Farmakologie

1.4.1 Analgetika - anodyna

Ze šťávy, jež vytéká z naříznutých nezralých makovic Papaver somniferum, se získává opium, přírodní zdroj mnoha alkaloidů jako je morfin, kodein či papaverin. Látky obsažené v opiu mající účinky morfinu se nazývají opiáty, (polo)syntetické látky s účinky morfinu se pak označují jako opioidy.
K důležitým anodynům tedy řadíme opiáty morfin a kodein a opioidy pethidin, fentanyl, tramadol, buprenorphin, či butorphanol.
Morfin působí na CNS většinou inhibičně, dochází k nespecifickému útlumu CNS, který se projevuje únavou až spánkem (sedace), působí analgeticky (silné analgetikum), dochází k útlumu dechového centra v prodloužené míše (snižuje citlivost na pCO2), útlumu vazomotorického centra, útlumu centra pro kašel, naopak dochází k dráždění zóny pro zvracení v prodloužené míše. Dále ovlivňuje GIT (působí obstipačně - zácpa), močové ústrojí (snížená exkrece moči), pohlavní ústrojí (nižší sexuální aktivita, snížená produkce gonadotropinů), či vidění (zúžení zornic, snížení nitroočního tlaku). Účinek terapeutické dávky morfinu trvá přibližně 4-5 hodin. Při pravidelném podávání se vyvíjí psychická (později i fyzická) závislost na opětovném podávání morfinu a zároveň tolerance, je tedy nutné neustále zvyšovat dávky pro dosažení stejného účinku.