Teorie_osetrovatelstvi

11.1 Ošetřovatelský výzkum

11.1 Ošetřovatelský výzkum
 
 
Ošetřovatelský výzkum
Je to činnost, při které empirickými metodami zkoumáme platnost hypotéz o vztazích mezi jevy v ošetřovatelství. Výzkum v ošetřovatelství přispívá k rozvoji teorie a vědecké základny informací o ošetřovatelství. Pomáhá aplikovat teoretické poznatky na potřeby praxe:
- účelem výzkumu je přispět k celkové sumě lidského vědění,
- znalosti vytvářené výzkumníkem mohou mít praktické dopady,
- výzkum musí být veden systematicky, aby byly výsledky důvěryhodné a přínosné,
- témata ošetřovatelského výzkumu se mění v čase a s místem.
 
Ošetřovatelský výzkum u nás řeší nejčastěji tyto okruhy problémů:
1) Klinickou ošetřovatelskou problematiku - navrhují se a ověřují modely optimální ošetřovatelské péče o určité skupiny nemocných, hledají se vědecky zdůvodněné postupy při ošetřovatelské péči. Sleduje se např. účinek některých ošetřovatelských výkonů na organismus nemocného, efekt rehabilitační péče, vliv ošetřovatelského procesu na pacienta a jeho rodinu, na zvyšování soběstačnosti.
2) Analýza ošetřovatelské profese - výzkumné práce se např. zabývají utvářením vztahu mezi sestrou a nemocným, otázkami profesionální deformace, psychologickými předpoklady pro výkon ošetřovatelského povolání, metodami verbální a neverbální komunikace.
3) Organizace a řízení ošetřovatelské péče - např. vhodné metody personálního managementu, optimální systémy organizace práce sester, objektivizace hodnocení úrovně poskytované péče.
4) Ověřování nových technických prostředků - v ošetřovatelské péči.
5) Analýza pedagogické činnosti v ošetřovatelství - ověřují se způsoby vhodné edukace v oblasti podpory a upevňování zdraví, vyučovací metody a postupy vhodné pro nácvik některých ošetřovatelských výkonů a formování potřebných vlastností sester, hledá se nejvhodnější způsob organizace praktického vyučování.
 
Ošetřovatelský výzkum dle WHO se soustředí na:
- vytváření znalostí o péči o lidi ve zdraví a v nemoci,
- pochopení základních genetických, fyziologických, sociálních a behaviorálních mechanismů,
- dopady životního prostředí, které ovlivňují schopnosti jednotlivců i rodin udržet nebo zlepšovat optimální funkce a minimalizovat negativní dopad nemoci,
- vytváření znalostí o programech a systémech poskytující ošetřovatelskou péči účinně a efektivně,
- profesi sestry a její historický vývoj,
- etický kodex ošetřovatelské péče,
- systémy, které účinně připravují sestry naplňovat současné a budoucí společenské úlohy profese.