Osetrovatelske_postupy

6.2 Krevní tlak

6.2 Krevní tlak
 
 
Krev je vháněna levou srdeční komorou do tepen. Tepny mají určité napětí jak při smrštění srdce (systole), tak při ochabnutí (diastole). Krev v tepnách má určitý tlak, při systole vyšší, při diastole nižší. Při určování změn krevního tlaku se vychází z hodnot, které jsou v daném věku považovány za normální. U dospělého člověka jsou za normální hodnoty považovány 120/80 mm Hg (thorrů). Tyto hodnoty jsou ovlivňovány během celého dne, závisí na stavu bdělosti i na fyzické či psychické zátěži.
 
- Sledování krevního tlaku
Kauzální měření krevního tlaku (příležitostné). Krevní tlak se nejčastěji měří ve zdravotnickém zařízení, v ordinaci lékaře. Pro mnoho jedinců̊ je to prostředí stresující, a proto naměřené hodnoty nemusí odpovídat skutečnosti, obvykle jsou vyšší, než TK měřený mimo zdravotnické zařízení. Tuto „nepřesnost“ může z velké části odstranit měření krevního tlaku v domácím prostředí.
 
- Home blood pressure, HBP
Tlak měřený v domácím prostředí lépe odráží závažnost hypertenze i efektivnost léčby. V současnosti je domácí měření TK stále populárnější jak u lékařů̊, tak u pacientů. Napomohlo k tomu také rozšíření nabídky vhodných automatických měřičů tlaku. Nejpřesnější informace o hodnotách TK poskytuje ambulantní monitorování krevního tlaku.
 
- Ambulantní monitorování krevního tlaku
Poskytuje nejpřesnější informace o hodnotách krevního tlaku, neinvazivním způsobem je měřen krevní tlak v předem stanovených intervalech, během celých 24 hod. Takovéto měření TK je velmi přesné, velmi dobře reprodukovatelné.
(Souček, 2002)
 
Hodnoty se TK
1. Systolický TK je vyvolaný kontrakcí srdeční komory. Ovlivňuje jej srdeční výdej, stres, horečka, krvácení.
2. Diastolický TK vzniká při diastole. Ovlivňuje jej periferní odpor krevního oběhu, kompliance arterií.
3. Pulzový TK je rozdíl mezi tlakem systolickým a diastolickým.
 
Krevní tlak lze měřit několika způsoby
1. Přímo (invazivně) – do tepny (nejčastěji a. radialis) zavedeme speciální katetr, který je napojený na manometr a monitor. Tuto metodu měření krevního tlaku využíváme především u pacientů ve vážném stavu (hospitalizace na JIP).
2. Nepřímo – tonometrem se rtuťovým manometrem auskultací a. brachialis, případně s palpací a. radialis nebo digitálním tonometrem.
- Auskultační metoda – pomoci fonendoskopu a tonometru
- Palpační – pomocí tonometru a palpace tepny (hmatu pulzní vlny na a. brachialis)
- Oscilometrická metoda je metoda, na které jsou založeny všechny digitální tonometry na trhu (s výjimkou digitálního tonometru Tensoval duo control). Při oscilometrické metodě měření krevního tlaku je opět manžeta natlakována na určitou hodnotu, tím dojde ke stlačení tepny, kterou neprochází krev. V okamžiku vypouštění manžety, dojde k povolování tlaku na tepnu, což má za následek rozkmitání tepny (oscilace). Tyto oscilace jsou detekovány mikročipem v tonometru. Na základě určitého algoritmu je detekována nejvyšší pulzní vlna a je nepřímo určena hodnota systolického a diastolického tlaku.
 
