Zdravy_zivotni_styl

6.5 Stres

6.5 Stres
 
 
 
Stres je stav, kdy je organismus vystaven působení nepříznivých vlivů zevního a vnitřního prostředí. Za stres je považováno takové zatížení organismu, které překračuje možnosti, jimiž organismus disponuje k jeho zvládnutí. Při stresu dochází k ohrožení rovnováhy (homeostázy). Důležitou roli při zvládání zátěžových situací hraje i momentální zdravotní stav a úroveň kvality emočních prožitků.  Pozitivně laděné emoce, které se objevují při stavech vzrušení, např. při výhře, radostném očekávání, vzrušení apod. nazýváme eustres. Negativně prožívaný stres, jehož příčinou bývá strach, zklamání, nevraživost apod. nazýváme distres. Zdravotní dopady obou typů stresu na organizmus jsou podobné. Náročné životní situace po nás představují stresor. Stresory, které jsou psychologické či společenské povahy spadají do kategorie psychosociálního stresu. Patří sem konflikty v mezilidských vztazích, strádání, pocity citového ohrožení, ztráta zaměstnání, pracovní přetížení apod.
Za zvládnutí stresu se dnes již nepovažuje pouhé přizpůsobení (adaptace), ale aktivní se vyrovnávání se zátěží (coping).
 
V současnosti je život lidí stresem více prostoupen, než tomu bylo kdykoliv dříve. Nejčastější příčiny stresu jsou následující faktory (stresory):
- zvýšené životní a pracovní tempo klade vysoké nároky zejména na psychiku lidí,
- velké množství možností seberealizace vyžadující vysoké osobní nasazení
- problémy související s pracovním uplatněním (možnost ztráty zaměstnání, nutnost rekvalifikace, přepracovanost, workoholismus
- problémy v manželství, partnerských vztazích rodině
- zdravotní stav, který ovlivňuje pracovní výkonnost a jehož hodnota je tedy přímo finančně vyjádřitelná
- obtížná ekonomická situace