Obecna_a_vyvojova_psychologie

3.5.3 Raymond B. Cattell

3.5.3 Raymond B. Cattell
 
 
Stručný životopis
Raymond B. Cattell se narodil v r. 1905 ve Staffordshire v Anglii. V 16 letech nastoupil ke studiu fyziky a chemie na King’s College Londýnské university. Druhý cyklus (graduate degree) však dělal z psychologie, ze které následně v r. 1929 získal doktorát (PhD.). Během svých doktorských studií pracoval jako asistent u tvůrce faktorové analýzy C. Spearmana. V roce 1937 odešel Cattell do USA na jednoroční studijní pobyt na Columbia University k E.L. Thorndikovi. Do Anglie se však již nevrátil. V r. 1938 získal profesuru na Clarkově universitě a v r. 1941 přijal místo na Harvardu. V r. 1945 přešel na Illinoiskou universitu, kde působil následujících 28 let jako ředitel Laboratory of Personality and Group Analysis. V r. 1973 přešel do Boulderu (Collorado), kde založil Institute for Research on Morality and Self-Realization. Od roku 1977 byl profesorem na Hawaiské universitě. Zemřel v roce 1996.
 
Doporučená četba
Cattell, R.B. The Description and Measurement of Personality. Yonkers-on-Hudson: World Book, 1946.
 
Definice osobnosti
Podle Cattella je osobnost to, co nám umožňuje predikovat, co udělá osoba v určité situaci.
Podle něj určují chování tři třídy faktorů: osobnost, aktuální rozpoložení a role. Cattell sice uznává vlivy sociálního a kulturního prostředí a existenci jedinečných rysů osobnosti, ve své výzkumné praxi se však věnuje výhradně zkoumání společných rysů a obecných principů chování, nikoliv porozumění jedinečnosti konkrétních lidí.
 
Faktory coby rysy
Rys je podle něj jedinečný vzorec chování takové povahy, že je-li v určité míře přítomna jedna jeho část, můžeme z toho vyvodit, že člověk vykazuje v určité míře i ostatní jeho části. Jestliže je například člověk nespolečenský, můžeme předpokládat s určitou mírou pravděpodobnosti, že bude vykazovat i ostatní „části“ rysu introvertovanosti – bude například mlčenlivý a nebude se prosazovat. Cattell chápe rys coby statistický faktor.
Cattell nesouhlasí s Allportovým tvrzením, že rysy skutečně existují uvnitř člověka. Podle něj rysy nemají žádný fyzický nebo nervový status, nejsou součástí našeho hardwaru. Jsou v první řadě tedy jakousi deskriptivní sumarizací chování.
 
Od pozorování k rysům
Cattell je spolu s Eysenckem nejvýznamnějším představitelem teorie osobnosti založené na metodě faktorové analýzy. Jejich postup a jeho východiska lze popsat stručně takto:
- Chování lidí je měřitelné, kvantifikovatelné.
- Lidé mají tendence reagovat konsistentním a stabilním způsobem na podnětové situace, které jsou si podobné (funkcionálně ekvivalentní, jak by řekl Allport). Podávají například podobné výsledky v rozmanitých úkolech, které vyžadují operace s čísly. Podobně tomu i v úkolech, které od něj vyžadují operace se slovy.
- Tyto konsistentní způsoby chování lze statisticky sumarizovat a popsat pomocí faktorů.
- Hlavní dimenze (rysy či faktory) osobnosti jsou universální, všem lidem společné.
- Tyto dimenze jsou hierarchicky organizované.
 
Lingvistická sféra osobnosti
Cattell navazuje na tradici Galtona, Klagese a Allporta. Podle Klagese jsou všechny důležité rozdíly v chování lidí zakódované v jazyce coby názvy rysů (osobnostních vlastností). Allport se svým spolupracovníkem Odbertem vyšli z této myšlenky. Vybrali z Webster´s New International Dictionary (1925) všechna slova, která měla podle jejich soudu „schopnost …rozlišit chování jednoho člověka od druhého“. Navíc do tohoto seznamu zahrnuli některá slangová slova, která ve slovníku nenašli. Tento seznam činil takřka 18 000 slov. Tato slova dále rozdělili do čtyř kategorií. První kategorie zahrnovala termíny, které označují osobnostní rysy (trait dispositions) které jsou relativně neevaluativní, nehodnotící, jako například agresivní, introvertovaný, sociabilní. Do druhé kategorie zahrnuli termíny, které označují přechodné stavy, nálady a aktivity. Třetí kategorie obsahuje evaluativní termíny (nedůležitý, bezcenný). Čtvrtá kategorie je jakousi „odpadovou“ kategorií.
R.B. Cattell sestavil na základě racionálního rozboru slov z první kategorie (cca 4500 slov/rysů) několik desítek škál. Původní seznam na jednu stranu poněkud rozšířil, neboť do něj zahrnul rovněž „všechny termíny, které kdy byly užité k odborné psychologické deskripci“, na druhou stranu však proměnné vztahující se k inteligenci vypustil a nahradil je skutečnými testy inteligence. K vysvětlení korelací těchto škál stanovil 16 faktorů. Jím používaný dotazník má proto zkratku 16 PF.
 
Cattellovy faktory osobnosti
Pro ilustraci jsou v následující tabulce uvedeny některé faktory (rysy), k nimž Cattell touto cestou dospěl. Jsou uvedeny vždy oba póly daného rysu.
Bezprostřednost (sizia – affectia; outgoing – reserved):
reservovaný, odtažitý, kritický vs otevřený, vstřícný, vřelý, společenský
Inteligence:
tupý vs bystrý
Citová zralost (síla ega):
zmítaný city, emocionálně málo stabilní vs emocionálně stabilní, zralý, klidný
Dominance, průbojnost:
stydlivý, mírný, poslušný vs asertivní, agresivní, soutěživý
Svědomitost (síla superega):
nedbalý pravidel vs svědomitý, moralistický
 
Predikce chování z rysů osobnosti
Cattell každý faktor označuje zkratkou (A, B, C atd.). Jeho přístup dobře vystihuje tato rovnice, v níž je chování funkcí osobnosti:
Roční zisky prodavače = 0,21A + 0,10B + 0,10C + 0,10E + 0,21F + 0,10G - 0,10L - 0,31M + 0,21N + 3,80O - 0,31Q2 + 0,21Q3 - 0,21Q3.
Jak je patrné, jsou zde vynechány jak vlivy prostředí a role, tak vlivy přechodných stavů a postojů.