Rehabilitacni_osetrovatelstvi

19 Léčebná rehabilitace v gynekologii

19 Léčebná rehabilitace v gynekologii
 
 
 
Léčebná rehabilitace v gynekologii má nejen dobrý léčebný efekt, ale má svůj nemalý význam také v prevenci gynekologických obtíží. Uplatňuje se při léčbě a prevenci gynekologických zánětů, poruch menstruačního cyklu, při sterilitě, při stavech pooperačních, při inkontinenci, v menopauze. Velmi dobrý efekt má zejména u funkčních poruch. Často jsou gynekologické obtíže subjektivně vnímány jako bolesti v kříži a existuje spojitost s poruchami pohybové soustavy. Klinický obraz je často velmi podobný. Existuje i řada funkčních poruch páteře a pánve, které jsou mylně považovány za gynekologické obtíže. Nacházíme úzkou provázanost mezi gynekologickou funkcí a pohybovou soustavou. Určitý typ gynekologických obtíží je spojen s patologickým postavením pánve, s omezeným pohybem v křížokyčelních kloubech, s rotacemi pánevních kostí, s bolestivým tlakem na sakrokokcygeální skloubení, s jednostranným či oboustranným spasmem pánevního dna, s blokádou Th/L přechodu a s blokádou hlavových kloubů. Pacientky často trpí bolestmi hlavy. Dalším častým problémem je porucha dechového stereotypu a koordinace svalstva při regulaci nitrobřišního tlaku. Pro poruchu dechového stereotypu je charakteristická nadměrná spoluúčast pomocných dýchacích svalů a u pacientek často také pozorujeme porušenou funkci bránice.
 
Při rehabilitaci funkčních gynekologických poruch jsou užívány techniky měkkých tkání, relaxační techniky zaměřené na pánevní dno, mobilizační techniky, aktivace svalů hlubokého stabilizačního systému páteře. Při léčbě sterility má nezastupitelné místo metoda Ludmily Mojžíšové, která byla primárně používána u pacientek s bolestmi zad.
 
Léčebná rehabilitace u premenstruálního syndromu a v období klimakteria pomáhá navodit a zlepšit celkové uvolnění, mimo jiné se cvičením snažíme odpoutat pozornost od úzkostlivého sebepozorování, snižujeme vnímání bolesti (stimulací mechanoreceptorů), soustředíme se na formování postavy. Význam má pohybová aktivita při osteoporóze, cvičením se snažíme zmírnit atrofii prsů a pochvy, uretry a svalů pánevního dna. Také při anatomických poruchách například při retroverzi dělohy je vhodné zahájit pravidelné cvičení.
 
Metoda Ludmily Mojžíšové při léčbě funkční sterility
O sterilitě začínáme hovořit po jednom roce neúspěšného snažení páru o otěhotnění při pravidelném, přiměřeně častém a nechráněném pohlavním styku s plodným mužem. Na základě současného pojetí zdraví je třeba sterilitu chápat jako onemocnění, které má své příčiny v oblastech bio-psycho-sociálních. Funkční sterilitou je označována porucha postavení pánve způsobená ochablými svaly břicha a hýždí, která vede k asymetrii pánve, čímž dochází k nerovnoměrnému napětí. Také dochází ke zkracování jednotlivých svalů a vazů. Důsledkem je přetížení svalů pánevního dna a možnost rotace pánve. Dochází tak k dráždění nervů, které se v této oblasti nachází, k následnému špatnému přenosu informací do svalů, které mohou utlačovat vejcovody ženy a způsobit jejich dysfunkci. Někdy může být příčinou sterility porucha pohybového aparátu nebo pouhé zablokování páteře či pánve v dětství. Při poruchách páteře velmi často dochází k vychýlení kostrče nebo rotaci pánve. V důsledku těchto změn dochází k řetězení spasmů v malé pánvi, což následně způsobuje problémy s otěhotněním nebo jiné problémy gynekologického charakteru. Podle dosavadních poznatků bylo zjištěno, že subjektivní i objektivní příznaky žen, které trpí funkční sterilitou, jsou stejné.

