Teorie_osetrovatelstvi

15.1 Komunitní ošetřovatelství

15.1 Komunitní ošetřovatelství
 
 
Komunitní ošetřovatelské služby jsou organizovány zpravidla mimo nemocnici a zabezpečují potřebnou péči o rodinu, jednotlivce či skupinu obyvatel.

Úkolem komunitního ošetřovatelství je v první řadě prevence před nemocemi a podpora zdraví.
Cílem je péče o komunitu jako celek, což znamená o celou populaci v rámci dané komunity, o všechny rodiny
a jednotlivce. Nejdůležitějším cílem komunitního ošetřovatelství je zlepšit zdraví celé populace v rámci komunity, zlepšit ošetřovatelskou péči o rizikové klienty se závažným onemocněním, případně bezmocným a umírajícím.
 
V komunitním ošetřovatelství je klientem celá komunita, nikoliv jednotlivec. Není však třeba se obávat, že se
na jednotlivce na základě této koncepce péče zapomene, protože v komunitě se často problém jednotlivce stává problémem společným.
 
Komunita
- skupina, která žije v učitém vymezeném prostoru, kde vykonávají každodenní aktivity, a často tvoří autonomní
  jednotku,
- mají společné potřeby, životní zájmy, stejné společenské cíle, problémy, formy spolupráce, zvyklosti a jiné.
 
Budoucnost pro komunitní péči představuje vidět spolupráci nejen mezi zdravotnickými, ale i sociálními pracovníky. Sociální služby zohledňují jak osobu uživatele, tak jeho rodinu, skupiny, do nichž patří, případně zájmy širšího společenství.
 
Práce komunitní sestry
Hlavním úkolem komunitní sestry je poskytovat péči celé komunitě, nejen v primární, sekundární, ale i v terciární prevenci.
Práce komunitní sestry vyžaduje znalosti potřeb souvisejících nejen se zdravím, ale i s riziky, která danou komunitu ohrožují. Je rovněž žádoucí, aby sestra znala i sociální, kulturní, ekonomické a ekologické podmínky komunity.