Rehabilitacni_osetrovatelstvi

7.1 Správné techniky při manipulaci s nemocným

7.1 Správné techniky při manipulaci s nemocným
 
 
Obracení nemocného na lůžku
Nemocného otáčíme k sobě nebo od sebe. Přetáčení k sobě je šetrnější, provádíme tak, že nemocného uchopíme za vzdálenější rameno a bok a pomalu jej k sobě přetáčíme. Od sebe ho otáčíme tak, že mu podsuneme ruce ze své strany pod vzdálenější rameno a bok a nemocného otáčíme. Má-li zůstat ležet ne boku, je třeba ho zezadu podepřít a pokrčit mu dolní končetiny v kolenou.
 
Zdvihání nemocného na lůžku, převádění a přenášení
Zdvihání
Přes všechna opatření se nemocný často při zvýšené poloze vlastní tíží sesouvá do nohou lůžka a tuto pozici je třeba neustále opravovat. Zdvihání provádí jedna osoba tak, že požádá nemocného, aby pokrčil dolní končetiny v kolenou a opřel se o ně, vsune mu ruce pod ramena a hýždě a posune ho výše. Nemocný se lépe posouvá ve dvou. Jeden podstrčí ruku pod ramena a loktem mu zároveň hlavu drží, druhou podsune pod krajinu křížové kosti. Druhá osoba stojící na stejné straně lůžka vsune jednu ruku nemocnému pod hýždě a druhou pod stehna a obě ho současně vysunou nahoru. Pokud je lůžko přístupné ze tří stran, ošetřující osoby se postaví proti sobě a vezmou nemocného v podpaždí a zároveň požádají nemocného o spolupráci – zapřít se o paty, nadzdvihnout se a posunout výše. U bezvládných pacientů se sestry staví proti sobě, ruce si vzájemně zaklesnou prsty pod jeho zády a hýžděmi a posunou ho výše.
 
Převádění
Musí-li zesláblý či nestabilní nemocný přejít krátkou vzdálenost, sestra ho podpírá tak, že mu svou pravou paži položí okolo pasu a nemocný pokládá svou levou paži sestře okolo šíje, ta ji uchopí za zápěstí svou levou rukou.
 
Přenášení
Jednou osobou
Jednou osobou je možné přenášet děti či lehčí nemocné. Je vhodné pacienta uvést do Fowlerovy polohy a pak jej v této poloze přenést. Ošetřující se postaví z pravé strany lůžka, sehne se tak, že udělá předklon s rovnými zády, nemocný si položí paže na jeho záda a to pravou pod levé rameno, levou na pravé rameno. Ošetřující pacienta uchopí jednou rukou pod hýžděmi a druhou nad pasem a narovná se. Nad připraveným vozíkem či jiným lůžkem se znovu ohne a šetrně nemocného uloží.
 
Ve dvou osobách
Ve dvou osobách lze přenášet vsedě: každý uchopí svou pravou ruku nadhmatem za své levé zápěstí a volnou rukou zápěstí svého partnera. Tím se vytvoří sedátko, na které nemocný usedne a přidržuje se přenášejících kolem ramen. Podobný způsob je i ten, kdy přenášející stojí bokem k sobě (o čtvrtinu obratu), vnější ruce spojí pod stehny sedícího pacienta a vnitřní za jeho zády.
 
Přenášení vleže ve dvou osobách se provádí tak, že obě stojí na té samé straně lůžka, větší z nich u hlavy. První přenášející zkříží nemocnému ruce na prsou (nemůže-li je dát kolem ramen přenášejících), vloží mu jednu ruku pod vzdálenější rameno, loktem mu přidrží hlavu, druhou ruku mu položí pod lopatku na téže straně. Druhý mu vsune ruce pod hýždě a do podkolení. Zvedat musí současně. Obdobně lze přenášet i třemi osobami.
 
Posazování do křesla
Dříve než nemocného posadíme, zeptáme se, jak se cítí a změříme mu pulz. Uchopíme ho kolem ramen a v podkolení, sundáme dolní končetiny z lůžka, obrátíme ho o 90° a chvíli vyčkáme. Obujeme ho. Postavíme se proti nemocnému, uchopíme ho v podpaždí a postavíme. Nemocný se pootočí a usedne do připraveného zabržděného křesla.