Komunikace

29 Některé techniky pro práci s podvědomou oblastí

29 Některé techniky pro práci s podvědomou oblastí
 
 
 
„Tvé oči viděly mě v zárodku,
všechno bylo zapsáno v tvé knize“.
(Žalm 139)
 
Vnitřní svět vytvářejí dva prostory - prostor vědomý a prostor podvědomý.
Vědomý prostor, jak už víme je součástí prostoru nevědomého.
Podvědomí funguje na základě principu víry a zákon víry je zákonem lidského ducha. Čemu v duchu věříme, je stejné jako to, co si v duchu myslíme. Energie vždy doprovází myšlenku.
Myšlenka je proto nazývána semenem skutku a událost ve fyzické realitě je reakcí podvědomí na podstatu a druh našich myšlenek. Duch, jako jemnohmotné pole tvoří jednotu i opačných funkcí a oblastí, které jsou svébytné a nezaměnitelné svými vlastnostmi a silami.
 
Podvědomí lze přirovnat k zahradě, kde sejme setbu myšlenek, doprovázených pocity do úrodné půdy podvědomí, neboli vkládáme záměr do úrodné půdy pozornosti. Druh a kvalita setby záleží na způsobu a kvalitě myšlení.
 
Zevní svět našeho života je tvořen vnitřním světem - světem mysli, myšlenkami, emocemi a představami.
 
Z toho vyplývá, že každá myšlenka je příčinou a každá okolnost v realitě je výsledkem a účinkem. Naučíme-li se správně myslet, naučíme se i chápat pravdu (MURPHY, 1993).
 
„Shodnou-li se dva z vás na zemi o jakoukoliv věc, můj nebeský Otec jim to učiní“ (Matoušovo evangelium 18, 19).
 
Při jakékoliv nerovnováze v lidském životě, ať v oblasti fyzické nebo psychické, musí dojít k transformaci a uzdravení nejprve v lidském vědomí, následně v těle a pak i v situacích života. Nejprve je vše vytvořeno v jemnohmotné mentální rovině a pak v objektivní realitě.
Objektivní, neboli konsensuální realita není ustanovena mimo nás, ale je taková, jací jsme my.
Tím, že podvědomí ukládá vše, co prožíváme v každé minutě svého života, nic nehodnotí, nesoudí, neposuzuje, nekritizuje, ale pouze registruje, tak jsme neustále vystavováni všem vlivům okolí. Navíc je nutno připomenout, že tato struktura nezapomene vůbec nic (STOKES, WHITESIDE, 1998). 
 
Jak můžeme ovlivnit svůj vnitřní prostor a dosáhnout harmonii v životě
Během života si obvykle vytváříme mnoho vnitřních barier tím, že si naprogramujeme mnoho negativních informací. Jako děti často slyšíme od dospělých na naši adresu spoustu negativních soudů typu, že z nás nic nebude, nic nezvládneme, nic se nedokážeme naučit; jako dospívající na sobě vidíme řadu nedostatků, prožíváme krizi identity, drtí nás autority a jednáme v emocích.
 
V dospělosti nastupují stresy z přemíry odpovědnosti, strachu ze ztráty, ze selhání. Máme obavy z budoucnosti, z nedostatku peněz, bojíme se o zdraví a demolují nás prohry, které život nese. Také spěch a konkurenční boj patří ke všednímu dni. Všichni ale také přesně víme, po čem ve skrytu duše toužíme. Toužíme po úspěchu v životě. Po úspěchu ve vztazích, v lásce, v zaměstnání, v rodině. Hledáme k němu cestu, ale nikdo nás neučil, kde hledat a jak úspěch přivolat.
 
Možná si vzpomeneme na velké tajemství na Smaragdové desce: Jak uvnitř, tak venku, jak nahoře, tak dole“. Tato věta neznamená nic jiného, než že se každá podvědomá představa objeví na obrazovce času a prostoru. Cokoliv podvědomě pociťujeme jako skutečné, to získá pevnou formu jako životní podmínka, stav nebo událost.
Psychická a fyzická hnutí se vzájemně podmiňují a vytvářejí vlastní rovnováhu. „Jak v nebi (ve vašem vlastním duchu), tak i na zemi“ (tedy ve vašem těle a okolí). Toto je velký zákon života. Tento text nalezneme rovněž v největší modlitbě, kterou přinesl lidstvu Ježíš - v Otčenáši.
 
