Farmakologie

1.5.1 Dopaminergní léčiva

Levodopa (L-dopa)
Levodopa je prekurzorem dopaminu, který z ní vzniká uvolněním molekuly CO2. Podává se v kombinaci s periferními inhibitory dopa-dekarboxylázy (benserazid, karbidopa), které umožňují lepší průnik L-dopy do mozku a spolu s inhibitory katechol-O-methyltransferázy (COMT; např.: entakapon, tolcapon).
 
Agonisté dopaminergních receptorů
Jsou to agonisté dopaminových D2 a D3 receptorů. Mají delší poločas než levodopa. Agonisty dopaminergních receptorů můžeme rozdělit na ergotaminové deriváty (polysyntetické deriváty námelového alkaloidu ergotamin) a neergotaminové deriváty. Skupina ergotaminových dopaminových agonistů zahrnuje následující látky: bromokriptin, kabergolin, dihydroergokryptin, lisurid a pergolid. Při jejich dlouhodobém podávání způsobují fibrotické reakce a to především v plicích, retroperitoneu, perikardu či na srdečních chlopních. Mezi neergotaminové deriváty řadíme: pramipexol, ropinirol, rotigotin, apomorfin.
 
Inhibitory monoamin oxidázy B (MAO-B)
Inhibitory MAO-B zvyšují a prodlužují účinek L-dopy a zvyšují dostupnost dopaminu. K takovýmto látkám řadíme například selegilin či rasagilin.