Teorie_osetrovatelstvi

4.11 Koncepční model Madeleine Leiningerové

4.11 Koncepční model Madeleine Leiningerové
 
  
Teorie transkulturní péče - model vycházejícího slunce
 
Madeleine Leininger - 1948

M. Leiningerová se o vliv kultury na chování jedince začala zajímat v 50. letech minulého století. Přiměly ji k tomu její zkušenosti související s mnohonárodnostní a etnickou rozdílností a migrací obyvatelstva USA v dobách, kdy
pracovala jako sestra. Všímala si odlišného chování jednotlivých etnik, a také si uvědomovala, že kultura má vliv nejen na životní styl, ale i na ošetřovatelskou péči.

Účastnila se antropologického výzkumu, kde zpracovala studii, týkající se transkulturního ošetřovatelství. Je autorkou několika knih,  Ošetřovatelství a antropologie: mísení dvou světů (Nursing and Anthropology: Two Worlds to Blend)
z roku 1970, a další nejznámější publikací je Transkulturní ošetřovatelství: koncepce, teorie a praxe (Transcultural Nursing Concepts, Theories and Practice) z roku 1978. V jejích publikacích popsala hlavní koncepce a činnosti transkulturního ošetřovatelství a definitivně tak dokázala, že antropologie a ošetřovatelství jsou vzájemně spojené
a p
řesto i rozdílné.

Ošetřovatelský cílem
je společná práce a porozumění péči a zdravotnickým otázkám různých kultur tak, aby se způsob péče, hodnoty, názory a životní styl staly podkladem pro poskytování péče specifické pro danou kulturu.
Cílem tohoto modelu je společná práce a porozumění péči a zdravotnickým otázkám různých kultur tak, aby se způsob péče, hodnoty, názory a životní styl staly podkladem pro poskytování péče specifické pro danou kulturu

Klient/pacient
Osoba je holistická bytost ovlivněná sociálním pozadím. Klienti z rozdílných kultur vnímají zdraví, nemoc, léčbu, závislost a nezávislost různě.
 
Role sestry
Poznat laický způsob péče o klienta a jeho kladné stránky využít při poskytování profesionální péče u klienta, který pochází z jiné kultury.
 
Pojmy modelu:

Kulturní antropologie - věda zkoumající vývoj, strukturu a fungování různých kultur v čase a prostoru.

Kultura - naučené a přenášené hodnoty, víra, normy, životní styl jednotlivce či skupiny, které usměrňují jejich myšlení, rozhodnutí i činnosti.

Dominantní kultura - hlavní kultura obyvatelstva, která má na daném území převahu (dominantní - prioritní- skupinu lidí).

Subkultura - pojem vztahující se na skupinu lišící se od příslušníků dominantní kultury, která je ovšem její součástí (např. subkultura Romů, subkultura Svědků Jehovových).

Transkulturní ošetřovatelství - profese zabývající se péčí, uměním a vědou zaměřenou na podporu, udržování zdravého způsobu chování či zotavení z nemoci kulturně vhodnými způsoby.