Osetrovatelske_postupy

20.2.1 Péče o šestinedělku

20.2.1 Péče o šestinedělku
 
  
Poporodní péče je prováděna dvojím způsobem. V posledních letech je zaváděn systém rooming–in, kdy je matka s novorozencem na jednom společném oddělení. Tento systém je buď trvalý – 24 hodinový, nebo částečný, kdy jsou novorozenci například na noc odváženi zpět na novorozenecké oddělení. Při klasickém systému hospitalizace jsou matka a novorozenec hospitalizováni odděleně a novorozenec se k matce přiváží pouze na dobu kojení. Délka hospitalizace se ve většině případů odvíjí od stavu novorozence. Dle doporučení České neonatologické společnosti lze propustit novorozence po 72 hodinách po porodu.
 
V České republice se průměrná délka hospitalizace matky po spontánním porodu pohybuje mezi 4 až 5 dny. Šestinedělku lze propustit 3.-4. den po spontánním porodu i po episiotomii a po císařském řezu. 5.-6. den po operačním porodu.
 
Po dobu hospitalizace kontroluje lékař nejméně jednou denně u nedělky:
- srdeční frekvenci,
- zavinování dělohy - výšku děložního fundu,
- množství a charakter očistků,
- stav prsů a bradavek, laktaci,
- zkontroluje hojení porodních poranění.
 
V prvních dnech šestinedělí je rolí porodní asistentky:
- 2krát denně měřit krevní tlak a pulz,
- 3 až 4krát denně měřit teplotu. Teplota, která první den po porodu může být i mírně zvýšená (do 37,5 oC), nemá v dalších dnech překročit hranici 37,2 oC. Zvýšená teplota je citlivý příznak, který záhy upozorní na infekce v šestinedělí.
- kontrolovat výšku děložního fundu, při prázdném močovém měchýři a konečníku (informuje o zavinování dělohy),
- kontrolovat odchod lochií (typ, množství, zápach),
- kontrolovat, zda nedělka dokonale a pravidelně vyprazdňuje močový měchýř, často v něm zůstává zbytek moče (reziduum). Cévkování se provádí až po vyčerpání běžných prostředků, jako je oplach rodidel teplou vodou, teplá sprcha nebo podání spasmolytik. Po porodu může být ztíženo močení pro hypotonii měchýře, pro nezvyk močit vleže nebo před obavou z poranění zevních rodidel, kdy není pociťováno nucení na močení,
- sledovat, zda má nedělka pravidelnou stolici, stolice by měla být 2. den (pokud ne, použijeme glycerinový čípek, eventuelně klyzma),
- kontrolovat hojení porodního poranění (ruptury) - oplachovat rodidla dezinfekčním roztokem,
- kontrolovat hojení episiotomie,
- kontrolovat stav prsů, tvorbu mléka, techniku kojení,
- sledovat celkový fyzický stav,
- kontrolovat psychický stav nedělky,
- doporučit rehabilitaci, vstávat s rodičkou v den porodu.