Subjektivní příznaky:
- bolest při menstruaci a krvácení v koagulech,
- bolestivý pohlavní styk,
- bolest hlavy a bolesti v zádech.
Objektivní příznaky:
- špatné držení těla (ochablé prsní, břišní a hýžďové svaly),
- skoliotické držení páteře, sinistrorotace bederní páteře,
- blokáda sakroiliakálního zkloubení,
- relativní zkrácení jedné dolní končetiny (funkční),
- asymetrická rýha mezi hýžďovými svaly, opožděná reakce hýžďových svalů při kontrakci převážně na pravé straně,
- výrazné oslabení dolní třetiny hýžďových svalů převážně na pravé straně,
- neschopnost kontrakce hýžďových svalů a svalů pánevního dna,
- reflexní změny v důsledku zřetězených spazmů projevující se citlivostí, až bolestí při doteku,
- neschopnost volní relaxace svalových struktur pánevního dna.
Z těchto uvedených příznaků mohou být přítomny všechny nebo jen některé.
 
Metoda Ludmily Mojžíšové
Metoda vypracovaná Ludmilou Mojžíšovou je originálním přístupem k problematice funkční ženské neplodnosti a představuje ucelený systém v léčbě tohoto problému. Je nejpřirozenějším způsobem léčby neplodných žen založeným na reflexním ovlivnění nervosvalového aparátu pánevního dna. Léčba představuje pohybové ovlivnění bederní páteře, křížové kosti, kostrče, pánve, svalů a jejich vzájemné polohy. Tímto způsobem se prostřednictvím vegetativního nervového systému působí na ženské pohlavní orgány buď cestou zlepšení jejich cévního zásobení, nebo zkvalitňováním svalové a pojivové tkáně. V případě jejich dysfunkce a následné úspěšné rehabilitace dochází k obnovení funkce a odstranění funkční sterility. Předností metody je skutečnost, že nijak nevylučuje a neovlivňuje další vyšetřování na odborných gynekologických pracovištích. Tento postup nemůže ženu žádným způsobem poškodit, naopak pomáhá zlepšit celkovou kondici pacientky, což může přispět k jejímu otěhotnění. Je možné tuto metodu zavést jako metodu první volby.
 
Princip metody spočívá v posílení svalového korzetu zad i pánevního dna, následné mobilizaci, úpravě patologických spazmů a návratem k normálním poměrům. Když se dosáhne tohoto cíle, dochází v důsledku úpravy cévního zásobení a autonomní inervace vnitřních ženských pohlavních orgánů často velmi brzy k otěhotnění.
Účinnost léčebné metody podle Ludmily Mojžíšové je vysoká a z hlediska pacienta velmi přijatelná a atraktivní pro svou bezbolestnost. Pacientovi přináší okamžitou úlevu a zlepšení stavu, aniž by vyžadovala další podpůrnou farmakologickou léčbu. Při aktivní spolupráci, která spočívá v pravidelném cvičení, posilování oslabených svalových skupin, je u této metody léčebný účinek dlouhodobý. Metoda léčí funkční poruchy pohybového aparátu, nabízí jednu z možností, jak se s těmito civilizačními nedostatky poprat. Jde o ucelenou jednoduchou metodu, která těží z propracovanosti jednotlivých cviků. Tyto cviky se vyznačují dokonalostí, systémem opakování, postupným zatěžováním a následnou mobilizací prováděnou vyškoleným fyzioterapeutem. Je to metoda, která pojímá lidský organismus komplexně.
 
Potíže, které metodou Ludmily Mojžíšové lze ovlivnit:
- funkční vertebrogenní potíže a vertebrogenní potíže na podkladě strukturálních změn,
- skoliózu,
- artrózu kyčlí,
- bolesti kostrče, zevních pohlavních orgánů, bolest při pohlavním styku,
- absenci menstruačního krvácení u mladých dívek,
- nepravidelnou menstruaci,
- bolestivou menstruaci,
- neprůchodnost vejcovodů,
- obrácenou polohu dělohy,
- opakované potraty,
- koncepci,
- zácpu spastického typu,
- inkontinenci,
- bolesti hlavy a migrény,
- vadné držení těla.
Kterákoli z výše uvedených diagnóz musí být konzultována s lékařem. Součinnost
a spolupráce fyzioterapeuta s lékařem je nutná.
 
