Komunikace

2.1.2 Na co jsou tyto Systémy přesvědčení (Ega) orientovány

2.1.2 Na co jsou tyto Systémy přesvědčení (Ega) orientovány?
 
  
Systémy přesvědčení jsou orientovány především na přežití, což je také základní funkce levého mozku. Jsou umístěny v našich levých mozkových hemisférách za vertikální ušní linií.  Levý mozek má svou vlastní pravdu, kterou usilovně hájí sebeospravedlňováním a sebeobhajováním. Systémy přesvědčení (Ego) jsou tak součástí toho, jak vnímáme sami sebe – jsou naším sebeobrazem. Zároveň jsou součástí mentálního těla (mentálního vibračního pole), které je světem myšlení a intelektu. Mentální vibrační pole je jedno ze základních struktur vědomí.
Součástí této oblasti je tzv. Společná integrační plocha, označovaná v terapeutických celostních systémech zkratkou SIP, která má schopnost odpojit v zátěžových, stresových situacích více jak 75 % mozku, zejména čelní laloky obou hemisfér a celý pravý mozek. Neurologická reakce na negativní informaci nabývá formu neurologické blokády (Hontz. 1998).
 
Tyto blokády jsou uloženy jako „slepé skvrny“ v zadním mozku a umožňují nám pouze reagovat, nikoliv klidně a logicky myslet. Většinou nejsme schopni pochopit souvislosti, nemáme schopnost vytvářet syntézu v myšlení, nepřipouštíme nové alternativní volby a ztrácíme přístup ke kreativnímu uvědomování. V pocitech vytváříme stav ohrožení, bezmoci a chaosu. Na emocích vědomí se nacházíme v antagonizmu, hněvu, mrzutosti, či odporu.
 
Co je pro člověka opravdu skutečnou zátěží, je opakování stále stejných, neefektivních, neproduktivních a často destruktivních reakcí v životě. Systémy přesvědčení jsou součástí našeho Ega a to nemá rádo změny. Proto tyto mozkové systémy blokují nová poznání a zejména schopnost přijmout odlišné a nezvyklé.
Sdělení každého člověka vnímáme přes filtr svých vlastních Systémů přesvědčení. Vnímání např. jedné přednášky je tolikrát jiné, kolik je v sále lidí. Lidé se navzájem o své pravdě přesvědčují. Mnohdy ztrácejí až 90 % času a množství energie bráněním svých stanovisek. Je to podvědomá potřeba dokazovat si sami sobě pravdu.
 
Dokáže-li se člověk této neefektivní potřeby vzdát, získává přístup k nezměrnému množství energie. Dnes nestačí člověku pouze věřit, ale je nutné i vědět. Víru doplnit poznáním a moudrostí. Předpokladem pro správné rozlišování a smyslu pro správné hodnoty je integrace rozumu a srdce. Jak nezměrnou zásluhu a moc přikládali naši dávní předkové rozumu, dokládá prastarý žalm (46,5) ze Starého zákona: „Potok a pramenové jeho obveselují město boží, nejsvětější z příbytků Nejvyššího“ ( Murphy, 2008).