Osetrovatelsky_proces_a_potreby_cloveka

12.1.5 Diagnostika bolesti

12.1.5 Diagnostika bolesti
 
 
Prvním krokem  při léčbě bolesti je správně bolest diagnostikovat, měřit a důkladně ji dokumentovat. Tím lze dosáhnout optimální analgezie. Správná diagnostika typu a intenzity bolesti je důležitá pro správnou a cílenou léčbu bolesti. Diagnostika vyžaduje vysoce profesionální přístup z hlediska odborného, psychologického a etického. Nemocný by měl cítit zájem zdravotníků jeho problém řešit.
 
Dělení bolesti
Základní a nejjednodušší dělení bolesti je na akutní a chronickou bolest.
Je nutné tyto typy bolesti od sebe odlišovat, protože každá bolest má svá specifika a dle toho volíme jiné postupy při léčbě. Sestra stanoví ošetřovatelské diagnózy akutní bolest, chronická bolest, dle Kapesního průvodce zdravotní sestry nebo dle Ošetřovatelských diagnóz v NANDA doménách.
 
Bolest akutní
Znění ošetřovatelské diagnózy dle Kapesního průvodce zdravotní sestry (2001) NANDA taxonomie I k roku 1999.
- Bolest akutní
Definice: Nepříjemný smyslový a emoční prožitek, způsobený skutečným nebo možným poškozením tkání nebo popisovaný v pojmech takového poškození (Mezinárodní asociace pro výzkum bolesti). Nástup je náhlý nebo pomalý, intenzita od mírné po závažnou, lze předpovídat odeznění po době kratší než 6 měsíců.
 
Znění ošetřovatelské diagnózy dle Ošetřovatelské diagnózy v NANDA doménách (2006) taxonomie II k roku 2005.
12. Doména: Komfort
Třída – tělesný komfort
- Akutní bolest (00132)
 
Znění ošetřovatelské diagnózy dle Ošetřovatelské diagnózy – Definice a klasifikace 2012-2014 taxonomie II. NANDA International 2012–2014.
12. Doména: Komfort
Třída 1: Tělesný komfort
- Akutní bolest (00132)
Definice: Nepříjemný smyslový a emoční zážitek vycházející z aktuálního nebo potencionálního poškození tkání, nebo popsaný pomocí termínů pro takové poškození (Mezinárodní asociace pro studium bolesti); náhlý nebo pomalý libovolné intenzity od mírné po silnou, s očekáváným nebo předvídatelným koncem a s trváním kratším než 6 měsíců.
 
Bolest akutní
Je nepříjemný smyslový a emoční zážitek, způsobený skutečným nebo možným poškozením tkání nebo popisovaný v pojmech takového poškození. Nástup je náhlý nebo pomalý, intenzita od mírné po závažnou, lze předpokládat odeznění po době kratší než 6 měsíců. Akutní bolest může trvat krátkou chvíli, ale i několik týdnů. Akutní bolest obvykle spustí fyziologické reakce organismu, jako jsou zvýšený krevní tlak, zrychlený pulz, pocení popřípadě až zvracení. Z psychologických reakcí to jsou bolestivý výraz tváře, verbalizace bolesti, vynucená poloha. Přestože může být akutní bolest dobře mírněna a někdy se dá i jejímu vzniku zabránit, není často dobře léčena. Mnoho zdravotníků se domnívá, že postačuje způsob tlumení pooperační bolesti či po invazivních procedurách intramuskulární podávání analgetik dle potřeby pacienta, avšak tato metoda podávání analgetik je bolestivá sama o sobě.
Neléčená akutní bolest může vést k pneumónii, infarktu myokardu, krevním sraženinám, opožděnému návratu střevních
a žaludečních funkcí. Dokonce může učinit pacienta náchylným ke vzniku chronického bolestivého syndromu, fantomové bolesti končetin, bolesti po mastektomii či torakotomii. Neztlumená bolest má i sociální důsledky jako je vyhýbání se společnosti, zvýšená fotosenzitivita a zpomalené uzdravování.
 
