Osetrovatelske_postupy

19.3 Bonding

19.3 Bonding
 
  
Bonding můžeme z angličtiny přeložit jako lepení nebo připoutání, zlatá hodinka po porodu. Jedná se o proces, kdy se tvoří vztah mezi maminkou a miminkem. Každá matka a dítě si k sobě vytváří vztah již před porodem. Budují se mezi nimi základy emočních vazeb, základy láskyplného vztahu, který naplno exploduje v hormonálně nabité situaci při porodu. ´
Podpora bondingu má přínos pro imunologickou, fyziologickou, psychologickou a emocionální složku vývoje člověka. Podporuje rovněž společnost v respektu k procesům porodu. Čím více dítě a matku ve vzájemném kontaktu podpoříme, tím více jim ulehčíme start do života a následné mnohdy nelehké situace spojené s výchovou dítěte. Podpora bondingu je podporou nové rodiny a podporou zdravotníků, aby dokázali sebevědomě pečovat o dítě a matku či celou jeho rodinu jako o jednu ošetřovatelskou jednotku. Podpora bondingu má zásadní význam i u dětí zdravých, protože léčí přirozené trauma způsobené porodem. Ještě důsledněji je třeba podporovat bonding u dětí nemocných a předčasně narozených. Jde o to, abychom za daných podmínek co nejlépe ,,přilepili“ dítě a matku k sobě.
Pokud jsou miminko i maminka v pořádku, děťátko po porodu pláče, má dobré Apgar (skóre), položí se dítě bezprostředně po porodu na břicho matky. Otře se jednou nahřátou plenou, aby neztrácelo teplo. Další nahřátou a suchou plenou se přikryje, takže tělíčko zůstává v kontaktu s kůží matky. Vzájemné poznávání a následné první přisátí by se mělo nechat na mámě a miminku, až na něj budou připraveni. Když se novorozenec adaptuje na nové prostředí, bude mít zájem sát prs, vždyť vůni mámy zná už z plodové vody. Sání prsu dává signál pro tvorbu mateřského mléka, pomáhá však i rodičce, aby došlo k rychlému odloučení placenty a zavinování dělohy.
Bonding - první pohled do očí a něžné dotyky, bezpečné objetí v náručí. Klid, probouzející se důvěra, vzájemné poznávání a zamilovávání se. První naprosto neopakovatelná chvíle matky s právě narozeným dítětem.
Matka i dítě očekávají kontakt kůže na kůži, vůni a teplo důvěrně známého těla, tlukot svých srdcí, svými smysly vnímají vše, co jim připomíná a dává pocit známého prostředí a bezpečí. Miminku maminku a mamince všechno, co jí připomíná kontakt s vytouženým miminkem. Poloha miminka na maminčině hrudníku připomíná miminku jeho polohu v děloze.
 
10 kroků k podpoře bondingu :
- položení nahého dítěte na matčino nahé břicho ihned po porodu (při porodu sekcí k tváři maminky)
- podpora a nepřerušování tohoto kontaktu nejméně 2, lépe 12 hodin (při porodu sekcí může zastoupit kontakt kůže na kůži tatínek, pro dítě jsou jeho bakterie zdraví přínosnější, nežli bakterie ošetřujícího personálu), pokud maminka potřebuje osobní pauzu, může kontakt zajistit tatínek
- otření dítěte na těle matky a zabalení dítěte i matky jako jedné jednotky do teplých osušek a přikrývek (maminky sprchujte se po porodu co nejpozději a hlavně si neumývejte prsa)
- matka a dítě jsou v kontaktu "skin to skin", kůže na kůži
- umožnění a podporování vizuálního kontaktu - pohledu z očí do očí matky a dítěte, podložení hlavy matky, pokud rodí vleže (pokud musí být dítě v inkubátoru, zajištění webové kamery matce anebo fotek a videí v pravidelných intervalech)
- pomoc s přisátím miminka k bradavce dle jeho tempa a připravenosti - může to být až do 30 minut kontaktu kůže na kůži, do té doby miminko i maminka odpočívají a seznamují se spolu! - počkejte, až si strká pěstičky, na kterých má plodovou vodu, do úst, aby je k bradavce dovedla, ta voní stejně jako plodová voda, olizuje si rty a kývá hlavou ze strany na stranu - zásadně neumývat dítěti ruce od plodové vody a nechávat volně. Po medikovaných porodech je miminko chvíli unavené, je zapotřebí nechat jej odpočinout na kůži matky, oba také vylučují potřebné množství oxytocinu k podpoře jejich vzájemného kontaktu
- zajištění pohodlné polohy pro matku (křeslo, postel, polštáře) i dítě (v náručí matky)
- zajištění klidného, vstřícného a intimního prostředí ze strany zdravotníků
- jakékoliv vyšetření a ošetření dítěte (sejmutí skóre Apgarové, stetoskop, podvaz pupeční šňůry) provést na těle matky (u rizikového novorozence v blízkosti matky, aby měla nad miminkem kontrolu, alespoň vizuální)
- eliminace techniky, videokamery, mobilního telefonu v těchto neopakovatelných prvních okamžicích. Nedívejte se maminky na mobily (SMSky počkají stejně jako jejich adresáti) a do fotoaparátů, dívejte se na své miminko a do jeho očí, tento jedinečný okamžik vašemu miminku a vám žádné fotografie ani videa později nezprostředkují!
 
