Komunikace

30.4 Vnitřní komunikace ve spojitosti s Egem

30.4 Vnitřní komunikace ve spojitosti s Egem
 
 
Chceme-li prožít klidný a naplněný život, je dobré znát i to, co brání příjemnému prožívání pohody, harmonie, radosti a tvořivému přístupu v každodenním životním rytmu.
Veškerou vnitřní rezistenci prožíváme jako určitý druh negativity. Ego věří, že prostřednictvím negativních emocí, může ovlivňovat naši realitu. Samo Ego je negativní informace, kterou jsme postupně vytvořili z naší vlastní, prožívané bolesti, ať fyzické, nebo psychické.
 
Ego je negativními emocemi velmi posilováno a přes mysl a Systém přesvědčení nás neustále „přesvědčuje“, že to nepříjemné, co prožíváme, zavinili vždy ti ostatní, ti druzí - lidé, okolnosti a situace. Život nám to bude tak dlouho a znovu posílat, až pochopíme, co máme vědět, co se máme naučit a co máme vidět jinak. Tedy změnit úhel pohledu a myšlení. Negativní emoce nikdy žádoucí situace nepřitahují. Naopak, znemožňují jejich vznikání. Jsou pouze vyživující energií pro Ego a zvyšují jeho moc nad námi samotnými (HONTZ, 2006).
 
Emoce nikdy nepotlačujeme, ale pojmenujeme je, pochopíme, a pak je můžeme rozpustit. V terapii se často setkáváme se situací, kdy se klient rozhodne pod tíhou nahromaděných destrukcí ve svém životě na sobě pracovat a je ochoten ve svém životě učinit změny, které povedou k nápravě a obnovení harmonie.
 
Sebeuvědomění sebe; a přijetí situace takové, jaká je; i nás samotných takoví, jací jsme, teprve vede k sebeúctě. Sebeúcta proto vždy vychází z přijetí sebe sama. Proto se sebeúcta nazývá „nejtvrdší měnou“ (MURPHY, 2008).
Kdykoli pocítíme negativní emoci, je dobré si uvědomit, že jsme ji vytvořili sami, neobviňujme nikoho, ani sebe ne, a berme ji jako signál pro změnu, pochopení a vytvoření nového úhlu pohledu na sebe i na okolí.
 
Život nám následně přinese takové možnosti a pozoruhodnosti, o kterých jsme neměli ani tušení. Vracím se k výroku Alexandera Lowena, který jednoho dne sdělil svému terapeutovi, kolegovi i učiteli současně - Wilhelmu Reichovi, že ví, co je to lidské štěstí. „Lidské štěstí je uvědomování si růstu“. Reich velmi zpozorněl a odvětil, že to opravdu nezní špatně (LOWEN, 1975).
 
Některá z pravidel vysoké sebeúcty:
Vyjmenujeme si část pravidel, které nám pomohou vytvořit si lepší vztah k sobě samému:
1. Rozhodněme se s okamžitou platností, že o sobě budeme přemýšlet, jednat a mluvit jen pozitivně. Začněme na sobě pracovat a vzpomeňme na všechny dobré osobní i vzhledové vlastnosti, které máme.
2. Netrestejme sami sebe za chyby, které jsme udělali v minulosti
3. Po každé významné akci zhodnoťme sebe sama tak, že oceníme všechny pozitivní věci, které jsme udělali nebo řekli, Pouze po prozkoumání všech pozitivních a zajímavých prvků našeho působení v hodnocené situaci nebo akci, bychom se měli zabývat čímkoliv negativním.
4. Na své neúspěchy, omyly, chyby a selhání, bychom měli pohlížet tak objektivně, jak je to jen možné.
5. Stýkejme se s lidmi, kteří nám mohou poskytnout pomoc a podporu. Vyhýbejme se negativním, sebedestruktivním a přehnaně kritickým jedincům, kteří kolem sebe šíří pocity deprese a beznaděje. Nepochybně mají závažné osobní problémy, ale to není důvod, abychom se jimi zatěžovali i my.
6. Udělejme si seznam věcí, které nás těší. Nemusí to být věci veliké, ale dopřejme si jednu z nich, alespoň v horizontu sedmi dní.
7. Vytvořme si pro sebe na míru šité afirmace (potvrzení) a v klidu a uvolněni si je např. před usnutím mysleme, či nahlas vyslovme (LOWEN, 1975).
 
Wiliam James, otec americké psychologie potvrdil skutečnost, že naše podvědomí nevyhnutelně vytváří každý obraz, který máme ve své představě a který je podporován naší vírou. „Dělejte jako byste byli a vy budete. Dělejte, že se cítíte být tím, čím byste být chtěli a hrajte roli, kterou nosíte ve své hlavě. Dělejte to neustále. Ponenáhlu se vám to pevně usadí ve vašem podvědomí a stane se zázrak, o který jste tímto způsobem prosili“. (MURPHY, 2008, s. 88).