Rehabilitacni_osetrovatelstvi

16.3.1 Rizika a možné komplikace

16.3.1 Rizika a možné komplikace
 
 
Operace náhrady kloubu je operací, která není bez rizika. Tento fakt si nemá smysl zastírat, byť četnost komplikací je velmi malá. Pacienta je třeba seznámit s prevencí rizik. Zdárný průběh operace významně ovlivňuje celkový zdravotní stav pacienta, ale též zkušenost a erudice operačního týmu, dobré technické vybavení pracoviště. Kvalitní předoperační vyšetření a odpovídající předoperační příprava výrazně snižují výskyt celkových komplikací.
 
V pooperačním průběhu je nutné věnovat pozornost prevenci tromboembolické nemoci, zejména s cílem předejít tzv. plicní embolizaci, která může ohrozit v nejtěžších případech i pacientův život. Pacienta je třeba důsledně edikovat. Poučit o lécích upravujících srážlivost krve a zlepšujících kvalitu cév. Tyto léky pacient užívá až do doby, než  lékař doporučí jejich vysazení. Elastická bandáž dolních končetin od špiček až nad koleno, nebo užívání zdravotních kompresivních punčoch je nezbytné, zvláště u pacientů s varixy dolních končetin. Nutné je též dbát na dostatečný příjem tekutin a pohybový režim.
 
Endoprotéza kyčelního kloubu je cizí těleso v organizmu a její přítomnost  přináší též určitá rizika. Při hrubém nedodržení  pohybového režimu v pooperačním období může dojít k jejímu vykloubení. Stav se projeví výraznou, náhle vzniklou bolestivostí, omezením  pohybu v kyčelním kloubu a zkrácením končetiny. Stav vyžaduje urgentní zásah ortopéda, který většinou v celkové anestezii kloub reponuje ( vrátí do původní polohy).
           
Endoprotéza má pouze určitou životnost, která je závislá nejen na vlastnostech endoprotézy, ale i na reakci organizmu. Životnost implantátů  je tudíž velmi individuální. Snahou vývojových týmů je vytvořit takovou endoprotézu, která by svými vlastnostmi zabezpečila co nejdelší životnost. Vzhledem k časově omezené funkci endoprotézy je nutné náhradu kontrolovat i rentgenem (dle doporučení operatéra 1x ročně nebo alespoň 1x za dva roky). Čím dříve je eventuální selhání implantátu zjištěno, tím lépe se řeší. Selhání endoprotézy může být zapříčiněno opotřebením kluzných ploch, uvolněním implantátu proti kostnímu lůžku nebo infekcí.
           
Infekce je nejobávanějším problémem, proto je zapotřebí endoprotézu operovat s mimořádným důrazem na sterilitu prostředí a dokonalou operační techniku. K infekční komplikaci bohužel může dojít i na sebelepším pracovišti v případech, kdy má pacient zhoršenou obranyschopnost proti infekci nebo je nositelem infekčního ložiska v těle (zubní váček, vleklá infekce močových cest, zánět vedlejších nosních dutin, gynekologická infekce či zánětlivá ložiska v pohybovém aparátu). Infikovaný kyčelní kloub je třeba na specializovaném pracovišti z organizmu vyjmout, infekční ložisko vyléčit a za příznivých podmínek eventuelně opět implantovat speciální endoprotézu.