Podpora bondingu u nefyziologického porodu
Podporu bondingu je o to více nutné zajistit maminkám a dětem, které prožily vyvolávaný, předčasný porod nebo porod sekcí.
Maminky, jejichž porod neproběhl zcela přirozenou cestou, si často myslí, že nemohou mít bonding se svým miminkem. Myslí si to také zdravotníci, kteří často nechávají miminka déle na novorozeneckém oddělení, v dobré víře, aby umožnili maminkám odpočinek po obtížném porodu.
Vzájemný kontakt, v jakékoliv míře to jde (hlazení, zajištění možnosti, aby se maminka na miminko v inkubátoru mohla dívat, sahat na něj - miminko lze z inkubátoru vyndat a klokánkovat, aniž by bylo ohroženo, naopak, klokánkovaná nedonošená miminka mají menší problémy s dýcháním a lépe prospívají, u porodu sekcí přiložení dítěte ke tváři matky a možnost kontaktu kůže na kůži s otcem) zvyšuje tvorbu a vyplavování hormonů potřebných k zajištění budování emočních vazeb a kojení.
U maminek, které porodily císařským řezem, nic nebrání ranému kontaktu už na operačním sále, například přiložením na rameno či tvář, pokud je maminka ve svodné anestezii. Nic nebrání umístění miminka alespoň do jedné místnosti s maminkou ihned v prvních hodinách po císařském řezu, pokud zrovna maminka nemůže mít miminko na svém těle. U miminek, která se rodila císařským řezem, se již nemusíme obávat zhoršené poporodní adaptace, kterou by mohla způsobit anestetika, protože se dnes používají moderní a kvalitní anestetika (Michaela Mrowetz, 2011).
 
Kontakt kůží na kůži
Kontakt kůží na kůži je příležitost pro všechny matky k držení svého dítěte po narození na svém těle (nezávisle na zvolené metodě krmení). Kontakt kůží na kůži hned po porodu (či jak nejdříve je to možné) je důležitý pro blaho matky i dítěte.
 
Jak provádět kontakt kůží na kůži
- osušení dítěte,
- položení dítěte na kůži matky,
- zajištění tepla - přikrytí matky i dítěte.
 
Význam umístěním dítěte na hruď matky tzv. kůže na kůži (kangaroo mother care)

- snadnější přizpůsobení se životu mimo dělohu,

- stabilizace srdeční frekvence,

- regulace dechu,

- stabilnější hladiny glukózy v krvi,

- snížení míry pláče u dítěte, uklidnění dítěte

- zlepšení usínání dítěte,

- prodloužení doby a zlepšení kvality jeho spánku,

- rychlejší nárůst hmotnosti dítěte a tím ke zkrácení jeho pobytu v nemocnici,

- reakce organizmu matky zvýšením či snížením vlastní teploty podle potřeby tepla svého dítěte (kůže udrží dítě v teple)

- podpora přirozeného sacího reflexu,

- zlepšení tvorby mateřského mléka,

- podpora úspěšného kojení,

- ochrana před napadením choroboplodnými zárodky (dítě je vystaveno normálním bakteriím na matčině kůži),
- uvolnění matky.
 
Kontakt kůže na kůži