Komunikace

5.6 Shrnutí tématu

5.6 Shrnutí tématu
 
 
V úvodu kapitoly bylo označeno téma - „Komunikace - úspěch - dávání“ za téma klíčové, neboť umožňuje orientaci v základních paradigmatech komunikace (lidského sdílení), kterým člověk vlastně žije svůj život.
Komunikace je nezbytná pro všechna vyjádření pocitů, představ, myšlenek, tužeb, postojů a činů. Přijímání a dávání jako základní aspekt duality - lidského světa protikladů, umožní paradoxně prožívat jednotu, neboť bez „přijímání“ nenastane „dávání“, tak jako bez odlivu nenastane příliv. Jsou to dvě síly, pulzující lidským životem.
Cílem bylo celostní propojení všech rovin komunikace: zákonů principu polarit, zákonitostí energetické roviny, promítání dvou základních energií v lidském životě Jinu a Jangu. Pozornost jsme věnovali některým univerzálním symbolům a jejich významům v komunikaci.
Snad by bylo na místě připomenout, že již před desítkami let bylo celkem osm univerzálních symbolů vyneseno do vesmíru družicemi, které tímto sdělovaly informaci o dosažené úrovni mentálně-duchovního rozvoje lidstva na planetě Zemi, to je pochopením základních univerzálních zákonitostí života a připraveností ke galaktické komunikaci. Symboly dominují v podvědomé oblasti člověka a podílí se na utváření fyzické reality.
Otevřeli jsme problematiku aspektu mužského - dávajícího, aktivního a vědomého, s energií odstředivou; stejně jako aspektu ženského - přijímajícího, pocitového, nevědomého, s energií vždy dostředivou.
 
Obě energie hrají ústřední roli v zákonech dávání a přijímání a promítají se ve všech rovinách lidského života: v přátelství, partnerství, rodičovství, v kolegialitě i v  pracovních vztazích. Jsou základem buď úspěchu - společenského vzestupu, kariérního postupu a naplněných vztahů nebo naopak prohry, ztráty jistoty a neúspěchu.
Rozhodne-li se člověk pro „přijetí“, zjistí, že je ochoten zvážit nové možnosti a alternativy. Pokud situaci nepřijme takovou, jaká je, tak se zákonitě octne v prožívání antagonizmu, kde je těžké si představit, že se vyhne hněvu. Pokud si zvolí hněv, přestane situaci ovládat.
Přijme-li člověk situaci takovou, jaká je a přizná si pocity, které s ní souvisí, tak lehce uskuteční Volbu, která jej povede k zájmu a pozitivnímu myšlení (STOKES, WHITESIDE,1997).
 
 
Šťasten je ten,
komu je dáno
poznat důvody věcí.
Seneca.