Deset cviků Ludmily Mojžíšové
Cvičební sestava prošla dlouhým vývojem a v roce 1985 byla poprvé uveřejněna. Cviky jsou zaměřeny hlavně na posílení svalů břišních a hýžďových, tedy svalů, které spolu se svaly pánevního dna zajišťují správné postavení pánve. Důraz klademe i na část relaxační, neboť právě uvolnění pánevního dna je smyslem a cílem cvičení. Celá sestava je nenáročná na provedení i fyzickou zátěž a při správném provádění je značně účinná.
 
1. cvik:
- položte se na záda, ruce volně podél těla,
- nohy opřete o chodidla, chodidla i kolena oddalte od sebe o 20 cm,
- volně dýchejte,
- přitiskněte bederní páteř k podložce, pomalu vtáhněte pupík, vytáhněte dolní část přímého břišního svalu nahoru k bradě, stáhněte hýždě, držte a volně dýchejte,
- po 6 sekundách se nadechněte, stáhněte všechno ještě víc, pomalu vydechněte a povolte.
Význam – posílení svalů břišních i hýžďových a uvolnění svalů kolem bederní páteře a pánevního dna. Počet opakování – první týden 15× denně, každý týden přidat pět a šestý týden skončit na čtyřiceti opakováních.
 
2. cvik:
- zaujměte stejnou polohu jako při 1. cviku, cvičení začne stejně,
- zároveň velmi pomalu zvedejte pánev nahoru, odlepujte se od podložky rovně jako „pravítko“, ne obratel po obratli,
- pomalu se stejným způsobem vracejte k podložce, kousek (asi 5 cm) nad zemí se zastavte, nadechněte, stáhněte ještě víc, vydechněte, položte a úplně povolte.
Význam – posílení svalů břišních a hýžďových, obnovuje se hybný stereotyp pánve, fixují se správné funkce bederní páteře a oblasti kolem pánve. Počet opakování – první týden 15× denně, každý týden přidat pět a šestý týden skončit na čtyřiceti opakováních.
 
3. cvik:
- stejná poloha jako u cviků č. 1 a 2, jen dolní končetiny jsou natažené, paže jsou vzpaženy, leží volně na zemi podél uší,
- volně dýchejte,
- přitiskněte bederní páteř k podložce, vtáhněte pupík, poté se jednou až dvakrát volně nadechněte a vydechněte, aniž povolíte napětí dosažené předtím,
- potom se hluboce nadechněte a vytahujte se za rukama a do pat, v maximálním tahu a nádechu chvíli setrvejte, pak vydechněte a povolte,
- po celou dobu vytahování musí bederní páteř zůstat na podložce.
Význam – protažení svalů okolo obratlů a zároveň jejich posílení, protažení
prsních svalů, relaxace svalů bederních i mobilizace bederní páteře. Počet opakování: 10–15× denně, počet opakování se nezvyšuje.
 
4. cvik:
- leh na zádech, obejměte oběma rukama s propletenými prsty kolena tak, aby lokty byly natažené,
- z této základní polohy přitáhněte kolena na břicho tak, aby se zvedla kostrč a hýždě se „odlepily“ od podložky,
- lokty se krčí do stran, pracují svaly paží, nikoliv svaly ramen,
- výdrž v této poloze je jen krátká,
- dýchání je přirozené.
Význam – mobilizace 4. + 5. obratle a kosti křížové, dochází k posílení prsních svalů.
Počet opakování: 10–15 × denně, počet opakování se nezvyšuje.
 
5. cvik:
- leh na zádech, obejměte oběma rukama s propletenými prsty kolena tak, aby lokty byly natažené, z této základní polohy přitáhněte kolena na břicho tak, aby se zvedla kostrč a hýždě se „odlepily“ od podložky, lokty se krčí do stran, pracují svaly paží, nikoliv svaly ramen, poloha stejná jako u 4. cviku,
- před odkulením kolen se nadechněte, lehounce tlačte koleny do spojených prstů,
- nedýchejte až 8 sekund, pak vydechněte,
- chvíli vyčkejte tzv. fenoménu tání (svalů) a přitáhněte kolena na břicho, stejně
jako u cviku č. 4 nadzvedněte kostrč.
Význam – mobilizace 4. + 5. bederního obratle a kosti křížové, posílení prsních svalů, uvolnění svalů kolem obratlů dolní hrudní a bederní páteře. Počet opakování: 10–15× denně, počet opakování se nezvyšuje.
 
