Zaklady_pedagogiky_a_edukace_v_osetrovatelstvi

11.1.1 Základní pojmy a pojetí zdraví

11.1.1 Základní pojmy a pojetí zdraví
 
  
Naše pojetí zdraví je sociálně a kulturně podmíněno, náš pohled na zdraví je ovlivněn vlastními zkušenostmi s nemocí nebo častým stykem s nemocnými lidmi.
 
Veřejné zdraví
Veřejné zdraví je ve vládním návrhu zákona o ochraně veřejného zdraví ČR definováno takto: Veřejným zdravím se rozumí zdravotní stav obyvatelstva, který je dán souhrnem přírodních, životních a pracovních podmínek a způsobem životy. Důležitým prvkem v moderních koncepcích veřejného zdravotnictví se stává podpora zdraví a prevence nemocí jako nový první článek v řetězci zdravotní péče. Prevence nemocí - zahrnuje úsilí o předcházení nemocem intervencemi, jako je imunizace, snižování rizikových faktorů aj. - prevence působení specificky orientované (zaměřené k určitým chorobám).
 
Podpora zdraví - oproti tomu zahrnuje veškeré snahy o povznesení celkové úrovně zdraví, orientuje se nespecificky - na posilování plné tělesné, duševní a sociální pohody, tak zvyšováním odolnosti vůči onemocněním. Aby lidé byli zdraví a mohli naplno žít, musí mít uspokojeny tyto potřeby:
- mít podporu ostatních lidí, pocit bezpečí a důvěru v ostatní lidi a ve své prostředí,
- mít příležitost vytvořit si takové místo ve společnosti, které povzbuzuje sebeúctu a odpovědnost k druhým lidem,
- mít potřebné dovednosti a zdroje (zdraví je jedním z nezbytných předpokladů smysluplného života jedince, komunity i celé společnosti).
 
Podmínky pro získání či udržení zdraví podle programu WHO Zdraví pro všechny do roku 2000:
- mír a absence strachu z války,
- stejné šance pro všechny,
- uspokojení základních potřeb (příjem potravy, základní vzdělání, voda, důstojné bydlení, zajištěná práce a místo ve společnosti),
- politická vůle a podpora veřejnosti.