Rehabilitacni_osetrovatelstvi

10.3.1 Definice ergoterapie

10.3.1 Definice ergoterapie
 
 
Definice České asociace ergoterapeutů: „Ergoterapie je profese, která prostřednictvím smysluplného zaměstnávání usiluje o zachování a využívání schopností jedince potřebných pro zvládání běžných denních, pracovních, zájmových a rekreačních činností u osob jakéhokoli věku s různým typem postižení. Pojmem zaměstnávání jsou myšleny veškeré činnosti, které člověk vykonává v průběhu života a jsou vnímány jako součást jeho životního stylu a identity.“
 
Definice Světové federace ergoterapeutů: „Ergoterapie je profese, která se zaměřuje na podporu zdraví a celkové pohody jedince prostřednictvím smyslupného zaměstnávání. Primárním cílem ergoterapie je umožnit lidem provádět činnosti, které zvyšují možnost jejich začlenění (participace), nebo přizpůsobují prostředí podporující participaci osoby“.
 
Definice Rady ergoterapeutů evropských zemí: „Cílem ergoterapie je podpořit zdraví a celkový pocit pohody jedince prostřednictvím smysluplného zaměstnávání. Ergoterapeuti jsou přesvědčeni o tom, že zdraví může být ovlivněno činností člověka. Ergoterapie je léčba osob s tělesným a duševním onemocněním nebo disabilitou, při které se požívají specificky zvolené činnosti s cílem umožnit osobám dosáhnout maximální funkční úrovně a nezávislosti ve všech aspektech života.“
 
Ergoterapie čerpá z lékařských i sociálních věd. Zajímá se o to, jaký vliv má nemoc či disabilita na schopnost provádět konkrétní činnosti a jak docílit rovnováhy mezi schopnostmi osoby, nároky činností a faktory prostředí.
 
Podle Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví disabilita zahrnuje narušení fungování na úrovni poruchy (impairment), aktivity (activity limitation) nebo participace (participation restriction), přičemž poruchou míníme problémy na úrovni tělesných funkcí či struktur; aktivitou výkon úkolů nebo jednání osoby; participací zapojení osoby v životních situacích.
 
Filosofie profese je založena na holistickém pohledu na člověka a vychází z předpokladu, že každý člověk je jedinečná bytost, která je schopna pomocí vhodně zvolené činnosti zlepšit stav svého zdraví, funkčních schopností, zaujmout potřebné nebo chtěné životní role a dosáhnout tak zlepšení kvality života. Základní životní potřebou každého člověka je mít možnost provádět činnosti, které chce nebo potřebuje vykonávat.
 
Souhrnně lze tedy uvést, že ergoterapie je profese, která:
- se specificky zaměřuje na provádění činností, jež osoba považuje za užitečné nebo smysluplné,
- činnost je cílem i prostředkem terapie,
- praktikuje individuální přístup zaměřený na klienta,
- v léčbě vychází ze sociálních rolí klienta,
- zajímá se o prostředí klienta, v němž žije a pracuje.