Hematologie

1.3.9 Přirozené inhibitory koagulačních faktorů

1.3.9 Přirozené inhibitory koagulačních faktorů
 
 
K udržení hemostázy v rovnováze přispívají přirozené inhibitory koagulačních faktorů. Řadí se k nim inhibitory serinových proteáz a inhibitory kofaktorů koagulačních faktorů.
a) Inhibitory serinových proteáz
Antitrombin patří mezi nejdůležitější inhibitory faktorů koagulace, kdy s nimi vytváří neaktivní komplexy. Aktivita antitrombinu se měří spektrofotometricky prostřednictvím komplexu se serinovými proteázami (trombin IIa a faktor Xa). Nedostatek antitrombinu se objevuje u pacientů s DIC, s jaterním onemocněním, s diabetes mellitus, v těhotenství, při léčbě heparinem a při podávání perorální hormonální antikoncepce. Snížené hladiny antitrombinu jsou také zvýšeným rizikem pro vznik trombóz. Zvýšené hodnoty nemají klinický význam.
Dalšími inhibitory serinových proteáz jsou heparin (za fyziologických podmínek není přítomen), alfa1-antitrypsin, C1 inhibitor proteáz (inhibuje faktory XIIa. XIa) a alfa2-makroglobulin.
 
b) Inhibitory kofaktorů koagulačních faktorů
Protein C je serinová proteáza a inhibitor koagulačních faktorů (V, VIII). Jeho snížené hodnoty se vyskytují u jaterních onemocnění (jeho snížená syntéza) nebo z důvodu nedostatku vitaminu K, při zvýšených ztrátách či spotřebě. Proteinový kofaktor proteinu C je protein S, se kterým vytváří komplex. Tento komplex inhibuje aktivované koagulační faktory V a VIII. Snížené hodnoty (vrozené či získané) představují zvýšené riziko trombózy. Mohou být způsobeny sníženou syntézou proteinu u onemocnění jater, poruchou metabolismu vitaminu K, zvýšenou spotřebou u pacientů s DIC a při operacích nebo v těhotenství a pří léčbě hormonální antikoncepcí.