Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

25.6.10 Předoperační příprava

25.6.10 Předoperační příprava
 
  
Cílem předoperační přípravy je snížit pravděpodobnost vzniku operačních a pooperačních komplikací. Základním požadavkem je vyloučit kouření po dobu alespoň dvou týdnů před výkonem. Velmi důležitá je předoperační rehabilitace s dechovým cvičením a nácvikem odkašlávání. Důležité je dbát o snadné odstraňování bronchiálního sekretu bronchodilatační léčbou, popř. i antibiotiky. U nemocných s chronickou produkcí většího množství sputa je vhodné naplánovat operaci na pozdní dopoledne nebo odpoledne a umožnit tak dokonalejší vykašlání sputa.
 
Předoperační příprava začíná již před přijetím nemocného na chirurgické oddělení. Tam, kde není nutná hospitalizace, je tato příprava zahájena ambulantně. Výhodou ambulantní přípravy je zamezení vzniku nozokomiální nákazy. Vlastní předoperační příprava je rozdělena na celkovou a místní. Celková předoperační příprava nemocného
 
Psychická příprava – začíná již při prvním setkání s nemocným a podílí se na ní veškerý zdravotnický personál. Přístup lékaře a sestry by měl u nemocného budit důvěru. Lékař informuje nemocného o druhu operace, o způsobu přípravy a pooperačním průběhu. Tam, kde operace povede k trvalým následkům, je třeba nemocnému vysvětlit nezbytnost operace, možnosti pooperačního života a jeho uplatnění. Sestra se musí s plánovanou operací seznámit, aby mohla pacientovi odpovědět na případné dotazy týkající se ošetřovatelské péče. Nezbytné je zlepšení funkce jednotlivých orgánů postižených chronickým onemocněním (chronické selhávání pravé komory srdeční), úprava chudokrevnosti a poruchy metabolismu – upravuje snížené množství některých minerálů a bílkovin. Speciální příprava se liší podle charakteru onemocnění operovaného orgánu.
 
Předoperační příprava dále zahrnuje:
- Předoperační zabezpečení výživy – jde o změnu dietního režimu, s možností využití parenterálního přístupu, i.v. podání živin.
- Prevence trombembolických komplikací – provádí se u žilních trombóz, kde je riziko uvolnění krevních sraženin až do plicní tepny a vznik plicní embolie. Provádí se předoperační bandáž dolních končetin a pacientovi se podávají antikoagulancia (léky snižující krevní srážlivost).
 
Premedikace je podání léků ordinovaných anesteziologem, které slouží k uklidnění a k zabezpečení spánku, proti bolesti, k ovlivnění funkce vegetativního nervového systému. Premedikace je rozdělena na večerní premedikaci (prepremedikace) před operací podáním hypnotik. Predikaci hodinu před operací podáním opiátů a parasympatikolytika.