Osetrovatelsky_proces_a_potreby_cloveka

12.1.9 Vliv bolesti na kvalitu života

12.1.9 Vliv bolesti na kvalitu života
 
 
Bolest je nepříjemný subjektivní prožitek člověka. Zasahuje všechny tři složky jedince bio-psycho-sociální.

Bolest je nepříjemný subjektivní pocit a jeho vnímání ovlivňuje mnoho faktorů fyzických, psychických, sociálně-kulturních
a duševních. Velký význam mají i předešlé zkušenosti s bolestí, typ bolesti a znalost možností ovlivnění bolesti.

Bolest a reakce na ni jsou u každého člověka velmi individuální jak po stránce psychické, tak po stránce fyzické. Bolest není často pouze signálem, že se v organismu něco nepříznivého děje, ale někdy se bolest sama o sobě stává nemocí.
Stane se příčinou strádání a velmi negativně ovlivňuje život pacienta. Pacient pak spolu s bolestí může pociťovat omezení, strach, úzkost a tíseň a jeho okolí tomu nemusí porozumět a člověk se stává fyzicky a psychicky izolován.
 
Nedostatečně léčená nebo neléčená bolest ovlivňuje život nemocného i všech jeho blízkých, ničí partnerské vztahy, omezuje životní aktivity.
Bolest je součástí stresu, je jeho hnacím motorem.

Pokud se v léčbě bolesti nepodaří navodit dostatečný spánek, léčba nebývá úspěšná. U pacientů, kteří mají silnou bolest, může někdy dojít až k rozvoji stavu, kdy je pacient zcela vyčerpán, protože není schopen spát, ale pouze bdít.

Nedostatek spánku a odpočinku souvisí s rozvojem úzkosti a deprese.
Vzniká bludný kruh: bolest - nespavost - úzkost a deprese - vyčerpání - prohloubení bolestivého prožitku. To platí pro všechny typy bolesti. Nespavost má velký vliv na psychiku nemocného. Může způsobit ještě větší zesílení bolesti, nechutenství, ubývání na váze, snížení imunity, a nechuť komunikovat s okolím stranění se kolektivu a především neklid v rodině.

Je důležité pacientovi s bolestí nastavit správnou léčbu bolesti a kombinaci farmakologické a nefarmakologické léčby tak, aby se pacient byl znovu schopen zařadit do normálního života. Dnes je léčba bolesti na dobré úrovni a žádný pacient by neměl trpět nesnesitelnou bolestí.
 
Bolest, kterou častěji trpí ženy, jak je uvedeno:
- migréna,
- artróza,
- zánět močového měchýře,
- žlučníkové problémy,
- syndrom podrážděného tračníku.
 
Bolest, kterou nejčastěji trpí muži:
- problémy se zády,
- vředy dvanáctníku,
- zánět slinivky břišní.