Hematologie

1.2 Sideropenická anémie

1.2 Sideropenická anémie
 
 
Sideropenická anémie je jednou z nejdéle známých anémií a v dnešní době jí na světě trpí více než 500 miliónů lidí, především v některých zemích Afriky a jižní Asie je velmi častým onemocněním. Příčinou sideropenické anémie je nedostatek železa (sideropenie) v organismu. Sideropenie může být způsobená nedostatečným přísunem železa do organismu (dieta chudá na železo, špatné vstřebávání železa), nadměrnými ztrátami železa (dlouhodobé ztráty krve), či zvýšenou spotřebou železa organismem (těhotenství, růst, léčba erytropoetinem). Nedostatek železa má za následek nedostatečnou tvorbu hemu, což vede k útlumu proliferace buněk během erytropoézy.
Ve stravě člověk denně příjme průměrně kolem 15–20 mg železa, ze kterého se však vstřebává zhruba jedna desetina. K vstřebání železa dochází v duodenu a horní části jejuna. Vstřebané železo je poté transportováno a ukládáno ve formě feritinu a hemosiderinu v zásobárnách železa v kostní dřeni, játrech a ve slezině. Nejsnáze vstřebatelné je hemové železo (přijaté z masa), jehož vstřebatelnost je 5–10x vyšší než z rostlinné stravy. Dojde-li ke snížení zásob železa v organismu, zvyšuje se jeho vstřebávání. Organismus se železem velmi pečlivě hospodaří a krom železa přijatého ze stravy, využívá též železo získané recyklací ze zaniklých červených krvinek.
K rozvoji sideropenické anémie dochází postupně a předchází jí prelatentní a latentní stadium nedostatku železa. U prelatentní sideropenie je snížená koncentrace železa v kostní dřeni, a snížená hladina feritinu, ale koncentrace hemoglobinu či saturace transferinu není nijak ovlivněna. U latentní  sideropenie železo v kostní dřeni úplně chybí, výrazně snížená je koncentrace feritinu a saturace transferinu (hodnoty již odpovídají hodnotám u anémie), ale koncentrace hemoglobinu zatím ovlivněna není.
Objevují se jednak nespecifické příznaky anémie (únavnost, slabost, dušnost, palpitace, bledost, anemické šelesty) a poté specifické příznaky sideropenické anémie: svalová slabost, ztráta pozornosti a zájmu, iritabilita, třepení a lámání nehtů, pálení jazyka, dysfagie, poruchy imunity, snížená adaptibilita na chlad, konzumace neobvyklých substancí = pika (led, hlína, prádelní škrob).
Při léčbě sideropenické anémie je nutno nejprve zamezit krvácení, je-li příčinou ztrát železa a dále pak se podává substituční dávka železa. Preferenčně per os, při absolutní intoleranci se podávají dávky železa intravenózně.