6. cvik:
- položte se na břicho, paže mějte podél těla nebo složené pod hlavou,
- hlava leží na tváři,
- dolní končetiny jsou volně natažené, palce nohou u sebe, paty volně od sebe,
- stáhněte hýždě k sobě, držte, volně dýchejte 6 sekund, potom se nadechněte, stáhněte ještě více, vydechněte a povolte,
- cvik je možné provádět s pomocí partnera, který mírným tlakem klade cvičícímu odpor při pohybu hýždí.
Význam – posílení hýžďových svalů, především jejich dolní třetiny. Počet opakování: – první týden 15× denně, každý týden přidat pět a šestý týden skončit na čtyřiceti opakováních.
 
7. cvik:
- položte se na břicho, dolní končetiny natažené, horní končetiny upažené v pravém úhlu k tělu,
- pokrčte jednu nohu v koleni do pravého úhlu a vytáčejte koleno do strany, kotník položte vnitřní plochou na podložku, suňte koleno až do podpaží, nelze-li to dál, pomozte si rukou a koleno dotáhněte co nejvíce,
- následuje výdrž několik sekund a poté vracejte dolní končetinu do polohy původní, tj. přinožte ji,
- totéž proveďte druhou dolní končetinou, cvičte dál stále střídavě pravá a levá.
Význam – protažení přitahovačů stehen, ohýbačů kyčlí, mobilizace sacroiliacolumbálního skloubení a jeho mechanická masáž v místě skloubení. Počet opakování – střídavě pravá, levá dolní končetina 10–15×, počet opakování se nezvyšuje.
 
8. cvik:
- zaujměte polohu v kleku tak, že dlaně jsou opřeny pod rameny a kolena pod kyčlemi, tedy na šíři ramen a kolen,
- prsty rukou ukazují vpřed, paže a trup + stehna a trup svírají pravý úhel, hlava uvolněně visí,
- nadechněte se, vyhrbte trup do maxima, stáhněte břicho, stáhněte hýždě, chvíli setrvejte v maximálním napětí svalů i nádechu,
- vydechněte, povolte, propadněte se mezi ramena a kyčle, hlava stále volně visí.
Význam – mobilizace hrudní i bederní páteře, protažení hrudních a bederních svalů, protažení svalů šíje, posilování svalů břišních a hýžďových. Počet opakování – cvik cvičíme 5× denně, počet opakování se nezvyšuje.
 
9. cvik:
- zaujměte polohu v kleku tak, že dlaně jsou opřeny pod rameny a kolena pod kyčlemi, tedy na šíři ramen a kolen,
- prsty rukou ukazují vpřed, paže a trup + stehna a trup svírají pravý úhel, hlava uvolněně visí (poloha je stejná jako u cviku č. 8),
- nadechněte se a v pravém úhlu k trupu zvedejte jednu paži, rotujte v hrudní páteři, oči sledují prsty ruky,
- rameno horní končetiny, o kterou se opíráte, zůstane po celou dobu cviku nad dlaní a kyčle nad koleny,
- vydechněte a vracejte paži pomalu do základní polohy, cvičte střídavě pravou a levou paží.
Význam – mobilizace hrudní, přechodu krční a hrudní páteře i přechodu
hrudní a bederní páteře do rotace, protažení svalů prsních a šíjových. Počet opakování – cvik cvičíme 5× denně, střídavě pravá, levá, počet opakování nezvyšujeme.
 
10. cvik:
- zaujměte polohu v kleku tak, že dlaně jsou opřeny pod rameny a kolena pod kyčlemi, tedy na šíři ramen a kolen,
- prsty rukou ukazují vpřed, paže a trup + stehna a trup svírají pravý úhel, hlava uvolněně visí (poloha je stejná jako u cviku č. 8 a 9),
- mírně zvedněte bérce nad zem, asi 5 cm, a vytočte hlavu i bérce nejprve vpravo s nádechem, setrvejte chvíli v této poloze, oči musí vidět špičky nohou, vydechněte a vraťte se do základní polohy, položte bérce a svěste hlavu s výdechem, totéž proveďte vlevo.
Význam – mobilizace krční, hrudní a bederní páteře do úklonu a protažení příslušných svalů okolo obratlů. Počet opakování – cvik cvičíme střídavě vpravo a vlevo 5×.
 
