Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

23.4 První pomoc u pacienta v bezvědomí

23.4 První pomoc u pacienta v bezvědomí
 
 
Člověk v bezvědomí leží zhroucen na podložce (výjimečně může mít křeče, například při epilepsii), má zcela povolené svalové napětí, tedy i závěs jazyka, který vlastní vahou zapadá k zadní stěně hltanu a uzavírá tak přístup vzduchu do dýchacích cest, dochází tak k dušení. Nereaguje na vnější podměty (v pořadí oslovení, jemné zatřesení, event. štípnutí).
 
První pomoc před příjezdem rychlé lékařské pomoci:
1. Odstranění vyvolávající příčiny (přerušení elektrického proudu, vynesení ze zamořeného prostoru, vytažení z vody). Vyproštění zejména při autonehodách musí být opatrné a nenásilné, neboť se může jednat o současné poranění mozku nebo páteře. Stejně tak může být poranění hlavy kombinováno s poraněním hrudníku, břicha a končetin, s krvácením. K těmto opatřením můžeme přiřadit i uložení nemocného do bezpečí při křečích tak, aby nemohlo dojít k poranění o okolní předměty.
2. Pokus o navázání kontaktu (oslovení, zatřesení).
3. Hodnocení životních funkcí, rychlé celkové vyšetření, tep na krkavicích, šetrné otočení na záda, revize dutiny ústní, uvolnění dýchacích cest, zákon hlavy - oddálení kořene jazyka od zadní stěny hltanu (pokud nemáme podezření na poranění páteře), uvolnění dýchacích cest trojitým manévrem (Esmarchův manévr). Své prsty pokládáme za úhel dolní čelisti, palce vedle sebe na bradu, tahem za úhel a mírným tlakem na bradu dolní čelist povytahujeme a vysouváme dopředu, vytáhneme tak závěsný aparát jazyka, který uvolní dýchací cesty. Provedeme kontrolu dechu (poslechem - ucho zachránce k nosu a ústům postiženého, pohmatem - ruce na hrudník a nadbřišek, pohledem - zvedá se hrudník). Provedeme kontrolu tepu – na arteria carotis pomocí bříšek 2. a 3. prstu (nikdy neměříme tep na periferii, kde tepová vlna nemusí být dostatečně zřejmá). Při zjištění zástavy dechu, nebo oběhu přetáčíme postiženého okamžitě na záda a zahajujeme resuscitaci.
4. Jsou-li zachovány základní životní funkce, ukládáme postiženého do stabilizované polohy na boku, která zabezpečuje stále volné dýchací cesty, zabraňuje aspiraci, neustále kontrolujeme životní funkce postiženého a voláme odbornou lékařskou pomoc.
 
Při každém bezvědomí je třeba zjistit anamnézu. Zjišťujeme a ověřujeme příčiny, nebo okolnosti vedoucí k bezvědomí, nejsou-li zjevné.  Pátráme po onemocnění srdce, hypertenzi, po prodělané cévní mozkové příhodě, operacích, cukrovce. Zjišťujeme léky, které nemocný užívá a alergie. Věnujeme pozornost přítomnosti vpichů od injekčních jehel na pažích, v meziprstí. Hodnotíme zápach dechu - alkohol, aceton (cukrovka), toluen. Prohledáme rovněž místo nálezu osoby (ampule, stříkačky, lahvičky či blistry od léků, dopis na rozloučenou).