Zdravy_zivotni_styl

6.6.1 Prevence sexuálně přenosných onemocnění

6.6.1 Prevence sexuálně přenosných onemocnění
 
  
Do skupiny onemocnění přenosných sexuálním stykem (STD-Sexually transmitted diseases) patří skupina nemocí, u kterých je přenos pohlavním stykem pravděpodobný a častý. Onemocnění vyvolává skupina bakterií, prvoků a virů, které jsou velmi citlivé v zevním prostředí, a proto je možnost přenosu jiným způsobem než pohlavním stykem velice vzácná. Vyšetření na STD se provádí při podezření na příjici, kapavku, lymfogranuloma venerum, trichomoniasis, infekci virem HIV, chlamydiemi atd. Infekce virem HIV je nejzávažnější sexuálně přenosnou nákazou s ohledem na skutečnost, že ani při současné léčbě není možné virus HIV z organizmu eliminovat.
Těhotné ženy jsou dle platné legislativy v České republice povinně vyšetřovány na infekci virem HIV, HBV a na infekci příjicí. Jedná se o sérologické vyšetření HIV a HBsAg a sérologické vyšetření protilátek proti syfilis. Potvrzení konkrétního onemocnění se provádí na základě laboratorního, kultivačního, mikroskopického a sérologických vyšetření. Výsledek laboratorního vyšetření může negativně ovlivnit například časný záchyt infekce. Laboratorně může být výsledek ještě negativní, ale v těle už je původce STD přítomen. Například protilátky proti příjici (syfilis) jsou v krvi prokazatelné až za 5-6 týdnů po nakažení. Pokud lékař potvrdí STD nákazu, je nemocný ze zákona povinen podrobit se řádnému léčení a podstoupit všechny předepsané kontroly. Dále je nemocný povinen podepsat a dodržovat poučení o zákazu pohlavního styku do vyléčení choroby, přičemž ohrožení druhé osoby je trestné.
Ročně je v České republice hlášeno cca 800- 1000 případů syfilis a obdobné je to i s kapavkou, kde se patrně ale jedná o méně validní statistická data. V případě kapavky je problémem podhlášenost případů z důvodu samoléčby mnoha pacientů. Ochrana před sexuálně přenosnými chorobami není nijak složitá, a přesto dochází k šíření těchto chorob. Již dospívající by se měli ve školách v rámci sexuální výchovy dozvědět, že jediný skutečně 100% způsob jak se nenakazit je jen sexuální abstinence a vzájemná doživotní věrnost neinfikovaných partnerů. Velmi dobrou ochranu poskytuje kvalitní prezervativ a nesmí být opomenuty ani praktiky tzv. „bezpečnějšího sexu“, které riziko infekce nevylučuji zcela, mohou ho ale výrazně snížit. „Bezpečnější sex“ spočívá v takových postupech, při nichž se žádné tělesné tekutiny jednoho partnera nedostanou na sliznice druhého partnera. V případě léčby STD je nutné spolu s pacientem současně léčit všechny sexuální partnery infikované osoby.