Farmakologie

7 Protinádorová terapie

7 Protinádorová terapie
 
 

7.3 Testovací otázky

 
Farmakologická léčba onkologických pacientů je tradičně založena na podávání látek s cytotoxickými nebo cytostatickými účinky. Zásluhou onkohematologického výzkumu a výzkumu biologie nádoru se v moderní onkologii využívá imunoterapie, tzv. biologická (cílená) léčba.  
 
Základní pojmy:
Nádor – soubor samostatně (neřízeně) rostoucích abnormálních buněk. Vznik nádoru je způsoben nekontrolovatelným růstem a množením poškozených buněk, které nepodléhají apoptóze (programové smrti).
Maligní nádor – zhoubné bujení, charakteristické prorůstání (infiltrace) nádorových buněk do okolní zdravé tkáně, od okolní tkáně se morfologicky liší.
Benigní nádor – nezhoubné bujení; podobný okolní tkáni; zdravou tkáň vytlačuje, ale neprorůstá do ní; je ohraničený.
Metastázy – vytváření sekundárních nádorů.
Klasifikace nádorů – podle buněk, ze kterých nádorové buňky pocházejí, rozlišujeme několik typů nádorů. Karcinomy pocházejí z epitelu (povrchových membrán těla), sarkomy vycházejí z buněk pojivové tkáně (svaly, chrupavky), lymfomy vycházejí z lymfatické tkáně (mízní uzliny - Hodgkinův lymfom), hemoblastózy jsou nádory z krevních buněk (leukémie), myelomy vychází z plazmatických buněk (typ bílých krvinek), z pigmentových buněk vychází melanomy atd. Různé typy nádorů jsou odlišně citlivé k chemoterapii.
Solidní nádor je označení nádoru, který vytváří kus solidní (pevné) hmoty (nejedná se o nádor tvořený cystami či leukemii).
Chemoterapie – většinou je tento termín spojován s onkologickou léčbou, tedy s podáváním cytotoxických (pro buňku jedovatých) a cytostatických látek. Obecně chemoterapie znamená podávání chemických látek s léčivým účinkem, což mohou být například antibiotika, antivirotika nebo antimykotika.
Remise – zastavení růstu nádoru.
Relaps – obnovení nádorového růstu.
Rezistence – snížená citlivost nádorových buněk na chemoterapii způsobená například jejich biologickými změnami (adaptace na léčbu).