Hematologie

1.3.8 Systém plazmatických koagulačních faktorů

1.3.8 Systém plazmatických koagulačních faktorů
 
 
a) Protrombinový test (PT)
Základním testem krevní srážlivosti (koagulace) je protrombinový test (Quickův), který zahrnuje vyšetření vnějšího koagulačního systému (faktory II, VII, IX, X) a tvorbu trombinu s následnou přeměnou fibrinogenu na fibrin. Sleduje se rychlost přeměny protrombinu na trombin působením tromboplastinu (koagulační faktor III). Do vzorku plazmy je přidán tromboplastin a Ca2+ a měří se čas do vytvoření sraženiny. Tento test se používá při předoperačních vyšetřeních, při sledování účinnosti léčby Warfarinem (lék na ředění krve, blokující účinek vitamínu K, který je nutný pro tvorbu koagulačních faktorů v játrech) a inhibitory FXa (antitrombotika).
Poruchy krevní srážlivosti (zvýšené hodnoty testu) mohou být způsobeny:
- nedostatkem koagulačních faktorů vnější koagulační cesty (VII)
- nedostatkem faktorů společné cesty koagulační kaskády (I, II, V, X)
- přítomností diseminované intravaskulární koagulopatie - DIS (spotřebování koagulačních faktorů tvorbou četných krevních sraženin současně na mnoha místech krevního řečiště)
- při vyšších dávkách heparinu
- nedostatkem vitaminu K (vitamin K  je důležitý pro tvorbu některých koagulačních faktorů v játrech (II, VII, IX, X, XIV)
 
b) Aktivovaný parciální tromboplastinový čas (APTT)
Tento základní koagulační test slouží k vyšetření vnitřního systému hemokoagulace (faktory XII, XI, IX, VIII) a společné cesty . Ke vzorku plazmy se přidají vápenaté ionty a kefalin-kaolinový komplex, kde kaolin slouží jako aktivátor vnitřní cesty a kefalin (parciální tromboplastin) tvoří náhražku destičkových fosfolipidů a je nutný pro aktivaci koagulačního faktoru X. Měří se čas do vytvoření sraženiny. Referenční hodnoty jsou 25–45 s. Tento test se používá rutinně při předoperačních vyšetřeních nebo ke sledování antikoagulační léčby heparinem. Delší čas se projevuje u hemofilií (nedostatek faktorů XII, XI, IX, VIII), u von Willebrandovy choroby a léčby Warfarinem. Zkrácení času představuje zvýšené riziko trombózy.
 
c) Vyšetření trombinového času (TT)
Vyšetřením trombinového času se stanovuje třetí fáze koagulace – přeměna fibrinogenu na fibrin. Ke vzorku plazmy se přidává trombin a Ca2+ a sleduje se vznik sraženiny. Referenční hodnoty jsou < 21 s. Prodloužení doby vzniku sraženiny se projevuje při dysfibrinogenemii (poruchy fibrinogenu), při nedostatku fibrinogenu (hypofibrinogenemii) nebo při nepřítomnosti fibrinogenu v krvi (těžké afibrinogenemii), dále při aktivované fibrinolýze a při léčbě heparinem.
 
d) Trombin generační test (TGT)
Trombin je velmi důležitý v procesu krevního srážení. Předešlé testy APTT/PT hodnotí pouze první fázi hemostatického procesu, zatímco tímto testem se stanovuje množství vznikajícího trombinu v plazmě v čase a je tudíž obecným funkčním testem tromboticko-hemostatického systému. Tento test slouží ke zjištění rizika krvácivých stavů nebo trombofilního onemocnění (deficit antitrombinu). Používá se při předoperačních vyšetřeních a sledování léčby heparinem. Delší časy se objevují při poruše štěpení fibrinogenu trombinem, při dysfibrinogenemiích (poruchy fibrinogenu), při nedostatku fibrinogenu (hypofibrinogenemii) nebo při nepřítomnosti fibrinogenu v krvi (afibrinogenemii).  
 
e) Stanovení koagulačních faktorů
Fibrinogen je důležitý koagulační faktor obsažený v plazmě a granulích destiček. K stanovení jeho koncentrace se využívá metody dle Clause. Snížené hodnoty se objevují u dysfibrinogenemíi, hypofibrinogenemii a afibrinogenemii, těžkých onemocnění jater, při trombolytické léčbě a při velkých krevních ztrátách (hemodiluce, silné krvácení, vážná poranění). Naopak zvýšené hodnoty fibrinogenu jsou pozorovány v těhotenství, při nádorových a zánětlivých onemocněních a u pacientů po operaci.
 
f) Stanovení von Willebrandova faktoru
Von Willebrandův faktor slouží jako nosič faktoru VIII a umožňuje adhezi destiček na poškozený endotel. Jeho nedostatek se projevuje krvácivými stavy (časté krvácení z nosu, modřiny, silné menstruace, u těžkých forem i krvácení do kloubů) a von Willebrandovou chorobou (destičky nejsou schopné vázat faktor VIII).