Cviky č. 8, 9 a 10 se cvičí ve třech různých polohách. Cvičí se ve stejném provedení a počtu opakování. První poloha od každého cviku je popsána výše. Druhá poloha je v kleku na předloktích a třetí v kleku na zvýšené podložce asi 20–30 cm vysoké. Je jedno, zda odcvičíme jeden cvik ve všech třech polohách a pak přejdeme na cvik další, nebo zda odcvičíme nejprve všechny cviky na dlaních, potom všechny cviky na předloktí a naposledy na podložce.
 
Zásady pro správné provádění cviků
Při vlastním cvičení je důležité dodržovat uvedené pořadí jednotlivých cviků a respektovat tyto jednoduché zásady:
- cvičíme velmi pomalu,
- při cvičení je třeba dbát na správné zapojení svalů – cviky neprovádíme švihem, ale pozvolným, plynulým zapojením jednotlivých svalů,
- cviky provádíme jen do příjemného tahu, tlaku nebo napětí svalů a okolních tkání – jednotlivé cviky nesmí vyvolat bolest,
- cvik, který se nám obtížně provádí, raději jenom naznačíme – v základní pozici mírně napneme svaly tak, jako kdybychom se chystali cvik provést,
- mezi jednotlivými cviky necháváme deseti až třiceti sekundové pauzy podle obtížnosti cviku a stavu cvičícího,
- cviky jsou záměrně sestaveny tak, aby v počáteční fázi navodily uvolnění a protažení často přetížených oblastí, v další fázi po předchozím uvolnění je smyslem cviků posílení svalů, které méně používáme, a které jsou pro to oslabeny,
- cvičíme jeden až třikrát denně, každý cvik opakujeme pětkrát až desetkrát, můžeme cvičit i vícekrát denně, ale neměli bychom po cvičení cítit velkou únavu nebo bolest ve svalech a kloubech,
- dýcháme volně bez zadržování dechu, pokud není u cviků uveden nádech a výdech v jednotlivých fázích pohybu,
- teplota v místnosti při cvičení musí být kolem 22 °C – prochladlé svaly jsou více náchylné ke zranění,
- cvičíme na odděleném a klidném místě, je dobré si vyhradit i pevný časový režim,
- při cvičení není vhodné poslouchání rádia či sledování televize, je to dokonce nemožné, protože cvičení vyžaduje naši pozornost a soustředění,
- cvičíme ve volném oděvu, který netísní a nebrání správnému provádění cviků,
- pod sebou bychom měli mít měkkou, ale naprosto pevnou podložku,
- důležité je na cvičení se těšit a přistupovat k němu s radostí a vírou ve zlepšení našeho trápení.
 
Léčba a prevence inkontinence
Cvičení dle Kegela při inkontinenci
Jedná se o soustavu jednoduchých cviků, které vedou k posílení svalů pánevního dna s cílem podpořit u inkontinentních žen schopnost začít močit a také močení ukončit. Pacientka trénuje přerušení močení uprostřed. Pokud vykonává cviky správně, posiluje svaly hráze, aniž by zároveň kontrahovala svaly sedací a svaly na stehně. Výhodou je, že nácvik se dá provádět v jakékoli pozici, vleže, ve stoji i vsedě, nejlépe také při vyprazdňování.
Správný postup:
- základní postoj je sed či stoj s mírně rozkročenými dolními končetinami,
- přitahujte konečník, močovou trubici a pochvu směrem nahoru a v maximální dosažené poloze setrvejte 5 sekund a poté postupně svaly uvolňujte,
- počet postupně navyšujte, zpočátku proveďte 5-6x, později alespoň 25x a více, pozitivní efekt má 200 stažení denně,
- pro cvičení je doporučeno vytvořit rozvrh v souvislosti s vykonáváním určitých činností (např. při cestě do práce, při žehlení),
- také v průběhu močení trénujte přerušení proudu,
- svaly kontrahujte při zvyšování nitrobřišního svalu – při kašli, smíchu, kýchnutí, zdvihání předmětů.
 
Někteří autoři doporučují jako pomůcku představit si své perineální svaly jako výtah. Při relaxaci je v přízemí a s kontrakcí svalů se pomalu přemisťuje do 1.-3. patra. Ve čtvrtém patře se zastaví na několik vteřin a poté zase klesá do přízemí.
 