Rtuťový tlakoměr
 
 
Digitální tlakoměr
 
Zdroj: Autor
 
Digitální tlakoměr – naměřena hypotenze
 
Zdroj: Autor
 
Digitálně naměřena – normotenze
 
Zdroj: Autor
 
Zásady při měření TK
1. Zajistíme vhodnou polohu pacienta (sed, polosed)
2. Zajistíme vhodnou polohu horní končetiny - mírně ohnutá v lokti, předloktí ve výši srdce, dlaň nahoru
3. Svlečeme oděv, nesmí nic těsnit na měřené končetině
4. Vybereme vhodnou manžetu, omotáme manžetu
5. Pacienta informujeme o postupu - pacient při měření nemluví, dýchá klidně
6. Pacient není fyzický aktivní, nekouří a nepije min. 10 min před měřením TK
7. Měříme vždy ve stejnou dobu min 2x denně
8. Měříme před podáním antihypertenziv
 
Správná poloha při měření TK
 
 
Manžety
Uvnitř pevné textilní manžety je gumový vak, jehož velikost rozhoduje o velikosti manžety. Manžeta má být tak velká, aby šířka gumového vaku odpovídala 40 % obvodu paže a délka gumového vaku by měla odpovídat 80 % obvodu paže u dospělého a 100 % obvodu u dětí. Správná velikost manžety je nezbytná k tomu, abychom získali správné hodnoty TK. Použijeme-li nedostatečně širokou manžetu na objemnou paži, pak naměřené hodnoty TK jsou falešně vyšší. Naopak širokou manžetou na hubené paži naměříme TK falešně nižší.
Pro měření TK u dospělých osob by měly být u každého tonometru k dispozici nejméně 2 velikosti manžet dospělá a velká dospělá, ideálně i třetí, malá dospělá. Stehenní manžetu používáme při měření TK na dolních končetinách u ischemické choroby dolních končetin. V pediatrické praxi by měla být vždy použita taková velikost manžety, aby gumový vak obepínal celou paži dítěte.
 
Tonometr
Rtuťové manometry, které jsou považovány, jako standard pro měření TK. Jsou odolné, mají jednoduchý mechanizmus na principu gravitace, hodnoty na stupnici jsou snadno odečitatelné, přesné a dobře reprodukovatelné. Nádobka se rtutí musí být při vyfouknuté manžetě naplněna přesně k nule. Důležitá je správná kalibrace manometrů. Se rtuťovým tonometrem musíme zacházet opatrně vzhledem k toxicitě rtuti a nebezpečí kontaminace okolí při úniku rtuti. Proto se rtuťové manometry nedoporučují do sanitního vozů pro možnost úniku rtuti v případě nehody. V současné době však již existují vhodné alternativní tonometry, které rtuť neobsahují a jsou stejně přesné, zachovávají výhody měření klasickou metodou bez použití rtuti. Takový tlakoměr nemusí být umístěn vodorovně na stole. Místo rtuťového sloupce je na LCD displeji světelná stupnice, na které si tlačítkem můžeme označit naměřenou hodnotu TK. Tento tonometr zachovává zvyklosti měření klasickým rtuťovým tonometrem a způsob měření se tak od obvyklého nijak neliší. Velkou výhodou je možnost nastavení sklonu LCD displeje do 4 různých poloh a „podsvícená“ stupnice, což umožňuje snadné měření za nepříznivých světelných podmínek. Po ukončení měření se na displeji ve spodní části tlakoměru zobrazí tepová frekvence. Od 1. 6. 2009 platí podle směrnice EP č. 51/2007 zákaz prodeje nových rtuťových přístrojů̊ pro použití ve zdravotnických zařízeních. Anaeroidový manometr s kruhovou stupnicí je lehčí, funguje v každé poloze, ale měřidlo musí být optimálně nastaveno tak, abychom na poměrně malé stupnici mohli dobře odečítat měřené hodnoty. Poměrně citlivý a složitý mechanizmus vyžaduje častou servisní službu. Je méně přesný.
Digitální automatické oscilometrické přístroje detekce oscilace v tepně (hodnoty tlaku při největších tlakových změnách) stanovení hodnoty tzv. středního arteriálního tlaku, meze dopočítává programové vybavení přístroje možné nepřesné hodnoty (princip fungování + ve vyšším věku menší pružnost tepen).
 
Zvláštní pozornost je třeba věnovat měření TK u těhotných žen, protože zvýšené hodnoty TK, mohou být prvním signálem vážného nebezpečí jak pro plod, tak i pro matku. Hypertenze v těhotenství je stále hlavní příčinou jak fetální a neonatální, tak mateřské morbidity a mortality i ve vyspělých zemích. U těhotných žen ve 3. trimestru měříme TK vleže na levém boku s paží položenou tak, aby byla v úrovni srdce.
 
Aneroidový tlakoměr