Bolest chronická
Je nepříjemný smyslový a emoční zážitek, způsobený skutečným nebo možným poškozením tkání nebo popisovaný v pojmech takového poškození. Nástup je náhlý nebo pomalý, intenzita od mírné po závažnou, nelze předpokládat nebo předvídat odeznění trvání bolesti přesahuje 6 měsíců.
 
Chronická bolest je samostatné onemocnění. Obvykle se za chronickou považuje bolest trvající déle jak 3–6 měsíců. Nejčastějšími chronickými bolestmi jsou vertebrogenní bolest, osteoartritida, osteoporóza, revmatoidní artritida, fibromyalgie, myofasciální syndrom, bolesti hlavy, aj.
 
Chronická bolest ztrácí charakter ochranného signálu, který organismus informuje  o skutečném či hrozícím poškození.
U chronické bolesti nemusí být příčina vždy známá, proto se často pacienti setkávají s nepochopením doma i v zaměstnání, ale i u odborníků. Chronickou bolest často provázejí symptomy jako je nespavost, podrážděnost, nechutenství, sociální nejistota až sociální izolace a snížení tolerance bolesti.
Chronická bolest působí fyzické utrpení, úzkost, depresi, omezuje pracovní výkonnost, narušuje sociální vztahy, a tím snižuje kvalitu života. Bolest je subjektivní i objektivní zkušenost a může být ovlivněna psychologickými faktory. Téměř vždy je doprovázena psychologickými změnami osobnosti.
 
Znění ošetřovatelské diagnózy dle Kapesního průvodce zdravotní sestry (2001) NANDA taxonomie I k roku 1999.
- Bolest chronická
Definice: Nepříjemný smyslový a emoční prožitek, způsobený skutečným nebo možným poškozením tkání nebo popisovaný v pojmech takového poškození (Mezinárodní asociace pro výzkum bolesti). Nástup je náhlý nebo pomalý, intenzita od mírné po závažnou, výskyt konstantní nebo recidivující, nelze předpokládat nebo předvídat odeznění – trvání bolesti přesahuje
6 měsíců. [Bolest je signálem poruchy. Chronická bolest může mít recidivující průběh a periodicky zneschopňovat pacienta (např. migrenózní bolesti hlavy) nebo může být přítomna neustále. Vzhledem k tomu, že syndrom chronické bolesti je v mnohém charakterizován naučeným chováním, bývají primárním momentem zhoršení psychologické faktory. Jde
o komplexní jednotku s prvky jiných ošetřovatelských diagnóz, např. Bezmocnost, Zábava a rekreace, nedostatek; Život rodiny narušený; Péče o sebe sama nedostatečná a Imobilizační syndrom, riziko vzniku]
 
Znění ošetřovatelské diagnózy dle Ošetřovatelské diagnózy v NANDA doménách (2006) taxonomie II k roku 2005.
12. Doména: Komfort
Třída – tělesný komfort
- Chronická bolest (00133)
 
Znění ošetřovatelské diagnózy dle Ošetřovatelské diagnózy – Definice a klasifikace 2012-2014 taxonomie II. NANDA International 2012–2014.
12. Doména: Komfort
Třída 1: Tělesný komfort
- Chronická bolest (00133)
Definice: Nepříjemný smyslový a emoční zážitek, způsobený skutečným nebo možným poškozením tkání nebo popsaný pomocí termínů pro takové poškození (Mezinárodní asociace pro studium bolesti); náhlý nebo pomalý nástup libovolné intenzity od mírné po silnou, neustávající nebo opakované, bez očekávaného nebo předvídatelného konce a s trváním delším než 6 měsíců.
 
Cílem léčby u chronické bolesti nemusí být úplné uzdravení jedince, ale úprava a eventuální obnovení funkční zdatnosti
v oblasti fyzické, psychické i sociální. Principem léčby je použití farmakologických a nefarmakologických postupů.