Speciální pomůcky pro cvičení svalů pánevního dna
Stresová inkontinence postihne až třetinu žen. Příčinou je celková slabost pánevního dna v souvislosti s těhotenstvím a porodem, menopauza a proces stárnutí. Zdravé a pevné svaly pánevního dna jsou rovněž důležité pro spokojený a plnohodnotný sexuální život. Všem ženám je doporučováno posilování svalů pánevního dna. Pro dosažení dobrých výsledků je třeba se cvičení věnovat pravidelně. Program je založen na každodenním cvičení po dobu až 3 měsíců. I po uplynutí této doby je občasné cvičení vhodné pro udržení dobré funkce svalů. Pomůckami mohou být jak jednoduché mechanické pomůcky, tak i sofistikované elektroterapeutické přístroje, které jsou vhodné pro domácí i ambulantní použití. Společnost Glynn Brothers Chemicals od roku 2009 zastupuje společnosti NEEN a Kegel8, které se specializují na jejich výrobu.
Aquaflex je cvičební pomůcka, která se skládá ze dvou kuželů a sady malých závaží. Pomáhá držet pod kontrolou potíže se stresovou inkontinencí a tonizuje svaly. Doba užívání je zhruba 12 týdnů. Kužely se vkládají do vaginy podobně jako tampony. Svaly pánevního dna se intuitivně zpevňují, aby udržely kužely a tonizují svalstvo. Při správně prováděné rehabilitaci lze postupně zvyšovat zátěž a prodlužovat dobu cvičení. Cvičení se provádí denně po dobu až 20 minut.
Educator je jednoduchá cvičební pomůcka pro zavedení do pochvy s indikátorem. Pomáhá porozumět vlastnímu tělu a posílit svaly v intimních oblastech. Pro nejlepší výsledky je důležitý nácvik správných pohybů v průběhu rehabilitace. Ke kontrole těchto pohybů slouží indikátor, který se při dobře prováděném cvičení pohybuje směrem dolů. Indikátor ukazuje nejen správnost prováděného cvičení, ale také jeho intenzitu.
Anuform a Periform jsou intraanální či intravaginální sondy, pro komfortní a efektivní cvičení v kombinaci s elektrostimulačními přístroji. Sonda má anatomický tvar pro jednoduché zavedení a bezpečné držení na správném místě i při chůzi. Při posilování je připojená k elektrostimulačnímu přístroji a přenáší jemné a bezpečné impulsy pro tonizaci a posílení svalů. S biofeedback přístrojem lze sledovat na displeji průběh cvičení a postup rehabilitace.
Pericalm napojený na intraanální či intravaginální sondu přirozeně stimuluje svaly pánevního dna. Jedná se o pohodlnější a účinnou variantu k mechanickým cvičením. Přístroj má 6 programů, které jsou vyvinuty pro specifické problémy, jako je stresová inkontinence, urgentní nebo smíšená inkontinence, bolesti v pánevní oblasti, snížená citlivost apod. Sonda připojená k elektrostimulačnímu přístroji přenáší jemné a bezpečné impulsy pro tonizaci a posílení svalů. Přístroj se snadno obsluhuje, po konzultaci s odborníkem si pacient pouze nastaví vhodný program a jeho intenzitu.
 
