Osetrovatelske_postupy

17.8 Vedení II. doby - fyziologického porodu

17.8 Vedení II. doby - fyziologického porodu
 
 
Podmínky pro aktivní tlačení (rozpětí svaloviny pánevního dna a tlak na rektum vyvolávají aktivní tlačení):
- branka zašlá
- hlavička v hlubokém přímém stavu na pánevním dnu (š.š. přímém průměru pánevního východu)
- VP odteklá
- kontrakce
- vyklenutí hráze a rozevření konečníku při kontrakci
(MARTIUS, 1997)
 
Vedení II. doby porodní
- Ošetřující lékař (PA)je přítomen po celou druhou dobu porodní.
-Kontinuální CTG, bezprostředně před porodem hlavičky snímáme elektrodu z hlavičky plodu (monitorování ozev plodu po každé kontrakci).
- Když začne hlavička naléhat na pánevní dno, zapojuje žena břišní lis, měla by být v poloze na boku (kam směřuje vedoucí bod prostupující velké části plodu), obě ruce má zaklesnuté v podkolenní jamce a přitahuje si vrchní nohu k tělu, bradu má na prsou.
- V závěru II. doby dáváme ženu na záda. Žena si během kontrakcí přitahuje rukama, obě nohy, které má zaklesnuté v podkolenních jamkách, k tělu a se zadržovaným dechem tlačí. V mezidobí rodička relaxuje a dýchá klidně, případně inhaluje kyslík.
- Pokud je naplněný močový měchýř, ženu vycévkujeme.
- Před porodem provedeme zevní desinfekci rodidel (vnitřní stranu stehen, dolní část břicha, labia, hráz) lékař, který si desinfekčním mýdlem umyl ruce a vzal si sterilní rukavice, podsune pod hýždě matky sterilní nepropustnou plenu; střední části lůžka se zvýší uložení hýždí.
- Pokud by hrozila ruptura hráze, provedeme mezi prsty zavedenými do pochvy laterální nebo mediolaterální epiziotomii (při vyšší hrázi příp. mediální, ale tam hrozí prodloužení trhliny a vznik ruptury III. stupně). Můžeme provést lokální znecitlivění, pokud nebyla realizovaná pudendální blokáda nebo EDA.
- Při porodu porodník obvykle pravou rukou s rouškou chrání hráz a opřenými prsty levé ruky o hlavičku plodu zabraňuje jejímu rychlému prořezávání.
 
Chránění hráze při porodu hlavičky
 
 
- Porod ramének - např. hmat dle Ribemont-Dessaignes-Lepage - Lékař  (porodník) uchopí po zevní rotaci hlavičku oběma rukama. Jeho druhý a čtvrtý prst jedné ruky drží bradičku a stejné prsty druhé ruky jsou položeny na záhlaví. Palce leží na temporální kosti vpředu a malíčky na temporální kosti vzadu. Porodník sklápí tlakem hlavičku k perineu a tím pod sponou stydkou porodí vpředu uložené ramínko až po úpon musculus deltoideus.
Pak hlavičku opatrně zvedá a přes hráz porodí spodní raménko a ručku (pokud začne zvedat porodník hlavičku moc brzo (před úplným porodem předního raménka) může dojít k fraktuře klíční kosti).
 
- Zbytek trupu se pak už porodí velmi lehce.
 
- Porod ramének dle profesora Kotáska - pravá ruka chrání hráz, LR sklání hlavičku k perineu, porodí se přední raménko. Podhmatem LR zvedá hlavičku nahoru a rodí se zadní raménko (tato metoda bráni zvětšení poranění hráze při porodu zadního raménka u velkých plodů) (ČECH, 2006).
 
- Plod po porodu zůstává spojen s placentou, která je stále v děloze. Novorozence držíme v tzv. drenážní pozici - tak, aby dolní končetiny byly výše a hlavička obličejem směrem dolů, aby z dýchacích cest dotekly zbytky plodové vody a hlen. Poté se novorozenec položí a podváže se pupečník asi 10 cm od pupku. Pupečník přestřihneme mezi dvěma peány nebo podvazy. Novorozence předáme k dalšímu ošetření do neonatální péče. Postnatální odběr pupečníkové krve z artérie (informuje o periferních tkáních plodu) a vény (informuje o situaci v placentě) do stříkaček s heparinem (zkumavek).
 
Interpretace výsledků z odběru pupečníkové krve:
- normálně jsou hodnoty pH a pCO2 vyšší v arterii (pokud se k sobě blíží, tak je to chyba odběru - odebírali jsme z jedné cévy),
- velký pH rozdíl a vysoký BE - akutní hypoxie během porodu,
- při déletrvající hypoxii jsou hodnoty pH nízké, rozdíl mezi cévami je malý.
 
Uložení dítěte na břicho matky