Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

17.3 Léčení

17.3 Léčení
 
 
Konzervativní léčba
Volba léčebného postupu záleží na stupni VDK. Konzervativní terapie má u prvního stupně dysplázie dobré výsledky. Zásadně nesmíme ale zaměňovat abdukční balení s léčbou. Je zcela zbytečné a nevhodné indikovat preventivní balení u zdravých kyčelních kloubů. U nich stačí užívat kvalitní plenkové kalhotky správné velikosti, které jsou pro správný vývoj dostatečné. Rozhodně je nevhodné doplňovat plenkové kalhotky další plenkou jako abdukční balení. Pro prevenci VDK je to v případě normálního ultrazvukového nálezu zbytečné a pro léčbu VDK je to naopak nedostatečné. Při zjištění patologického nálezu se již v porodnici začíná s léčbou. Ta spočívá v pravidelném cvičení (matka provádí krouživé nenásilné pohyby v kyčelních kloubech, provádí masáže adduktorů k uvolnění jejich napětí) a dle rozsahu nálezu se volí typ terapie. Užívají se tři základní pomůcky: Frejkova peřinka (u dysplázie), Pavlíkovy třmeny (u dysplázie a subluxace) či dříve velmi užívaný, ale dnes opuštěný Hanauskův biomechanický aparát. Všechny tyto pomůcky nejsou rigidní a je umožněn určitý pohyb v kyčelních kloubech.
Při zjištění vyšších stupňů VDK jako je marginální luxace a luxace je léčba složitější. Dítě s matkou je vždy hospitalizováno. K dosažení repozice hlavice do jamky se používá extenční léčba, tzv. over-head trakce. Trakci provádíme pomocí adhezivního nedráždivého materiálu aplikovaného na celou dolní končetinu. Nejprve provádíme tah za obě dolní končetiny v extenzi, pak postupně převádíme končetiny do flexe v kyčelních kloubech a za hlavu dítěte, a pak do 70° abdukce. Smyslem over-head trakce je postupné šetrné zakloubení hlavice do jamky kyčelního kloubu. Postupným tahem dojde k uvolnění svalstva, zvláště adduktorů, které jsou při VDK kontrahované. Délka trakce je většinou 6 týdnů a závisí na stupni luxace. Jestliže se nám podaří trakcí reponovat hlavici do jamky, pro fixaci hlavice v jamce se používá sádrová spika na 6-8 týdnů. Poté přecházíme na léčbu Pavlíkovými třmeny, kdy léčba pokračuje dále podle rentgenologického a UZV nálezu ještě asi 4-6 měsíců. Důležité je správné nasazení Pavlíkových třmenů, hrudní objímka jde přes hrudník, flexi v kyčelních kloubech nastavujeme asi na 90°, abdukce je volná, zadním popruhem omezujeme addukci v kyčelních kloubech tak, aby bylo možné dát mezi kolínka dítěte dospělou pěst.
 
Operační léčba
Jestliže se nepodaří konzervativně reponovat hlavici do jamky kyčelního kloubu je indikována operační léčba. Před operací se provádí vždy artrografické vyšetření, při kterém zjistíme změny kloubního pouzdra a měkkých struktur kloubu, tvar a velikost hlavice. Během operace
ozřejmíme kloubní pouzdro a provedeme artrotomii. Odstraníme repoziční překážku a provedeme repozici. K fixaci reponované hlavice v současné době nejčastěji užíváme sádrovou spiku. Průběh léčby je po naložení sádrové spiky stejný jako při konzervativní terapii.
 
Komplikace
Jednou z nejobávanějších komplikací jak po konzervativní i operační léčbě je rozvoj aseptické nekrózy hlavice kyčelního kloubu. Nekróza se vyskytuje asi v 7 % případů.
 
Nejčastější ošetřovatelské diagnózy
Riziko narušení integrity kůže - 00045
Zhoršená tělesná pohyblivost - 00085