Komunikace

23.3 Mysl ve vztahu k emocím

23.3 Mysl ve vztahu k emocím
 
 
Mysl zahrnuje vědomé i nevědomé emoce. Mysl hledá naplnění pouze ve vnějším světě, kde má také Ego svůj referenční bod. Mysl je naplněná touhami a potřebami. Pokud nejsou tyto touhy i potřeby uspokojeny, jedinec pociťuje tíseň a frustraci. Pociťuje  e m o c i o n á l n í  b o l e s t, což platí i pro nenaplněnou zpětnou vazbu od okolí. Člověk je tak na okolí závislý a stále plní něčí očekávání. Emocionální bolest je již reakcí tzv. emocionálního (emočního) těla - emočního vibračního pole. Často bývá příčinou fyzické i psychické bolesti.
 
Bolestí tak můžeme nazvat potlačenou a zablokovanou emoci. Přesto, že se přes mysl snažíme bolest odstranit, nedaří se to, protože mysl je sama součástí bolestivé situace (HONTZ, GILL, 1994).
Skutečnou lásku, radost, stav hlubokého klidu a uvolnění prožíváme tehdy, když se nám podaří zmírnit nebo zcela přerušit myšlenkový proud. To se však podaří velmi zřídka, a to zejména v hraničních situacích, v tzv. pohnutých stavech: ohromení, šokové stavy, extrémní námaha, vyčerpání, ohrožení života, bezprostřední nebezpečí, ale i nadšení, úžas i jiné pohnuté stavy. Většinou jde o stavy trvající okamžik, které následně doprovází prožitek hlubokého vnitřního klidu, pochopení, smíření, lásky i  radosti. Jde o hluboké stavy Bytí a stavy srdce. Tyto prožitky nemají žádný protiklad, protože vznikají za hranicemi mysli. Mysl však záhy obnovuje svou hlučnou aktivitu.
 
Emoce a emoční tělo
Emoce nefungují na principu vědomé činnosti mozku. Existují v limbickém, mozkovém systému, pod mozkovou kůrou i v ní, jsou propojeny se „starým mozkem“: hypothalamem, thalamem a mostem. Studie potvrdily, že „skutečným jazykem“ limbického systému je barva. Vědci opisují limbickou činnost jako „barevný tok“.
 
Systém One Brain pracuje často s barvami, jednak na úrovni tzv. Barometru chování, jednak při Infuzích, což je postup při korekci, kdy se používají barvy drahokamů. „Emoční tělo“ (emocionální tělo) je z tohoto pohledu považováno za naše primární Já (Instinktivní individuální Já) - tedy za esenci našich instinktivních reakcí na přežití. Jsou to mimořádně intenzivní reakce ano/ne, boj nebo útěk, láska nebo nenávist, nad nimiž, jak se zdá, nemáme kontrolu. Barva se proto používá v terapii Systému One Brain ke korekci a odblokování.
 V základě jde o to, že se vytestovanou barvou „obejdou“ kontrolní mechanizmy - především levého mozku, takže se nekomunikuje s tím, v co „věří“ Systém přesvědčení (Ego), v mentálním poli. Pro levý mozek je barva cosi, co souvisí s minulou zkušeností, a to je vědomě nebo nevědomě verbalizováno (STOKES, WHITESIDE,1996).
 
Pro pravý mozek je barva „jazykem životní zkušenosti“. V každém případě je barva jedním z faktorů, s nimiž souhlasí obě mozkové hemisféry. Barva doslova „programuje“ každou naši reakci a odpověď. Systém One Brain je výrazná celostní terapie, která zapracovává nejnovější poznatky z kvantové fyziky, informační fyziky, stejně jako z informační medicíny, neurofyziologie, strukturální neurologie, z holografických zákonitostí a dalších energoinformačních věd.
Tento úhel pohledu na emoce je vyjádřen pouze v základní orientaci v souladu s orientačním účelem textu.