Rehabilitacni_osetrovatelstvi

4.3 Způsoby mobilizace

4.3 Způsoby mobilizace
 
 
Mobilizaci dělíme do tří fází:
- pasivní pohyb,
- asistovaný pohyb,
- aktivní cvičení.
 
Pasivní pohyb vykonává jiná osoba nebo přístroj za naprosté relaxace svalstva pacienta. Provádí se do pocitu bolesti pacienta za současného tahu do délky.
 
Hlavní význam provádění pasivních pohybů je:
- udržení nebo zvětšení kloubní pohyblivosti,
- protažení zkrácených svalů (zachování fyziologické délky svalu),
- snížení svalového napětí (spasticity),
- podpora propriocepce.
 
Provádění pasivních pohybů vyžaduje správné uchopení končetiny, měkké, ale pevné s podepřením segmentu. Pohyb je třeba několikrát opakovat 5-7x, při spasticitě a kontrakturách 10-15x.
 
Obrázek 3 Pasivní pohyby kolenního a kyčelního kloubu
Zdroj: MATOLÍNOVÁ, VFN, 2011
 
Obrázek 4 Pasivní pohyby
Zdroj: MATOLÍNOVÁ, VFN, 2011
 
Obrázek 5 Mobilizace periferních kloubů
Zdroj: MATOLÍNOVÁ, VFN, 2011
 
Asistovaný pohyb je aktivní pohyb pacienta s dopomocí druhé osoby. Užívá se tam, kde pacient není schopen samostatně se pohybovat a také u pacientů se spasticitou. Asistovaný pohyb využíváme při manipulaci s pacientem, kdy se snažíme maximálně využít jeho zachovalých pohybových schopností s cílem dosáhnout maximální soběstačnosti. Nejprve provádíme izolované pohyby horními a dolními končetinami a trupem, postupně přecházíme k nácviku běžných denních činností. Postupujeme od posunů a přetáčení na lůžku, posazování a vstávání z lůžka, stoje u lůžka, chůze s oporou. Nacvičujeme rovnováhu těla, nácvik chůze také po schodech a v terénu.
 
Při aktivním cvičení vykonává pacient cvičení sám pod kontrolou a podle instrukcí sestry či fyzioterapeuta. Cílem je zlepšení celkové tělesné kondice, zlepšení rozsahu pohybu, zvýšení svalové síly, zlepšení stability.
 
Obrázek 6 Pomůcka k mobilizaci pacienta v RÚ Kladruby
Zdroj: JAHODOVÁ, RÚ Kladruby, 2012