Rehabilitacni_osetrovatelstvi

21.10 Aplikace světla

21.10 Aplikace světla
 
  
Pacienti s Alzheimerovou chorobou mají velmi často narušen spánkový rytmus. Tento problém bývá vystupňován zejména u těch, kteří pobývají v různých zařízeních dlouhodobé péče. Léčba světlem je vhodnou nefarmakologickou léčebnou metodou. Nejdříve je třeba důkladně vysledovat, o jakou poruchu se jedná (potíže s usínáním, časné probuzení, spánková inverze a další) a odstranit její příčiny – bolest, deprese, dušnost, rušivé prostředí, neaktivita přes den. Doporučovanou metodou k úpravě je přechodná restrikce spánku s postupnou normalizací spánkového režimu. Pro zachování správného denního rytmu je nezbytný dostatek světla pro bdění a dostatečná tma pro spánek.
 
Aplikace světla má určitá pravidla, která je třeba zachovat. Vyžaduje naprosto individuální přístup.
 
ntenzivní světlo brzy po ránu uspíší probuzení, zvýší bdělost a vede k dřívějšímu usínání večer a též k dřívějšímu probuzení ráno. Intenzivní světlo odpoledne a navečer navozuje oddálení usínání a následně pozdější ranní probuzení.
Zejména u pacientů s demencí, kteří dlouhodobě pobývají v zařízeních, má správná aplikace světla výrazný efekt.

 

Světlo přináší ještě další velmi přiznivý účinek, jedná se o zmírnění příznaku syndromu pozdního odpoledne, zapadajícího slunce (sundnowning). Pro tento syndrom je typická narůstající zmatenost na konci dne a během noci. Nejde o nemoc, častěji jsou postiženi lidé s demencí. Příčina není známá. Některé faktory mohou zvyšovat zmatenost: únava, slabé osvětlení, množství stínů, porucha vnitřních biologických hodin. Pro prevenci vhodné jsou fotografie a také například radio. Syndrom pozdního odpoledne může být také vyvolán odchodem denní směny pečujících, kdy nemocní pocítí lítost. Pak je vhodné tuto dobu překonat nějakou naplánovanou činností.

Při terapii světlem je důležité celkové osvětlení, ale též lokální cílená aplikace světla.
Zcela zásadní je maximální přístup denního osvětlení a slunečních paprsků, které lze doplnit i umělým osvětlením. Vhodné je umístění malých šetrných světel, která lze použít i v noci při ošetření bez probuzení pacienta. Personál také může být vybaven kapesní svítilnou.
 
Cílenou aplikací světla rozumíme osvětlení ve vyhrazeném prostoru po určitou dobu. V ČR není tato metoda příliš využívána, neboť přes den je dostatek světla a v noci dostatek tmy. Jiná situace je v severských zemích nebo například ve Švýcarsku, kde v horských údolích také mohou trpět nedostatkem světla.
Nesporný význam má kvalitní plán denních činností, vystavování světlu přes den, podávání kávy a cukrovinek dopoledne, brzké podávání první večeře a před spaním jen lehká druhá večeře, někdy pomůže ponechat noční osvětlení v místnosti a obklopit nemocného známými věcmi z domácího prostředí.