Zákon akce a reakce, klidu a pohybu platí všude v přírodě. Dvě proti sobě působící síly se musí vyrovnat. Přítok a odtok musí být stejně velké. Teprve potom zavládne harmonie a rovnováha a rytmicky a harmonicky námi bude proudit princip života (MURPHY, 2008).
 
Co je úspěch?
Úspěch v životě se dá přirovnat k trvalému růstu životní pohody a postupnému uskutečňování hodnotných cílů, což může být také nazváno lidským štěstím. Co je však štěstí? Na tuto otázku odpověděl velmi příhodně Alexandr Lowen svému terapeutovi a učiteli Wilhelmu Reichovi, zakladateli bioenergetiky – „Už vím co je to štěstí. Štěstí je uvědomování si svého růstu“. Reich se s obdivem pozastavil nad hloubkou sděleného.
 
Úspěch má mnoho aspektů; materiální bohatství je pouze jednou složkou. Úspěch navíc představuje především cestu, nikoliv cíl cesty a místo určení. Úspěchem je ale také skvělé zdraví, dostatek energie a životní optimismus. Jsou jím také láskyplné vztahy, tvůrčí svoboda, pocit naplnění, klid a mír v duši.
 
K úspěchu však nevede namáhavá cesta, plná odříkání a dřiny, jak jsme často slyšely jako děti i jako dospívající od svých rodičů, ale znalost a praktické uplatňování mentálních - duchovních zákonů a principů, které nás dovedou k harmonii a celistvosti v životním proudu a k našemu vlastnímu osobnímu růstu (LOWEN, 1992).
 
Podvědomí, které se nemálo podílí na vytváření naší životní reality, můžeme ovlivnit několika způsoby. Zpočátku můžeme zkusit pozitivní potvrzení, neboli afirmace. Zpevňujeme jimi (potvrzujeme) pomocí kreativní představivosti myšlenkové představy a obrazy pozitivního naladění, současně s prožitkem v přítomném čase. Do hry zapojíme pozitivní tvůrčí myšlení v přítomnosti. Velmi podobná je tzv. optimální imaginace. Naše největší síla spočívá ve svobodě rozhodnout se. Vždy máme svobodnou Volbu.
 
Nejsou-li však integrované jednotlivé části mozku a synchronizované obě mozkové hemisféry, afirmace prostě nefungují. Pozitivní myšlení je však blahodárným úvodem. Když máme pocit, že nám okolní svět v něčem brání, tak nám defakto brání vlastní vzorce a schémata, která jsme vlastní volbou (vědomou i podvědomou), sami v sobě v průběhu minulosti zakořenili.
 
Všechny hlubší relaxační stavy probíhají do jisté míry ve změněném stavu vědomí. Pojďme si k tomuto fenoménu něco blíže vysvětlit.
 
Literatura:
Alfa Synchro Journal, 1993. Nakladatelství Mandala, Records. Praha, 1993
CHOPRA, D. 1996. Sedm duchovních zákonů úspěchu. Praha: Pragma, 1996. 108 s. ISBN 80-7205-005-2.
MURPHY, J. 1993. Moc podvědomí. Praha: Pragma, 1993. 240 s. ISBN 80-85634-82-2.
MURPHY, J. 2008. Pro blahobyt a úspěch. Bratislava: Aktuell, 2008. 182 s. ISBN 978-80-89153-57-2.
STOKES, G., WHITESIDE, D. 1998(b). Strukturální neurologie. Košice: Amicus, 1998. 47 s.
LOWEN, A. 1992. Bioenergetika. Překlad O. Tegze, se svolením autora pro náklad 100 ks. Jako zájmový tisk pro posluchače PCA, 1992. 260 s.
LOWEN, A. 2009. Bioenergetika : terapie duše pomocí práce s tělem. 2. vyd. Praha: Portál, 2009. 273 s. ISBN 978-80-7367-189-1.
SCARABEUS. 1992. Subliminální technika. Knižní a hudební nakladatelství: Dolby systém, 1992. Digital Mastering. ISBN80-901344-2-4.