Hematologie

1.4.2 Předtransfuzní vyšetření

1.4.2 Předtransfuzní vyšetření
 
 
Standardní laboratorní vyšetření před podáním transfuze zahrnuje vyšetření krevní skupiny v AB0 systému, RhD faktoru, test shody (kompatibility) krve dárce a příjemce a vyšetření nepravidelných přirozených nebo získaných protilátek proti erytrocytům. Před každou transfuzí, je nutné provést tzv. křížový pokus, kdy se ověřuje shoda (kompatibilita) transfuzního přípravku (krve dárce) s krví příjemce (pacienta). K transfuzi lze použít jen takovou krev, jejíž protilátky neshlukují erytrocyty příjemce ani dárce. Podávaný TP musí být kompatibilní v AB0 systému i RhD systému a erytrocyty nesmí být shlukovány nepravidelnými protilátkami v séru příjemce. Dále po jeho podání musí být vyloučen vznik aloimunizace (imunitní reakce příjemce provázená tvorbou protilátek).
Určení antigenů a protilátek krevních skupin je nejdůležitějším před transfuzním vyšetřením. Stanovuje se A a B antigen na erytrocytech pomocí protilátek anti-A a anti-B a pomocí diagnostických erytrocytů A1 a B se určují pravidelné protilátky v séru nebo plazmě (od 4. měsíce). Dále se ještě používají také erytrocyty skupiny 0, které mohou odhalit reakci jiných protilátek než anti-A a B. Dalším vyšetřením krevní skupiny je stanoveni RhD faktoru, pomocí aglutinační reakce mezi protilátkou anti-D a antigenem D na povrchu erytrocytů.
 
Zjišťování nepravidelných antierytrocytárních protilátek se též řadí k základním před transfuzním vyšetřením, je spolehlivější než test kompatibility. K určení nepravidelných protilátek se používá nepřímý antiglobulinový test s použitím erytrocytů, které mají zastoupeny tyto antigeny:
a) Rh systém: C, Cw, c, D, E, e
b) Systém Kell: K, k
c) Systém Kidd: Jka, Jkb
d) Systém MNS: S, s, M, N
e) Systém Lewis: Lea
f) Systém Duffy: Fy a, Fy b
 
Plazma nebo sérum příjemce se nechá inkubovat s těmito erytrocyty při 37 °C. Vyskytují-li se nepravidelné protilátky v séru nebo plazmě příjemce, naváží se na příslušný antigen a dojde ke shlukování antigenů (aglutinaci). Stanovují se také antigeny v transfuzním přípravku a to v případě, že je u příjemce transfuze objevena specifická nepravidelná protilátka. Transfuzní přípravek pak nesmí obsahovat příslušný antigen. Dalším testem v před transfuzním vyšetřením je test kompatibility TP erytrocytů s krví příjemce.