Rehabilitace při gynekologických operacích
Předoperační příprava zahrnuje kondiční cvičení s nácvikem prohloubeného výdechu a bráničního dýchání, prevenci tromboembolické nemoci (procvičování v distálních kloubech dolních končetin a izometrické kontrakce svalů dolních končetin, spolu se správnou bandáží dolních končetin), nácvik odkašlávání a fixaci operační rány na vrcholu exspiria, při vaginálních operacích za účelem snížení bolestivosti je třeba mírně vtahovat konečník a pochvu před odkašláním. Pacientky naučíme přetáčení na bok (otáčí se celým tělem z polohy na zádech s mírně pokrčenými dolními končetinami v kyčlích i kolenou). Velmi vhodný je trénink vstávání z lůžka: po přetočení na bok se pacientka přisune co nejvíce k okraji lůžka a současně spouští bérce dolů přes okraj a vzpírá se na spodní horní končetinu s oporou přes loket a poté přes dlaň. Vsedě provede několik nádechů a výdechů, nezavírá oči. Procvičí dolní končetiny a postaví se. U vaginálních operací je třeba vynechat fázi sedu.
Již v den operace provádí pacientka aktivně prevenci tromboembolické nemoci, odkašlávání s fixací rány a dechovou gymnastiku s prodlouženým výdechem. V prvním pooperačním dni by cvičení mělo trvat kolem 15 minut třikrát za den. Pacientky cvičí vleže na zádech a na boku. Zařazujeme prvky z předešlého dne a doplňujeme zejména dynamickou dechovou gymnastiku (nádech je provázen vzpažením a výdech připažením), aktivní pohyb ve velkých kloubech (pohyb v kyčli a koleni se sunem paty po podložce), izometrická cvičení hýžďových a stehenních svalů, otáčení na bok a vstávání z lůžka. Druhý a následující dny po vaginálních operacích nutno pomyslet na zavedený močový katetr a tomu přizpůsobit skladbu cviků, nezařazujeme zejména cviky na posílení svalů pánevního dna (vhodné až po odstranění močového katetru).
Druhý a další dny u břišních operací se vyhýbáme aktivaci břišních svalů, posilování pánevního dna je ale vhodné. Od třetího dne zařazujeme polohování vleže na břiše – protažení svalů a jizvy, prevence srůstů, zlepšení peristaltiky.
Péče o jizvu po odstranění stehů spočívá především v provádění měkkých technik v oblasti jizvy a jejího okolí. Snažíme se zabránit srůstům měkkých tkání. Masážemi, promazáváním a protahováním jizvu zvláčňujeme a tím vylepšujeme konečný kosmetický efekt. Nikdy nepodceňujeme jizvy po laparoskopických výkonech, které na povrchu jsou sice malé, ale zasahují hluboko a do vzdálených míst od místa vstupu. U čerstvých jizev po zacelení a odstranění stehů lze masírovat zpočátku její okolí spirálovitě prstem podél. Postupně přistupujeme k tlakové masáži – jedním prstem silou zatlačíme shora na jizvu po dobu 30 sekund, povolíme, posuneme prst o kousek dál a opakujeme po celé jizvě. Dvěma palci proti sobě provádíme protažení jizvy ve tvaru esíček nebo uchopíme jizvu mezi palce a ukazováky obou rukou a protahujeme ji ve tvaru céčka. Při masáži okraje jizvy nikdy neroztahujeme od sebe.
Po abdominálních operacích často vznikají tzv. adhezivní či aktivní jizvy. Projevují se zvýšeným kožním třením, špatnou protažitelností kůže, ztluštělou podkožní řasou, váznoucí pohyblivostí hlubokých vrstev měkkých tkání. Jizva je palpačně bolestivá při protažení, je zdrojem nociceptivního dráždění, které následně vede k reflexnímu ovlivnění funkce pohybového systému a může způsobovat další klinické obtíže.
 
Literatura: 
HNÍZDIL, J. Léčebné rehabilitační postupy Ludmily Mojžíšové. Praha: Grada Publishing, 1996. 216 s. ISBN 978-80-7169-187-9.
KOLÁŘ, P. Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén, 2010. 713 s. ISBN 978-80-7262-657-1.
KOZIEROVÁ, B. Ošetrovateľstvo 1. Martin: Osveta, 1995. 836 s. ISBN 978-80-217-0528-0.
MARDEŠIĆ, T. Neplodnost. Praha: Makropulos, 1996. 78 s. ISBN 80-86003-01-9.
MATOUŠKOVÁ, V. 2011. Fyzioterapie – 10 cviků Ludmily Mojžíšové [online]. [cit. 2012-02-14]. Dostupné z: http://veramatouska.webnode.cz
MIKULANDOVÁ, M. Neplodnost – metoda dle Mojžíšové [online]. [cit. 2012-02-06]. Dostupné z: http://www.studioprozeny.cz
NOVOTNÁ, J. a O. STRUSKOVÁ. Cvičení pro fyzickou a duševní harmonii: metoda Ludmily Mojžíšové. Praha: XYZ, 2008. 151 s. ISBN 978-80-7388-140-5.
ROKYTA, R. Rehabilitační metoda Ludmily Mojžíšové očima fyziologa: fyziologické principy a návody ke cvičení. Praha: Univerzita Karlova, 1992.107 s. ISBN 978-80-85467-68-2.