Osetrovatelska_pece_v_chirurgickych_oborech

2.6 Terapie karcinomu žaludku

2.6 Terapie karcinomu žaludku
 
 
Léčba karcinomu žaludku je individuální pro každého pacienta. Je závislá na kompletní diagnostice, dané především klasifikací nádoru, zdravotním stavu pacienta. Základem je chirurgická léčba. Radioterapie a chemoterapie při tomto onemocnění není účinná.
Příprava nemocného musí být zahájena co nejdříve po stanovení indikace.
U pacientů s výrazným úbytkem hmotnosti a dehydratovaných je nezbytná krátkodobá příprava s přívodem tekutin a kalorií.
 
Chirurgická léčba
Operační zákrok může být kurativní, nebo paliativní. Kurativní výkon, spočívá
v odstranění celého nádorů, popřípadě regionálních mízních uzlin, je možný jenom v časném stádiu. Paliativní léčba má za cíl prodloužit a zkvalitnit nemocnému život v případě, když nádor anebo metastázy v mízních uzlinách či v játrech nelze zcela odstranit.
Chirurgický zákrok spočívá v odstranění nádorové tkáně z dostatečně bezpečné vzdálenosti resekční linie i se spádovými uzlinami, včetně velkého a malého omenta. Z chirurgických postupů se nejčastěji používá totální nebo subtotální gastrektomie.
Subtotální resekce je indikována u časných karcinomů, u distálních nádorů žaludku bez známek metastazování do lymfatických uzlin hlavně podél malé kurvatury a u histologického intestinálního typu v kategorii T1 a T2.
Totální gastrektomie se provádí u nádoru v oblasti kardie, při difúzním postižení žaludku bez ohledu na jeho lokalizaci, případně u nádoru v oblasti velkého zakřivení s šířením k hilu sleziny.
U časných stádií nádorů v poslední době dochází k častějším indikacím laparoskopických technik. U tumorů postihujících pouze mukózu a submukózu, kde je minimální riziko uzlinových metastáz se provádí endoskopická mukózní resekce. Ale i laparoskopická resekce žaludku musí splňovat všechna onkologická kritéria radikality. Zatím nejsou stanovena jednoznačná indikační kritéria. Její výhodou je menší pooperační bolest, rychlejší obnova peristaltiky a tím časnější možnost zahájení perorálního příjmu a kratší doba hospitalizace.
Rekonstrukci trávicího traktu po gastrektomii lze provést různými způsoby. Nejužívanější je rekonstrukce exkludovanou kličkou jejuna typu Y podle Rouxe. Nádory v oblasti kardie se řeší gastroesofagektomií s esofagojejunoanastomozou. Nemocní po operaci vyžadují základní pooperační péči. V prvních dnech dostávají výhradně parenterální výživu, která je někdy kombinovaná s enterální výživou do katétrové jejunostomie (po totální gastrektomii). Perorální příjem se obnovuje postupně od třetího až čtvrtého dne po operaci. Pokud je provedeno kontrastní vyšetření anastomózy po totální gastrektomii, perorální příjem obnovujeme až šestý či sedmý den po operaci. V pooperačním období dbáme na dostatečnou analgézii a včasnou mobilizaci nemocného. Pooperační radioterapie ani chemoterapie nejsou standardně doporučovány.
 
Konzervativní léčba
Radioterapie se užívá jen jako paliativní, karcinom žaludku není radiosenzitivní nádor. Chemoterapie se opět paliativně provádí především u pokročilých a generalizovaných forem nemoci. V poslední době se užívá předoperační (neoadjuvantní) chemoradioterapie na zlepšení podmínek pro resekci nádoru, nebo jako podpůrná léčba (v zajišťovací pooperační léčbě) v délce asi 5 týdnů a to u lokálně pokročilých adenokarcinomů.
Biologická léčba je ve fázi vývoje.
Farmakoterapie se používá k léčbě negativních projevů onemocnění žaludku, nelze ji použit jako účinnou léčbu karcinomu žaludku, může pacientovi pomoci pouze ke zmírnění negativních projevů, jako jsou tlaky v epigastriu a bolest nebo k odstranění psychických problémů diagnostikováním nepříznivé prognózy onemocnění.