Farmakologie

5 Objevování a vývoj nových léčiv


 
Objev a vývoj nového léku je stále náročnější multidisciplinární proces s vysokými finančními a technologickými nároky, jehož cílem je poskytnout nové a výhodnější (efektivnější) terapeutické možnosti. Nová léčivá látka nebo léková forma (inovovaný stávající lék) by měla přinášet možnosti vyléčení dosud neléčitelné choroby, nové možnosti v terapii a méně nežádoucích účinků (větší bezpečnost léčby).
Nové léčivo je produktem úzké spolupráce vědeckých oborů přírodovědného i technického zaměření s chemickým a farmaceutickým průmyslem. K vývoji nového léku je třeba shromáždit týmy vědeckých pracovníků s vysokou kvalifikací a mezioborovým přesahem.
Cesta nového léčiva od původní myšlenky k hotovému přípravku trvá několik let (deset a více) a zahrnuje několik kroků počínaje vlastní syntézou a vývojem účinné látky, přes její laboratorní testování, až po konečné klinické hodnocení.
Laboratorní testování probíhá na izolovaných buňkách a tkáňových kulturách s cílem identifikace chemické látky, která může mít nějaký terapeutický efekt. Následují experimenty na zvířatech a na základě jejich výsledků přicházejí na řadu klinické studie u člověka. Ty jsou zaměřené na farmakologický efekt nového léčiva na lidský organizmus a jsou rozděleny do čtyř fází od prvního podání léčiva člověku až po poregistrační klinické hodnocení.
 
Rozlišujeme dvě základní etapy vývoje nového léčiva: preklinický vývoj a klinický vývoj.