Hematologie

1 Anémie (onemocnění červených krvinek)

1 Anémie (onemocnění červených krvinek)
 
 
 
Anémie tedy chudokrevnost je hojně se vyskytující onemocnění (30 % populace) charakterizované sníženou koncentrací hemoglobinu, a to u mužů pod 130-135 g/l a u žen pod 115-120 g/l. U dětí kolísá hladina hemoglobinu v závislosti na jejich věku (postupně se zvyšuje až na hodnoty u dospělých), za patologické jsou považovány hodnoty nižší než 110 g/l do 5. roku života, mezi 5. a 12. rokem hodnoty pod 115 g/l, a hodnoty pod 120 g/l mezi 12. a 15. rokem života. Doplňujícími parametry v diagnostice anémií jsou hladiny hematokritu a počet erytrocytů.
Souhrn klinických příznaků, kterými se anémie projevují, se označuje anemický syndrom. Rozlišují se příznaky subjektivní, k nimž patří únava, slabost, závratě, bolesti hlavy, dušnost, palpitace, zhoršení paměti, poruchy spánku, a příznaky objektivní, které jsou podmíněné patogenezí onemocnění. K možným objektivním příznakům patří kožní změny (bledost kůže, hemoragie, lžičkovité nehty), změny na očním pozadí (krvácení, edém papily), lymfadenopatie, kardiovaskulární změny (šelest, tachykardie, městnání), změny v centrální nervové soustavě (poruchy čití, parestézie, demence), hepatomegalie, splenomegalie, enteroragie, či meléna (dehtovitě černá mazlavá stolice obsahující příměs natrávené krve).
Dojde-li u pacienta k poklesu hladin hemoglobinu (tj. k anémii), kompenzační mechanismy organismu se snaží zabránit v rozvoji anemického syndromu a potlačit tak proces anémie. Ke kompenzačním mechanismům se řadí:
a) zvýšená tvorba erytropoetinu, která má za následek zvýšení erytropoézy (až 10x vyšší obrat v kostní dřeni)
b) zvýšení srdeční frekvence – tachykardie, zvýšený minutový výdej
c) zvýšení respiračního úsilí – tachypnoe
d) přesun krve z tkání, které jsou méně citlivé na nedostatek kyslíku (kůže, ledviny)
e) snížení afinity erytrocytů ke kyslíku, díky zvýšené hladině 2,3-bisfosfoglycerátu v erytrocytech