Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

2.2 Etiologie

2.2 Etiologie
 
 
Etiologie karcinomu žaludku je multifaktoriální. Hlavní roli v ní hrají dietní návyky, genetické faktory, infekční agens a prekancerózy. Rizikové faktory též závisí na histologickém typu nádoru (intestinální či difúzní). Intestinální typ vzniká z prekancerózních změn (např. intestinální metaplazie), vyskytuje se u starších lidí, především mužů. Je podmíněn vlivy životního prostředí. Ve státech s lepšími životními podmínkami, s lepší hygienickou osvětou a lepšími způsoby konzervace potravin dochází k poklesu jeho výskytu. Vznik karcinomu difúzního typu nezávisí na životních podmínkách, vyskytuje se v různých zemích stejně často. Zdá se, že častěji vzniká u lidí s krevní skupinou A, proto se jako jeden z faktorů podmiňujících vznik onemocnění uvádí genetické predispozice.
 
Dietní návyky
Na riziku vzniku karcinomu žaludku má vliv celá řada stravovacích návyků, především konzumace stravy konzervované uzením, solením a sušením. Při vyšším přísunu solí dochází k dráždění žaludeční sliznice a zvýšenému riziku atrofické gastritidy a intestinální metaplazie a také k masivnější kolonizaci Helicobacter pylori. Také nedostatek protektivních látek v potravě (např. vitamín C, E) má určitý vliv na kancerogenezi. Experimentální práce ukazují, že karcinom žaludku jsou schopny vyvolat některé kancerogeny obsažené v potravě. Jsou to především nitrosaminy, které mohou vznikat z nitrátů, nitritů a nitrozovatelných aminů obsažených v potravě a v pitné vodě. Dalšími kancerogeny jsou polycyklické uhlovodíky, zejména benzpyren. Rovněž aflatoxin (mykotoxin, který může přecházet do mléka ze silážovaného krmiva) hraje roli.
 
Genetické predispozice
Podle některých zdrojů mají genetické predispozice vliv na vznik tohoto onemocnění hlavně u pacientů před padesátkou, a to někdy i ve velmi mladém věku. Již vzpomínaný difúzní typ karcinomu bývá spojen s poruchou genů, které opravují mutace v genetickém kódu, k nimž dochází vlivem kancerogenů. U starších pacientů je naopak vznik onemocnění přičítán jiným faktorům než genetickým.
 
Infekční agens
V posledních letech se v teoriích o vzniku karcinomu žaludku častěji zmiňuje vliv přítomnosti Helicobacter pylori v žaludku. Helicobacter pylori je gram-negativní bakterie. Pro svůj růst vyžaduje mikroaerofilní prostředí s neutrálním pH. Přežívá mezi povrchem žaludečního epitelu a krycí hlenovitou vrstvou žaludku. Produkuje enzym neutralizující žaludeční šťávy - ureázu. Přenáší se z člověka na člověka fekálně-orální cestou. Infekce způsobená Helicobacterem pylori ovlivňuje chemické a fyzikální vlastnosti sliznice. V důsledku zánětu může dojít vlivem volných radikálů ke změně epiteliálních buněk z normálních na metaplastické.
 
Prekancerózy
Karcinom žaludku vzniká z epitelu žaludeční sliznice, která byla nějakým způsobem změněná. Mezi rizikové faktory předcházející malignímu bujení patří:
- chronická atrofická gastritida,
- intestinální metaplazie,
- žaludeční polypy,
- pahýl žaludku po distální resekci,
- epiteliální dysplazie,
- Ménétrierova vředová choroba,
- infekce Helicobacter pylori.