Komunikace

24 Témata levého a pravého mozku

24 Témata levého a pravého mozku – komunikace v mozkové oblasti
 
 
 
Obě mozkové hemisféry fungují jako dva nezávislé mozkové systémy, každý s vlastní kapacitou učení, zapamatování, pocitových emocí a chování. Připomeňme si, že jakákoliv negativní emoce, kterou máme ve spojení se sebou, nebo s druhými, je břemenem pro náš celý systém. Nevyřešené stresory se odrážejí v těle a pohledem do očí a do tváře člověka můžeme rozeznat intenzitu nevyřešených traumat, stresů a nejrůznějších trápení.
 
Jsme-li konfrontováni s výzvou, směřující k narušení naší fyzické, emocionální, mentální nebo duševní pohody, mozek uvolní okamžitě do krevního řečiště stresové hormony.
Je zahájen stresový režim se stažením vnějších kapilár cévního systému, soustředěním zásoby krve a energie v hrudní oblasti a v dlouhých svalech těla, které by se zúčastnily „boje nebo útěku“. Ten samý základní proces se odehrává v mozku stejně jako v těle. Vnější kapiláry se stáhnou a soustředí zásobu krve do těch částí mozku, které mají na starosti fyzické přežití. Pocit „ztuhnutí“(v šokových stavech, ve fyzickém stresu) znamená, že tělo za účelem přípravy na přežití snížilo citlivost. S touto sníženou citlivostí přichází neschopnost jasně myslet. Aktivita předního mozku (oblast tvoření a učení se novým informacím), jde funkčně na nulu a vládne zadní mozek.
 
Zadní mozek je naší minulostí, je to oblast, kde jsou aktivovány paměťové zápisy předchozích zkušeností - ať traumatických nebo radostných. Ve stresu se tak automaticky dostáváme do stavu impulsivního opakování naučených reakcí, založených na negativních emocích. Jakákoliv negativní emoce, kterou máme ve spojení se sebou nebo s druhými, je břemenem pro náš celý systém. Způsobuje bolesti hlavy, probdělé noci a zamlžený mozek.
Naším cílem by proto mělo být pracovat na změně negativního obrazu sebe sama. Abychom mohli pracovat na tomto tématu a mohli situaci změnit, je nutno se naučit měnit způsob vnímání kterékoliv situace.
 
Práce mozkových hemisfér 
Moderní medicínský výzkum uvádí, že většina lidských reakcí a lidského vnímání odráží skutečnost, že jsme minimálně na 95 % ovládáni svými Systémy přesvědčení (Egem), umístěnými v levé části mozku za vertikální ušní linií.
Pravý mozek vstupuje do hry života ve smyslu dominance každých 15 sekund, aby se umožnila mozku navodit rovnováha lineárního zaměřování s prostorovou realitou. Pravý mozek je aspektem ženské energie - tvořivosti, uvědomění a citu. Levý mozek je aspektem mužské energie – témata kontroly, bolesti všeho typu, výhry, prohry, sebeobrazu a času (HONTZ, 1994).   
 
Literatura:
HONTZ, C.A., GILL, C.R. 1994.  Strukturální neurologie II. Košice: Amicus, 1994. 71 s.
STOKES, G., WHITESIDE, D. 1996. Zlepši uvědomění učení. Burbank: Magnolia Boulevard, 1996. 122 s. ISBN 0-918993-77-6
STOKES, G., WHITESIDE, D. 1998(a). The Tao of the Barometer. Košice: Amicus, 1998. 50 s. ISBN 80-9189993-57-1.
TOLLE, E. 1999. Moc přítomného okamžiku. Praha: Pragma, 1999. 178 s. ISBN 80-7205-839-8.
SLÁMOVÁ, J. 2010. Sebepoznání - písmeno H. In Phoenix. 2010, č. 6. s. 60. MK ČR E 14224, ISSN 1214-1984.