Rehabilitacni_osetrovatelstvi

16.5.5 Cvičení v domácích podmínkách, edukace

16.5.5 Cvičení v domácích podmínkách, edukace
 
 
Cvičení po propuštění z nemocnice je důležitou součástí vaší léčby. Moderní konstrukce implantátů a vyspělá operační technika usnadnila návrat do normálního života, přesto posílení svalstva a nácvik pohybových stereotypů je nutností pro správnou funkci endoprotézy.
 
Rehabilitační pracovnice vás v nemocnici naučily, jak správně cvičit. Každé pracoviště má svojí cvičební jednotku, proto berte náš rehabilitační program jako doplnění či osvěžení vašich cviků.
Při rehabilitaci nezapomínejte, že necvičíte pouze operovaný kyčelní kloub, ale organizmus jako celek. Cvičení provádějte pravidelně, nejlépe 2-3x denně. Vyhraďte si dostatečně dlouhý čas a nenechte se vyrušovat. Nezapomínejte, že nejdůležitější je správné provedení cviků. Počet navyšujte postupně, nejste vrcholový sportovec. Délku cviků, jsou-li prováděny pouze zatnutím svalstva, nejlépe určíme napočítáním do pěti.
 
Pozor! Existují cviky, které se leckde učí, ale v prvních měsících po operaci jsou velmi nebezpečné. K extrémnímu přetížení kyčelního kloubu dochází při zvedání natažené dolní končetiny v poloze na zádech s nataženým kolenem. V tomto případě dochází k  tlaku na jamku endoprotézy čtyřikrát většímu, než je hmotnost celého těla. Nebezpečí luxace je také při cviku nazývaném „motýlek“, kdy v poloze na zádech s výrazně pokrčenými koleny provádíme zevní rotaci v kyčelních kloubech.