Osetrovatelsky_proces_a_potreby_cloveka

Ochranné léčení

8.5 Ochranné léčení
 
 
Ochranné léčení se vykonává na základě pravomocného rozhodnutí soudu jako ochranné léčení:
a) ústavní
b) ambulantní.
 
Může být vykonáno i během výkonu trestu odnětí svobody ve zdravotnických zařízeních Vězeňské služby, které jsou součástí věznice. Smyslem ochranného léčení je chránit společnost před pachateli trestných činů, kteří jsou nepříčetní nebo u kterých je předpoklad snadnějšího zapojení do společnosti pro absolvování ochranného léčení.
Ochranné léčení není trestem.
 
Poskytovatel, který zajišťuje ochranné léčení mimo výkon trestu odnětí svobody formou lůžkové péče, může:

a) zakázat návštěvu u pacienta, používání telefonu pacientem a předávání korespondence pacientům, jestliže je důvodné podezření, že by tím byl závažným způsobem porušen individuální léčebný postup;

b) nepovolit pacientovi krátkodobé opuštění zdravotnického zařízení;

c) požadovat doprovod orgány Policie ČR, jde-li o pacienta, jehož účast u soudu poskytovatel zajišťuje a který by mohl být nebezpečný sobě nebo okolí, popř. hrozí-li nebezpečí jeho útěku.
 
Poskytovatel zajišťující ochranné léčení mimo výkon trestu odnětí svobody je povinen do 24 hodin nahlásit soudu, který ochranné léčení nařídil, zákonem uvedené skutečnosti o narušení režimu ochranného léčení pacientem (např. nenastoupení pacienta k výkonu ochranného léčení, svévolné se vzdálení ze zdravotního zařízení, nedostavení se k ambulantním prohlídkám apod.).
 
Náklady související s výkonem ochranného léčení hradí stát. Ten může tyto náklady nebo jejich část vymáhat na pacientovi prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví.