Hematologie

2.2.1 Erytrocytární transfuzní přípravky

2.2.1 Erytrocytární transfuzní přípravky
 
 
Erytrocytární transfuzní přípravky je možné získat jednak z odebrané plné krve centrifugací nebo při aferéze - odběrem na separátoru (erytrocytaferézou). Dle způsobu přípravy lze získat různé typy transfuzních přípravků. Nejčastěji používanými jsou resuspendované erytrocyty bez buffycoatu (EBR) a resuspendované, deleukotizované erytrocyty (ERD).
Erytrocyty EBR se získávají z plné krve, vysokoobrátkovou centrifugací, kdy se odstraní plazmy a buffy-coat, erytrocyty se pak resuspendují do SAGM roztoku. EBR mají snížený imunosupresivní účinek a snížené riziko citlivosti vůči leukocytům. Výhodou je také snížená viskozita a prodloužení doby použitelnosti TP.
Erytrocyty ERD se mohou získat deleukotizací erytrocytů či resuspendovaných erytrocytů či centrifugací deleukotizované  plné krve. ERD nemají imunosupresivní účinky, zabraňuje se tak přenosu některých virů (cytomegalovirus), které mohou být přítomny v leukocytech. Odstranění leukocytů je vhodné udělat těsně po odběru, aby nedošlo k uvolnění obsahu z rozpadajících se leukocytů.
Dalším z možných TP jsou erytrocyty získané z aferézy (resuspendované - EAR, deleukotizované - EAD) či promyté erytrocyty, které se připravují dodatečným promytím původního přípravku resuspenzním roztokem pro odstranění plazmatických bílkovin.
Kryokonzervované erytrocytární TP se připravují přidáním glycerolu k erytrocytům do 7 dnů po odběru a zamrazením na -80 °C. Přípravky jsou skladovány při teplotě -80 °C (při vysoké koncentraci glycerolu) nebo při -150 °C pod kapalným dusíkem (při nízké koncentraci glycerolu). Po rozmrazení je nutné odstranit glycerol promytím erytrocytů na separátoru.
Skladování erytrocytů může vést k některým morfologickým (změny tvaru, ztráty deformability) či funkčním změnám (posun disociační křivky Hb doleva, pokles koncentrace 2,3-bisfosfoglycerátu, S-nitrosohemoglobinu či volného Hb do roztoku).