Osetrovatelsky_proces_a_potreby_cloveka

9.2 Faktory ovlivňující spánek

9.2 Faktory ovlivňující spánek
 
 
Faktory ovlivňující spánek:

1) Biologicko–fyziologické faktory
- Věk - je jedním z určujících faktorů kvantity a kvality spánku. Vedle potřeby spánku a jeho délky se mění v průběhu života také hloubka spánku a spánkové fáze. Spánek u dětí nejranějšího věku je naprosto odlišný od spánku dospělých. Je to dáno především jiným stupněm vyzrálosti centrálního nervového systému. Jeho hodnoty se mění podle věkového období - neexistují velké individuální rozdíly.

- Nemoc - nemocný člověk potřebuje více spánku než člověk zdravý, nemoc narušuje normální spánkový rytmus. Z důvodu bolesti, dušnosti, obav před zákrokem, podávání ATB mají nemocní problémy se spánkem. Některé choroby přímo ovlivňují spánek, jeho jednotlivé fáze. Patří sem např. jaterní selhání, encephalitis, deprese.

- Výživa a hydratace - kvalitu spánku ovlivňuje snížení či zvýšení hmotnosti, stejně jako nesprávné stravovací návyky (nadměrný příjem potravy před spaním nebo naopak hlad). Nadměrný příjem tekutin před spánkem, pití kávy a alkoholu jsou častou příčinou častého probuzení nebo potíží při usínání.

- Pohyb a aktivity - přiměřená pohybová aktivita a pobyt na čerstvém vzduchu usnadňují usínání a ovlivňují délku a kvalitu spánku. Mírná únava přispívá ke klidnému spánku. Únava ovlivňuje i typ spánku. Čím je jedinec, tím je kratší první REM spánek. Nadměrná fyzická zátěž bezprostředně před spánkem problematizuje usínání.

Změna prostředí (pobyt v nemocnici, dovolená) narušuje spánkové stereotypy. Prostředí nemocnice a harmonogram práce na oddělení mohou narušovat odpočinek a kvalitu spánku nemocného.
 

2) Psychicko–duchovní faktory
Spánek je často narušován negativními emocemi - strachem, úzkostí. Člověk, který prožívá osobní problémy, ztrácí schopnost uvolnění a má potíže s usínáním.

Mezi další situace a stavy, které mohou navodit problémy se spánkem, patří:
- stres,
- euforie,
- ztráta blízkých přátel, smyslu života,
- napínavý film, nepříjemný rozhovor před spánkem,
- nuda, nedostatek činnosti, aktivity.
 

3) Sociálně–kulturní faktory
Patří sem mezilidské vztahy, pracovní a rodinné prostředí. Tyto aspekty jsou vzájemně propojeny s psychicko-duchovními faktory.
Patři sem:
- konflikty v partnerském vztahu, na pracovišti
- finanční starosti
- nenaplněná role
- nezaměstananost atd.
 

4) Faktory životního prostředí
Zahrnují tzv. „mikrosociální prostředí“ - pokoj nemocného, ložnici, vybavení. Místnost, ve které spíme, je intimní prostor. Její zařízení, poloha, pokojová teplota odpovídají požadavkům a nárokům člověka na klid, spánek, intimitu.
Faktory prostředí ovlivňující spánek a odpočinek:
- lůžko a jeho vybavení - matrace, lůžkoviny, umístění lůžka v pokoji,
- hluk,
- světlo,
- teplota a vlhkost vzduchu.