Komunikace

3.6 Pohled Karla Pribrama (*1919)

3.6 Pohled Karla Pribrama (*1919)
 
 
K. H. Pribram se narodil v r. 1919 ve Vídni. V USA, kde působil, se stal světoznámým psychologem, který se orientoval na neuropsychologii a učení; dále se zabývá kybernetikou a teorií informace. Pribramův holografický model mozku a zejména paměti, se stal východiskem pro nové teorie vědomí.
Karel Pribram vytvořil hologram mozku, když hledal, jak a kde je v mozku uložena paměť a vzpomínky. Poznal, že paměť je rozptýlena v celém mozku. Přesvědčil se, že vzpomínky nejsou zakódované v neuronech, ale ve vzorcích nervových impulzů, jež křižují mozek skrz na skrz - stejně jako vzory laserové interference. Jde o stejný obraz, jako na vyvolaném holografickém filmu. Odhadnul, že lidský mozek má kapacitu zapamatovat si něco v řádu kolem deseti miliard biliónů bitů informací během života. To podtrhuje schopnost hologramu, kterou je jeho ohromující kapacita pro ukládání informací. Bylo demonstrováno, že jeden cm2 filmu může pojmout až 10 miliard bitů informací.
Karl Pribram je zastáncem transpersonální psychologie. Spolu s Davidem Bohmem stanuli oba vědci na počátku nového světového názoru o lidském vědomí a člověku vůbec. Centrálním bodem systémového pojetí je myšlenka, že celek se obnoví a promítne pouze propojením dvojic, které již v polovině 17. století rozvedl René Descartes. Je nutno spojit ducha s hmotou, analýzu doplnit syntézou, myšlenku opět spojit s emocí, citem, fakt s hodnotou, „teď“ s „tenkrát“.
Tato překvapující syntéza pohledů byla pojmenována - holografické paradigma. Toto paradigma má i dopad na vědy jako je například biologie. Keith Floyd poukázal na to, že je-li pevná realita jenom holografická iluze, nemůže být pravdivé tvrzení, že mozek produkuje vědomí. Spíše vědomí vytváří zdání mozku.
Tím je i medicína transformována holografickým paradigmatem: jestliže je struktura našeho těla jen holografická projekce vědomí, je jasné, že každý člověk je totálně odpovědný za své zdraví a situaci, ve které se nachází. Medicínské znalosti (bohužel v ČR) tuto skutečnost dosud nepřipouštějí. Také je nutno podotknout, že změna ve vědomí se projevuje ve změně hologramu těla.
 
Neurologickou hádankou je dosud schopnost mozku překládat lavinu frekvencí, kterou přejímá přes smysly (světelné, zvukové i pocitové pohnutky) do konkrétního světla našeho vnímání. Kódování a dekódování frekvencí je přesně to, co hologram umí nejlépe (HONTZ, GILL, 1994).
Tímto fenoménem se již tři desetiletí zabývají terapeutické koncepce zaměřené na tělo. Jedná se například o systém One Brain - „Jednotný mozek“, kde název metody je odvozen od ideálního chodu mozku, kdy pravá a levá hemisféra dokonale spolupracují. Pro komunikaci s tělem je zásadně využíván svalový test. Tento systém byl přenesený z USA do Evropy v devadesátých letech a již dvě desetiletí velmi úspěšně a jemně pracuje v hologramu těla, mysli a ducha.
Jedním z nástrojů systému One Brain je zjištění, v jaké části prioritní hladiny vědomí neboli Barometru chování, se člověk nachází. Toto zjištění je důležité pro optimální korekci - eliminaci bloku v energetickém systému těla a obnovení rovnováhy, která vede k úzdravě. Zde se již setkáváme s jasnou komunikací s tělem člověka.
Barometr Chování zobrazuje dva pohledy: holografický pohled na život a dualistický pohled. Celá pravá strana Barometru se zcela jasně soustředí na vnější stránku našeho „já“ a na to, co nám způsobují ti ostatní. Od „napadaného“ až po „opuštěného“ celá pravá strana vyjadřuje naše obviňování těch druhých: „Oni nám ubližují, nastražují past, nechápou nás, zlobí nás, popuzují, vyčítají, klamou i zrazují“. A co navíc, vůbec se o nás nestarají, jak si my představujeme (STOKES,  WHITESIDE, 1998).
Další významnou holistickou terapeutickou metodou je „Technika přitahovacích polí“ - Attractor Field Technigue (AFT), dále  „Spirituální responsibilní terapie“ - Spiritual Response Therapy (SRT), také „Hlubinná abreaktivní psychoterapie“ (HAP), jejímž autorem je fyzik a kybernetik Andrej Dragomirecký. Neméně významná je česká rekondiční metoda - Psychosomatická artterapie, celostní metoda, která již také pracuje v energoinfrormační oblasti těla a nerovnováhy koriguje pomocí energetických rezonančních stimulátorů (obrazů), tzv. spektrogramů. V holografické sféře jsou myšlenkové formy (obrazy) stejné, jako reálné.
 
Spojí-li se holografické teorie obou vědců - Pribramův holografický model mozku spolu s teorií Davida Bohma, zjistíme, že hmatatelný svět je druhotná skutečnost (změť frekvencí), kterou matematicky transportujeme do smyslového vnímání.
A co objektivní realita? Jednoduše, přestává existovat. A potvrzuje to, co dlouho předávají dávná duchovní společenstva ve svých posvátných textech: život ve fyzické dimenzi je poeticky řečeno „na chvíli půjčený milostný dar“, ve kterém má člověk narůst ve svém vědomí, pochopit princip stvoření i sám sebe, naučit se sounáležet s okolním světem, s přírodou i s planetou. Materiální svět je Mája - iluze.
 
Například biolog Lyall Watson ve své knize „Dary neznámých věcí“ popisuje setkání s indonéskou šamankou, která během rituálního tance vytvořila naprosto reálný háj stromů, které postupně mizely ve vzduchu.
 
Uskutečnění bytostného Já také zahrnuje obnovení mikrokosmu člověka, to jest jeho přináležitost ke kosmu; a často bývá provázeno synchronistickými událostmi. - C. G. Jung