Osetrovatelske_postupy

11.2 Dezinfekce

11.2 Dezinfekce
 
 
Desinfekce je soubor opatření ke zneškodňování mikroorganismů pomocí fyzikálních, chemických nebo kombinovaných postupů, které mají přerušit cestu nákazy od zdroje ke vnímavé fyzické osobě.
 
Při volbě postupu desinfekce se vychází ze znalostí cest a mechanismů přenosu infekce a možnosti ovlivnění účinnosti desinfekce faktory vnějšího prostředí a odolností mikroorganismů.
Rozlišujeme dvě metody dezinfekce – fyzikální nebo chemickou.
1. Fyzikální dezinfekce
Je to účinná ekologická metoda dekontaminace. Využívá krátkodobé působení vysokých teplot.
Formy fyzikální dezinfekce:
- Var za atmosférického tlaku po dobu 30 minut, expoziční čas se počítá od dosažení bodu varu.
- Var v přetlakových nádobách po dobu 20 minut.
- Dezinfekce v umývacích a parních přístrojích při teplotě nad 90 °C po dobu 10 minut (močové láhve a poháry, podložní mísy).
- Ultrafialové záření.
- Filtrace, žíhání, spalování.
- Pasterizace.
 
2. Chemická dezinfekce
Realizuje se pomocí dezinfekčních prostředků. Nezbytností je dodržet předepsanou koncentraci a expozici potřebnou k dosažení účinnosti. V dezinfekčním režimu se respektuje zásada střídání dezinfekčních přípravků jednou za 2–3 měsíce (její dodržování zabraňuje vzniku rezistence).
Způsoby chemické dezinfekce:
- Ponoření – je vhodné pro většinu pomůcek. Předmět musí být ponořen celý pod hladinou roztoku, a musejí být naplněny všechny duté části, po uplynutí expozičního času pomůcku opláchneme a osušíme.
- Otření – tento způsob je vhodný zejména pro dezinfekci povrchů a větších ploch, provádí se pomocí hadru dostatečně smočeného v dezinfekčním roztoku či vlhkými dezinfekčními ubrousky, ošetřené ploch je možné použít již po zaschnutí.
- Postřik – používá se k dezinfekci kůže (Septonex sprej) a menších ploch (např. instrumentační stolky se dezinfikují Desident sprejem).
 
3. Fyzikálně – chemická dezinfekce
Jedná se o použití fyzikálních i chemických postupů.
Postupy fyzikálně - chemické dezinfekce:
- Paroformaldehydová komora – slouží k dezinfekci textilu, výrobků z umělých hmot, vlny, kůže a kožešin při teplotě 45–75 °C.
- Prací, mycí a čisticí stroje – dezinfekce probíhá při teplotě do 60 °C s přísadou chemických dezinfekčních přípravků (vyhláška č. 306/2012 Sb.).
 
4. Vyšší stupeň dezinfekce
Zdravotnické pomůcky (endoskop, bronchoskop), které nemohou být dostupnými metodami sterilizovány, se dezinfikuji vyšším stupněm dezinfekce.
Před vyšším stupněm desinfekce se pomůcky, či předměty očistí (strojně nebo ručně) a osuší.
Pokud jsou kontaminovány biologickým materiálem, zařadí se před etapu čištění desinfekce přípravkem s virucidním účinkem. Do desinfekčních roztoků určených k vyššímu stupni desinfekce (desinfekční přípravek s širokým spektrem účinnosti, vždy se sporicidní a tuberkulocidní účinností) se ponoří suché zdravotnické prostředky tak, aby byly naplněny všechny duté části. Při ředění a způsobu použití desinfekčních přípravků se postupuje podle návodu výrobce. Po vyšším stupni desinfekce je nutný oplach předmětů sterilní vodou k odstranění reziduí chemických látek.
 
Požadavky na dezinfekční prostředky
1. Vysoká účinnost (baktericidní, bakteriostatický, fungicidní, virus inaktivační), na pracovištích je nutné respektovat zásadu střídání dezinfekčních přípravků a 1 měsíc jako prevenci vzniku rezistence.
2. Originální balení.
3. Bez zápachů a nedráždivé pro dýchací cesty.
4. Nepoškozovat dezinfikovaný povrch.
5. Finančně nenákladné.
6. Schválené rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR.
7. Jasná etiketa přípravku musí obsahovat název, stručnou charakteristiku, chemické složení, návod na použití, účel použití, doporučenou koncentraci, způsob ředění a expoziční čas.
 
Formy dezinfekčních prostředků
- Prášková (např. Chloramin B, Dikonit).
- Tekutá (např. Incidin extra, Spitaderm).
- Aerosolová (např. Septonex).
- Tinkturová (např. Ajatinová tinktura).
 
Kontrola desinfekce
Součástí systému zajišťování kvality služeb ve zdravotnictví je i dokumentování postupů dezinfekce. Způsob dokumentování má různé modifikace. Záznam obsahuje tyto základní údaje: datum, druh pomůcek, způsob jejich ošetření, specifikaci (název přípravku, teplota, čas působení) a podpis zodpovědného pracovníka. Dokumentace péče o jednotlivé druhy pomůcek je k dispozici orgánům provádějícím kontrolu a audit. Dokumentace se archivuje 5 let.
Při kontrole desinfekce se používají metody:
a) Chemické
- kvalitativní a kvantitativní ke stanovení aktivních látek a jejich obsahu v desinfekčních roztocích.
b) Mikrobiologické
- zjištění účinnosti desinfekčních roztoků nebo mikrobiální kontaminace vydesinfikovaných povrchů (stěry, otisky, oplachy, aj.).