Osetrovatelske_postupy

1.2 Druhy ošetřovacích jednotek

1.2 Druhy ošetřovacích jednotek
 
 
Každé onemocnění má svůj průběh a vyžaduje odpovídající péči. Zdravotní stav nemocného se v průběhu onemocnění či hospitalizace může měnit a v závislosti na tom se mění i rozsah péče, kterou nemocný potřebuje. Jsou-li ohroženy či dochází k selhávání životních funkcí, je nutno zajistit odpovídající intenzivní péči. Tomuto odpovídá i vybavení konkrétních ošetřovatelských jednotek, a to i včetně stavebního uspořádání.
 
a) Standartní ošetřovací jednotky
Ošetřovací jednotky pro převážnou část hospitalizovaných klientů. Je zde poskytována lékařská i ošetřovatelská péče v rozsahu odpovídajícím onemocnění klienta, který není přímo ohrožen na životě. Zahrnuje vyšetřovací, léčebnou, ošetřovatelskou, rehabilitační péči u onemocnění, která neohrožují klienta přímo na životě.
 
b) Specializované ošetřovací jednotky
Anesteziologicko-resuscitační oddělení (ARO)
Jedná se o specializovanou ošetřovací jednotku, kam jsou přijímáni klienti, u nichž došlo k selhání základních životních funkcí. Tento druh ošetřovací jednotky má obvykle 5-10 lůžek, je vybaven nejmodernějšími přístroji pro záchranu a obnovu životních funkcí klienta.
Z tohoto důvodu jsou kladeny vyšší nároky na zdravotnický personál, zejména na úroveň vzdělání. Práce na tomto druhu ošetřovací jednotky vyžaduje specializační studium (ARIP).
 
Jednotka intenzivní péče (JIP)
Na této ošetřovací jednotce jsou hospitalizovaní klienti, kteří jsou přímo ohroženi selháním základních životních funkcí. Dle typu onemocnění se jednotky intenzivní péče specializují – koronární jednotka, gynekologicko – porodnická, metabolická, chirurgická. Velikost, počet lůžek a vybavení se odvíjí od typu zaměření. ¨
 
JIP a vybavení
 
Zdroj: Autor
 
Jednotka intermediální péče
Na této ošetřovací jednotce jsou hospitalizovaní klienti, kteří nejsou přímo ohroženi selháním základních životních funkcí, i přesto jsou zde tyto funkce monitorovány.     
 
Jednotka intermediální péče
 
Zdroj: Autor