVÍ 21). Zásadním cílem programu ZDRAVÍ 21 je dlouhodobé vytváření podmínek pro zlepšení zdraví občanů České republiky. Orientuje se na zvyšování zdravotní gramotnosti obyvatelstva, výchovu ke zdravému životnímu stylu, posilování zdraví, předcházení nemocem a začlenění všech složek společnosti do všeobecného zájmu o zdraví. Vychází ze skutečnosti, že neexistuje odvětví či obor, který by ve větší či menší míře neovlivňoval zdraví lidí.
 
Projekty realizované v rámci dotačního programu NPZ – PPZ doplňují naplňování i dalších mezirezortních strategických dokumentů – např. Národní strategie protidrogové politiky na období 2010 až 2018 s platným Akčním plánem realizace Národní strategie protidrogové politiky či Strategie bezpečnosti potravin a výživy na období let 2010–2013 atd.
 
Obecným cílem dotačního programu NPZ – PPZ je dlouhodobě podporovat zájem o aktivní vztah a odpovědnost ke zdraví a jeho posilování ve společnosti prostřednictvím realizace projektů podpory zdraví.
Finanční příspěvek MZ ČR má podpořit realizaci kvalitních projektů podpory zdraví kladoucích si za cíl dosažení pozitivních změn v životním stylu obyvatel ČR a v jejich chování ve vztahu ke svému zdraví, které mají:
- edukační a intervenční charakter se zaměřením na primární prevenci onemocnění a podporu zdraví
- prokazatelně pozitivní vliv na vybrané cílové skupiny obyvatel ČR či širokou veřejnost a objektivní kritéria vyhodnocení efektu projektu i jiné zdroje financování než státní dotaci (viz dále finanční podmínky),
- splněny všechny formální náležitosti.
 
 
Tematické okruhy projektů podpory zdraví jsou
1. Ozdravění výživy a optimalizace pohybové aktivity
Cílem projektů je dosažení příznivé změny stravovacích návyků u dospělých i dětí, dosažení příznivé změny výživové spotřeby a výživového stavu. Vhodným prvkem je propojení hlavních zásad správné výživy, zejména energetického příjmu, s podporou a intervencí pohybových aktivit a dosažení úrovně pohybové aktivity k zajištění rovnováhy mezi energetickým příjmem a výdejem jako jednoho z předpokladů prevence vzniku nadváhy a obezity a dalších chronických neinfekčních onemocnění.
 
Projekty mohou být směřovány na propagaci hlavních zásad správné výživy, pestrost a vyváženost stravy a změny stravovacích návyků (např. na snížení spotřeby nasycených tuků a cukrů, a tím i snížení energetické hodnoty stravy, na zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, luštěnin, celozrnných výrobků, ryb a mořských produktů, mléčných produktů se sníženým obsahem tuku).
 
Projekty mohou být zaměřeny také na pozitivní změny ve společném stravování (předškolní, školní, podnikové, restaurační apod.). Součástí prevence chronických neinfekčních onemocnění a intervence by měla být intenzivní nutriční výchova a kladení důrazu na optimalizaci případně zvyšování úrovně pohybové aktivity nejen u široké veřejnosti, ale i u definovaných cílových skupin (předškolní a školní děti, dospívající mládež, těhotné a kojící ženy, senioři apod.).
 
2. Prevence užívání tabáku a nadměrné spotřeby alkoholu
Projekty by se měly zaměřovat prostřednictvím intervenčních aktivit na zvýšení informovanosti veřejnosti o zdravotních rizicích spojených s užíváním tabáku a škodlivou konzumací alkoholických nápojů a na změnu postojů a chování ve prospěch zdravého způsobu života. Projekty mohou být orientovány na různé skupiny obyvatelstva, avšak koncipovány s ohledem na specifika dané cílové skupiny.
 
Projekty mohou být zaměřeny i na další vzdělávání odborných pracovníků (zejména zdravotnických pracovníků, psychologů, sociálních pracovníků apod.) v prevenci a v pomoci při odvykání kouření či při problémech s rizikovou konzumací alkoholu.
Pokud jde specificky o oblast tabáku, předkládány mohou být také např. projekty, jejichž součástí bude zaměření na podporu nekuřáckého prostředí (pracoviště, domácí prostředí atd.) a zvyšování veřejného povědomí o zdravotní škodlivosti pasivního kouření.
 
V projektech prevence nadměrné spotřeby alkoholu se lze soustředit rovněž např. na řešení problematiky nárazového nadměrného pití alkoholu u mladých lidí, či konzumace alkoholu v době těhotenství a kojení, nebo u seniorů atd.
 
3. Komplexní projekty
Cílem komplexních projektů je snížit výskyt více různých rizikových faktorů v intervenovaných populačních skupinách ovlivňováním způsobu života cílových skupin populace ve vztahu ke zdraví a zlepšením podmínek prostředí, ve kterém lidé žijí či pracují, zvýšit znalosti o možnostech prevence nemocí a motivaci ke změně chování cílových skupin populace. Projekty využívají komplexního přístupu k řešení výskytu rizikových faktorů chronických neinfekčních onemocnění hromadného výskytu, tj. současná intervence společných rizikových faktorů chování, jakými jsou nesprávná výživa, nízká pohybová aktivita, nadváha a obezita, kouření, škodlivé užívání alkoholu či stres atd. a propojení jednotlivých typů komunitních programů (Škola podporující zdraví, Podnik podporující zdraví, Zdravé město či region).

 
Každý předložený projekt musí obsahovat základní ideu a stručný obsah projektu, hlavní cíl projektu, metody a způsoby realizace, charakteristiku a velikost cílové skupiny, časový harmonogram projektu a zejména hodnocení efektu projektu.  Projekt musí mít prokazatelně pozitivní vliv na vybrané cílové skupiny obyvatel ČR či širokou veřejnost a musí být uvedena objektivní kritéria vyhodnocení efektu projektu. Součástí projektu musí být plánovaná publikační činnost v rámci projektu a základní informace o řešiteli a spoluřešitelích projektu. Projekty předložené do dotačního řízení po stránce odborné a finanční posuzuje Komise pro posuzování žádostí o poskytnutí státní dotace na realizaci projektu podpory zdraví v rámci dotačního programu MZ ČR Národní program zdraví – projekty podpory zdraví a doporučuje vedení Ministerstva zdravotnictví jejich podporu či nikoliv. V případě podpořených a realizovaných projektů vyhodnocuje kvalitu realizace a efekt projektu.