Farmakologie

8.7 Nutriční podpora

8.7 Nutriční podpora
 
 
Podstatou nutriční podpory je dosáhnout adekvátního příjmu energie, živin, minerálů a vitamínů pro normální funkci organizmu. Používá se jako součást komplexní terapie při léčbě patologických stavů, které jsou provázeny energetickou, iontovou a vitamínovou dysbalancí (malnutricí). Většinou bývá indikována u hospitalizovaných pacientů, může ovšem vést i k výraznému zlepšení zdravotního stavu u pacientů ambulantních. Nutriční podpora může být zajištěna enterální nebo parenterální výživou, případně jejich kombinací. U pacientů v kritickém stavu na jednotkách intenzivní péče se používá vysoce specializovaná nutriční podpora.
Nutriční podpora musí mít pro každého pacienta optimální složení vzhledem k jeho aktuálním nutričním potřebám. Je důležité stanovit energetický obsah (podíl glukózy a tuků) a celkový objem výživy s potřebným obsahem živin (aminokyselin, sacharidů a tuků), minerálů a vitamínů. Tekutiny lze doplnit i čistou vodou nebo čajem.
 
Pro enterální výživu se používají farmaceuticky připravené roztoky (polymerní, oligomerní), které mohou být do trávicího ústrojí podávány například perorálně, nazogastrickou sondou nebo nazoenterální sondou. Indikací enterální výživy jsou například gastroenterologické, neurologické nebo stomatologické poruchy.
Polymerní výživa je nutričně definovaná dieta, která obsahuje jednotlivé živiny v původní formě (proteiny, polysacharidy, triacylglyceroly) spolu s vlákninou (pokud není kontraindikována), její složení tedy odpovídá fyziologickým potřebám organizmu.
Oligomerní nízkomolekulární výživa je chemicky definovaná dieta obsahující nízkomolekulární a rozštěpené živiny (aminokyseliny, disacharidy, oleje s krátkým řetězcem) a neobsahuje vlákninu, což může vést ke vzniku průjmu a horší toleranci. Používá se v případech, kdy je polymerní výživa trávicím ústrojím špatně tolerována.
Výhodou enterální výživy je stimulace střevní motility, komplikací může být například infekce nebo gastrointestinální potíže (průjem, zácpa).
 
Parenterální výživa představuje podávání živin, minerálů a vitamínů přímo do cévního řečiště, tedy mimo trávicí ústrojí. Používá se u stavů s dysfunkcí trávicího ústrojí, kdy nelze použít výživu enterální. Podle zvažované délky podávání volíme periferní přístup (maximálně po dobu 10 dnů) nebo aplikaci do centrální žíly (dlouhodobé podávání). Metabolickou komplikací parenterální výživy může být přetížení glukózou s následnou hyperglykémií, porucha jaterních funkcí nebo narušení funkce trávicího ústrojí (atrofie střevní sliznice, zmnožení patogenních bakterií).